Jak podkreślają przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń działających na rzecz niepełnosprawnych, ich podopiecznych mało widać na ulicach. - Wciąż wstydzimy się na przykład niesprawności intelektualnej - zauważa Kazimiera Żmudzińska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla chorych psychicznie w Płazie (pow. chrzanowski). Dla jej podopiecznych nie ma ofert pracy. - A oni chcą być ważni, chcą być pracownikami. Czasem nas zaskakują, jak wiele potrafią. Wystarczy dać im szansę - dodaje Żmudzińska.
Zwraca też uwagę na źle skomunikowane miejscowości, głównie w mniejszych gminach. Bo nawet jeżeli jakaś oferta się znajdzie, to i tak nie dojedzie się do pracy. - Szczególnie osoby na wsiach pozostają bez wsparcia. Co z tego, że mogą uczestniczyć w różnych warsztatach, kiedy nie mają jak na nie dojechać? - podkreśla.
Ten sam problem jest w powiecie olkuskim. - Jeśli nawet w autobusie jest platforma, to chodniki w Olkuszu są w takim stanie, że nie da się po nich jeździć na wózku inwalidzkim - narzeka Jerzy Kwiatkowski z Braciejówki, poruszający się na wózku szef olkuskiego Klubu Strzeleckiego "Złota Strzała". Dodaje, że nawet chodniki przy szpitalu powiatowym się rozsypują. - A przy budowie lądowiska zniknęło kilka miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych. Znów nie ma też informacji o podjeździe na tyłach obiektu - podkreśla Kwiatkowski. Poza starostwem, gdzie zamontowano specjalistyczną windę, ciężko jest dostać się do urzędów. - Nasza sytuacja się nie poprawia. Jeśli chodzi np. o dofinansowanie na sprzęt, kwoty od lat ciągle są te same, a wszystko drożeje - dodaje Kwiatkowski.
W budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej w Olkuszu brakuje windy. Prowadzi do niego nieutwardzony teren, który osobom na wózkach trudno przejechać. - Osiem lat pisaliśmy do Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, żeby pomogli nam zagospodarować teren. Bezskutecznie. A to przecież niewielki koszt, ok. 40 tys. zł - mówi Krystyna Poreda. Liczy, że obecne władze wreszcie pomogą w załatwieniu tej sprawy.
Niepełnosprawni i ich rodzice sami muszą się wystarać o pomoc. W Olkuszu np. rodzicom chorych umysłowo po latach starań udało się wywalczyć od gminy budynek. Od 1 września zacznie tam działać ośrodek rehabilitacyjno-opiekuńczo- wychowawczy. Rodzice sami wykańczają placówkę. - To centrum jest bardzo potrzebne - podkreśla Anna Kostulska, mama jednej z przyszłych podopiecznych.
Obchody Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu "Razem Godnie i Szczęśliwie - Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych Powiat Olkuski - Powiat Chrzanowski 2015".
* Uroczystości rozpoczynają się o godzinie 9.30 zbiórką uczestników przy Starostwie Powiatowym w Olkuszu. O godz. 10 odbędzie się przemarsz do MOSiR Czarna Góra. Od godz. 11 do 13 zaplanowano cykl zajęć i konkursów, na godz. 12 w Biurze Wystaw Artystycznych otwarcie wystawy "Dotknąć Sztuk". Znajdą się na niej prace wykonane różnymi technikami plastycznymi przez niepełnosprawne osoby. O godz. 13 dyskoteka dla wszystkich uczestników. Zakończy się o godz. 15.
* W połowie maja podobne obchody zaplanowano w powiecie chrzanowskim.
Około 14 maja Fundacja Viribus Unitis w Babicach organizuje imprezę integracyjną, a po 20 maja Środowiskowy Dom Samopomocy w Chrzanowie - imprezę taneczną. 30 czerwca Dom Pomocy Społecznej w Płazie zaprasza na piknik fotograficzny. Obchody zakończą się we wrześniu dużą imprezą na chrzanowskim Rynku.