https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Olkuszu powstanie ogromne zalewisko. Nowy zbiornik utworzy się zaledwie dwa kilometry od rynku Srebrnego Miasta. Zobacz zdjęcia

Paweł Mocny
Urokliwe jeziorko na piaskach w Olkuszu przez lata służyło mieszkańcom jako miejsce wypoczynku. Gdy powstanie zalewisko po jeziorku nie będzie już śladu
Urokliwe jeziorko na piaskach w Olkuszu przez lata służyło mieszkańcom jako miejsce wypoczynku. Gdy powstanie zalewisko po jeziorku nie będzie już śladu Paweł Mocny
Około kilkaset hektarów powiatu olkuskiego pochłonie woda. To efekt tworzących się w regionie zalewisk. Do tej pory wszystkie zbiorniki powstawały na terenie gmin Bolesław i Klucze. W przyszłości jednak nowy zbiornik powstanie także w Olkuszu. Woda pochłonie tam około 50 hektarów terenu. Największa głębokość wyniesie około osiem metrów.

Prawie 50 hektarów w Olkuszu znajdzie się pod wodą

Od zakończenia likwidacji kopalni „Olkusz-Pomorzany” na terenie powiatu olkuskiego utworzyło się już sześć zalewisk. Pięć z nich powstało w gminie Bolesław a jedno w Kluczach. W najbliższej przyszłości zalewisko utworzy się także na terenach zielonych znajdujących się nieopodal ogródków działkowych przy Żuradzkiej w Olkuszu.

Mowa tu o terenach zielonych znajdujących się przy torach kolejowych i rzece Baba (na południe od Olkuskiej Strefy Aktywności Gospodarczej). Na razie na miejscu można zobaczyć jedynie urokliwe jeziorko nazywane przez mieszkańców „piaskami” oraz utwardzone ścieżki, które przez lata służyły olkuszanom do rekreacji.

Tereny zielone, które znajdują się na wysokości Wspólnej w Olkuszu pochłonie około 50-hektarowe zalewisko
Tereny zielone, które znajdują się na wysokości Wspólnej w Olkuszu pochłonie około 50-hektarowe zalewisko Paweł Mocny

Jak wynika z danych udostępnionych przez dział mierniczo-geologiczny Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” w Bukownie docelowo zbiornik, który powstanie w Srebrnym Mieście ma mieć około 47,5 hektara. Najniższa rzędna terenu w tamtym miejscu to około 328 metrów nad poziomem morza. Woda ma sięgnąć około 336 metrów nad poziomem morza.

– Oczekiwania społeczne są takie, aby tworzące się przez naturę zalewiska były miejscem odpoczynku i turystyki. W naszej ocenie jest to możliwe, ale wymaga zdecydowanych kroków już teraz, aby móc w przyszłości utworzyć miejsca atrakcyjne dla mieszkańców i turystów. Wskazujemy miejsca, które mają taki potencjał. Gdyby udało się rozwiązać problemy, o których mówimy, z całą pewnością będzie to z wielką korzyścią dla przyrody i dla człowieka – mówił podczas konferencji prasowej prezes zarządu ZGH „Bolesław” Bogusław Ochab.

Warto jednak zaznaczyć, że na razie na miejscu nie jest bezpiecznie. Dookoła jeziorka „piaski” roi się od zapadlisk. Bezpieczniej nie stanie się wraz z pojawieniem się wody. Podobnie jak w przypadku bolesławskich zalewisk teren będzie niestabilny. Na miejscu obowiązuje i zapewne jeszcze przez długi czas będzie obowiązywał całkowity zakaz wstępu.

Dookoła urokliwego jeziorka w Olkuszu roi się od zapadlisk
Dookoła urokliwego jeziorka w Olkuszu roi się od zapadlisk Paweł Mocny

Kiedy powstanie zalewisko w Olkuszu? Ciężko powiedzieć. Jeszcze w grudniu 2021 roku miesięczny przyrost wody wynosił 24 metry. Obecnie poziom wód gruntowych rośnie o 1,5 metra miesięcznie. Sytuację na bieżąco monitoruje specjalny zespół powołany przez ZGH “Bolesław” w Bukownie.

Zalewiska w powiecie olkuskim

Obecnie w powiecie olkuskim znajduje się sześć zalewisk. Utworzyły się one: na „żwirowni” w Bolesławiu, przy Osadowej w Bolesławiu, na terenie byłej piaskowni „Szczakowa” nieopodal Hutek, w Hutkach, przy silikatach w Kluczach oraz za wieżą szybową „Dąbrówka.

Największym i na tę chwilę najbardziej urokliwym zalewiskiem w powiecie jest zbiornik przy Osadowej w Bolesławiu. Obecnie woda znajduje się tam na 305 metrach nad poziomem morza. W przyszłości sięgnie ona 316-318 metrów nad poziomem morza a woda pochłonie 77,12 hektara dawnej kopalni piasku.

Pozostałe zalewiska w powiecie olkuskim będą miały poniżej 50 hektarów. Najmniejsze z nich będzie to, które powstało na „żwirowni” w Bolesławiu. Woda pochłonie tam około 13,5 hektara. Podobne rozmiary do zalewiska w Olkuszu z kolei będą miały zbiornik w Hutkach i na byłej kopalni piasku „Szczakowa”. Przy obwodnicy Bolesławia natomiast woda pochłonie około 21 hektarów terenu.

Warto przypomnieć, że na terenie wszystkich zalewisk obowiązuje bezwzględny zakaz kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Wchodzenie do wody może się skończyć utratą zdrowia a nawet życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska