Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olkusz. Mijają 83 lata od pierwszego powietrznego zwycięstwa II wojny światowej. To wtedy nad Żuradą W. Gnyś zestrzelił niemieckie bombowce

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Władysław Gnyś (na wózku) trzyma fragment śmigła z zestrzelonego przez siebie w 1939 roku niemieckiego bombowca.
Władysław Gnyś (na wózku) trzyma fragment śmigła z zestrzelonego przez siebie w 1939 roku niemieckiego bombowca. Archiwa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz
Dokładnie 1 września 1939 roku przed 7 nad ranem Władysław Gnyś strącił nad Żuradą obok Olkuszem dwa niemieckie bombowce. Wydarzenie zapisało się na kartach historii jako pierwsze powietrzne zwycięstwo w czasie II wojny światowej.

Mijają 83 lata od pierwszego powietrznego zwycięstwa II wojny światowej w Żuradzie

Władysław Gnyś wraz z dowódcą 111/2 Dyonu Myśliwskiego, kapitanem Mieczysławem Medweckim wystartowali z lotniska polowego w Balicach.

Nad Morawicą ich samoloty zostały zaskoczone przez niemieckie bombowce Junkres Ju 87. Kapitan Medwecki został niestety zestrzelony. Władysławowi Gnysiowi udało się natomiast uciec.

Po uniku pilot zaatakował.

- Bombowce leciały jeden nad drugim, bardzo blisko od siebie. Gnyś zestrzelił tego na górze, a kiedy ten spadał zahaczył o ogon drugiego samolotu i pociągnął go za sobą – wspominał w jednym z wywiadów Mieczysław Karwiński, żołnierz Armii Krajowej z Olkusza.

Niemieckie bombowce spadły tuż obok siebie. Jeden z nich trafił w stodołę. Jak podają źródła historyczne, kiedy okoliczna ludność zbiegła się na miejsce, we wrakach wciąż wybuchała amunicja a w środku znajdowały się ciała pięciu niemieckich lotników. Zwłoki szóstego z nich znaleziono natomiast z rozwiniętym spadochronem na ściętym pniu drzewa nieopodal wraku.

Swoim czynem Władysław Gnyś zapisał się na kartach historii jako pierwszy pilot aliancki, który zwyciężył w walce powietrznej podczas II wojny światowej.

Pilot zmarł 28 lutego w 2000 roku. Został on pochowany obok swojej małżonki na cmentarzu w Osborn w Kanadzie.

Na jego cześć nazwano Szkołę Podstawową w Żuradzie. Mieszkańcy wsi pamiętają o wydarzeniach z 1 września do dziś. Dokładnie w 83. rocznicę pierwszego powietrznego zwycięstwa w czasie II wojny światowej w miejscowości odbędą się uroczystości upamiętniające oraz otwarcie wystawy poświęconej Władysławowi Gnysiowi.

4 czerwca 1996 roku natomiast decyzją Rady Miejskiej w Olkuszu pilotowi został nadany tytuł Honorowego Obywatela Miasta Olkusza.

O bohaterze nie zapomnieli także mieszkańcy Sarnowa (gmina Gniewoszów), w którym się urodził. W maju tego roku odsłonięto tam pomnik ku jego pamięci.

Zagrożenie konfliktem atomowym jest realne - Rozmowa Oleny Zborovskiej z Mroslavem Gaiem

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska