Zobacz także: Firmy już wykupiły koncesje na szukanie złóż na terenie naszego regionu
To pierwszy sąd zamiejscowy w okręgu krakowskim, w którym wprowadzono takie udogodnienie.
Czytelnia akt jest teraz wyłącznym miejscem udostępniania do przeglądania akt ze wszystkich wydziałów sądu rejonowego w Olkuszu z wyjątkiem Wydziału V Ksiąg Wieczystych i materiałów objętych klauzulą tajności. Mieści się w sali A-48 i są w niej cztery stanowiska dla osób przeglądających akta. Cała sala jest monitorowana a porządku i wydawania akt pilnują dwie panie. Wcześniej dostęp do akt własnej sprawy był możliwy, ale tylko w wydziałach. Dokumenty przeglądało się kątem w sekretariatach.
Z sądowej czytelni można skorzystać w poniedziałek w godzinach 10 - 17, a od wtorku do piątku w godzinach 8 - 15.15.
- Należy pamiętać o tym, że ostatni interesant może wejść do czytelni maksymalnie na pół godziny przed jej zamknięciem, by mieć czas na zapoznanie się z aktami - tłumaczy sędzia Rafał Ziętek, rzecznik olkuskiego sądu rejonowego.
By dostać akta do przeczytania, trzeba je wcześniej zamówić. Można to zrobić osobiście w czytelni lub za pośrednictwem Punktu Obsługi Interesantów w olkuskim sądzie, a także telefonicznie pod numerami 32 626 11 55 lub 32 626 11 48 oraz wysyłając zamówienie e-mailem na adres [email protected]. Składając zamówienie trzeba podać sygnaturę akt sprawy, nazwę wydziału oraz swoje dane.
Jedno jest pewne - akta nie trafią w niepowołane ręce. Po zamówieniu pracownice czytelni skonsultują się z wydziałami, czy dana osoba jest upoważniona do przeglądania akt.
Akta można zamawiać na dzień, w którym składane jest zamówienie lub na inny termin. Jeżeli akta zamawiane są w tym samym dniu, w którym chcemy je przeczytać, możliwą godzinę udostępnienia dokumentów wyznaczają pracownicy. Jeżeli wgląd do akt będzie innego dnia, można umówić się na konkretny termin i godzinę.
Każdy może zażądać skserownia akt (złotówka za stronę) i w czytelni zamówić wykonanie ksero. Przewodniczący wydziału lub wyznaczonego przez niego sędzia może też wydać zgodę na korzystanie podczas przeglądania akt z komputera przenośnego czy aparatu cyfrowego i za ich pomocą samodzielnego wykonywania fotokopii akt.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości pomożemy - zapewnia Grażyna Janik, pracownica sądowej czytelni.
Czytelnia działa od 3 października a korzystający z niej chwalą sobie ten sposób dostępu do akt.
Kraków wybory 2011: Wyniki i frekwencja z poprzednich lat
Zobacz, jak przebiegały poprzednie wybory parlamentarne w Małopolsce
Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!