Powstanie Warszawskie. 1 sierpnia 1944r.
- Dzisiaj przypada 77. rocznica wybuchu tego powstania. To wydarzenie historyczne bardzo ważne dla nas i dla następnych pokoleń. Wiemy, jak ważna jest walka o wolną ojczyznę. Dlatego jesteśmy wdzięczni powstańcom, że mimo głodu, chorób, strachu, stresu, czyhającej śmierci na każdym rogu ulicy oddali swoje życie, byśmy mogli żyć w wolnym kraju - mówiła zastępca burmistrza Olkusza Jolanta Motyczyńska.
- Musimy o tym pamiętać. Na naszych oczach powstańcy gasną, a dla nas to wyzwanie, byśmy w warunkach niebezpieczeństwa, które jak widać w ostatnich czasach nabiera znaczenia - choćby tego zdrowotnego - potrafili się skonsolidować i zjednoczyć. Tak jak tutaj stoimy, jesteśmy różni i to naturalne. Ale możemy się różnić pięknie, bo to dla nas samych, dla naszych dzieci i dla naszych wnuków - starosta olkuski Bogumił Sobczyk, wystąpił po pani burmistrz.
Po przemówieniach odczytany został apel pamięci. Następnie zebrani przedstawiciele władz lokalnych, środowisk politycznych oraz środowisk patriotycznych i szkół złożyli kwiaty.
W Powstaniu Warszawskim walczyli też Olkuszanie. W jego trakcie zginął Antoni Kocjan, sławny inżynier oraz konstruktor szybowców, rozstrzelany z grupą więźniów Pawiak. Olkuszanin podczas wojny pełnił obowiązki szefa wywiadu lotniczego Armii Krajowej.
W walkach udział brała również Maria Minkiewicz ps. "Żaba" lub "Krystyna", córka Antoniego Minkiewicza, olkuskiego działacza społecznego który przyczynił się utworzenia Gimnazjum im. Króla Kazimierza Wielkiego, lokalnego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystycznego oraz dwutygodnika Kronika Powiatu Olkuskiego.
Wielu mieszkańców ziemi olkuskiej udzielało pomocy mieszkańcom Warszawy, którzy musieli opuścić miasto po upadku powstania.
- Małe Hawaje godzinę drogi od Krakowa! Można się poczuć jak na zagranicznych wakacjach
- Jakub zginął przez pijanego kierowcę. Miał zaledwie 35 lat i całe życie przed sobą
- Zebrali już 6 mln zł na ratowanie życia Janka Kozuba z rdzeniowym zanikiem mięśni
- Pustynia Błędowska na przestrzeni lat. Kiedyś był sam piach
- Akcja szczepień przeciw Covid-19 w Małopolsce zachodniej. Gdzie jest najlepiej?
- Pieniądze z programu Sportowa Polska. Kto otrzymał dofinansowanie?
FLESZ - Roboty pomagają polskim chirurgom
