13-latek z powiatu olkuskiego chciał ściągnąć plik, mający służyć do poprawy pracy jego domowego komputera. Myślał, że w ten sposób przyspieszy jego działanie oraz wydajność. Nawiązał kontakty z osobami, które udostępniły ten plik. Kliknął w link i pobrał program na swój komputer. Na początku nie zauważył żadnych zmian.
Komputer działał tak samo, jak przed pobraniem programu. Chwilę później, nastolatek otrzymał informację i zdjęcie, na którym był obraz pulpitu jego komputera oraz zdjęcie profilu na portalu szkolnym. Następnie przez komunikator 13-latek otrzymał informacje, żeby przelał za pośrednictwem BLIKA lub przez kod kwotę 50 złotych. Wtedy chłopiec zorientował się, że może mieć do czynienia z oszustami. Szybko wykasował pobrany program, mając nadzieję, że w ten sposób zakończy się jego problem.
Pomimo tego, osoby z którymi nawiązał kontakt, nadal do niego pisały. Nastolatek podejmował jeszcze inne działania mające na celu zrestartowanie komputera do stanu sprzed zainstalowania programu.
- Jednak ta funkcja została zablokowana. Próbował jeszcze przywrócić stan komputera do ustawień fabrycznych, ale ta funkcja również była zablokowana przez wirusa. Wystraszony 13-latek wyłączył komputer z sieci. Tego samego dnia, na numer telefonu matki 13-latka, zadzwonił dyrektor szkoły z informacją, że z konta przypisanego do jej syna wysłano kilka informacji do nauczycieli – wyjawia Sebastian Gleń, oficer prasowy KWP Kraków.
Sprawa trafiła na policję. Mundurowi przypominają, że w internecie nikt nie jest anonimowy, a konsekwencje prawne takich zachowań są bardzo poważne. Zgodnie z kodeksem karnym, za nielegalne uzyskanie informacji grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
W stosunku do małoletnich, czyli osób poniżej 18 roku życia, wszystkie działania prawne realizują rodzice lub opiekunowie prawni. Nie jest możliwe dochodzenie odpowiedzialności prawnej małoletniego pokrzywdzonego cyberprzemocą bez współpracy z rodzicami. Jeżeli sprawcą przemocy jest kolega/koleżanka ze szkoły, rodzice powinni niezwłocznie zawiadomić organy jednostki w celu wyciągnięcia odpowiedzialności zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Policja przypomina i ostrzega:
Poruszając się w sieci trzeba zachować szczególną czujność, bo można stać się ofiarą oszustwa. W sieci codziennie pojawiają się nowe sposoby działania cyberprzestępców, którzy tylko czyhają na nieuwagę swoich potencjalnych ofiar. Rozpowszechniane oprogramowania często są wykorzystywane są do niewłaściwych celów; m.in. do uzyskania zdalnego dostępu do urządzenia. Sprawcy wtedy przejmują kontrolę nad urządzeniem i wyłudzają dane, które mogą wykorzystać w różnych celach np. do wyłudzenia pieniędzy. Nastolatek na swoim urządzeniu nie miał bankowości elektronicznej jedynie aplikacje szkolne i społecznościowe.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Kopalnia Wiedzy o Cynku w Bukownie to jedna z najciekawszych atrakcji w powiecie
- Na tych drogach w Olkuszu warto zachować szczególną ostrożność
- Stary kościółek w Bukownie pochłonie zapadlisko? Jest w coraz gorszym stanie
- Dzień Wagarowicza w Olkuszu. Wiosnę witali na Czarnej Górze
- Protest mieszkańców Zalesia Golczowskiego. Mają dość kopalni dolomitu i tirów
- Wielka rewitalizacja parku w Wolbromiu coraz bliżej. Wizualizacje robią wrażenie
