Olkusz. Zabytkowe organy Hansa Hummla zostały uratowane! Są...

  Olkusz. Zabytkowe organy Hansa Hummla zostały uratowane! Są już po remoncie

  Zdjęcie autora materiału

  Katarzyna Ponikowska

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Zakończono konserwację zabytkowych organów Hansa Hummla, które znajdują się w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Poświęcenie instrumentu
  1/4
  przejdź do galerii

  Zakończono konserwację zabytkowych organów Hansa Hummla, które znajdują się w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Poświęcenie instrumentu odbędzie się 7 października ©Diecezja Sosnowiecka

  Zakończono konserwację zabytkowych organów Hansa Hummla, które znajdują się w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Poświęcenie instrumentu odbędzie się 7 października.
  Zabytkowe organy, które grają już pona sto lat, były w fatalny stanie i to był ostatni moment na ich uratowanie. Z racji swojego wieku instrument z roku na rok był coraz bardziej skorodowany. Jedna z piszczałek złamała się ze starości, inne były powyginane i mogło je czekać to samo. Stowarzyszenie na rzecz historycznych organów Hansa Hummla rozpoczęło więc intensywnie poszukiwania pieniędzy na gruntowną renowację.

  Udało się doprowadzić do remontu, który ruszył w 2015 r. Prace prowadził renomowany holenderski warsztat organmistrzowski Flentrop Orgelbouw z Zaandam oraz krakowski warsztat konserwatorski Modulus. Prace stanowiły kontynuację i dopełnienie konserwacji zrealizowanej przez Państwowe Przedsiębiorstwo Konserwacji Zabytków w Krakowie w latach 1972-1992.

  Projekt był finansowany z budżetu MKiDN, MSWiA, Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wspólnotę Parafii św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu oraz przez prywatnych mecenasów, w tym fundację Hermann-Reemtsma-Stiftung z Hamburga. W ideę konserwacji instrumentu aktywnie włączeni byli członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu oraz zaprzyjaźnionego stowarzyszenia Baltisches Orgel Centrum e.V. w Stralsundzie (Niemcy). Merytoryczne konsultacje konserwacji oraz badania instrumentoznawcze w polskich, słowackich, ukraińskich i niemieckich archiwach prowadził zespół polskich, holenderskich i niemieckich naukowców pod kierunkiem dr. hab. Krzysztofa Urbaniaka.

  7 października o godz. 13 odbędzie się uroczyste poświęcenie odrestaurowanych organów, którego dokona ks. bp Grzegorz Kaszak, biskup sosnowiecki. W trakcie liturgii organy olkuskie zabrzmią po remoncie po raz pierwszy wraz z wokalistami i instrumentalistami grającymi na historycznych instrumentach.

  Od 8 do 10 października o godz. 19 w ramach XIX Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Olkuszu będzie można posłuchać koncertów na zabytkowym instrumencie.  KONIECZNIE SPRAWDŹ:  FLESZ: Wybory Samorządowe 2018. Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie 100

  pepe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  olkuskie organy grają nie 100 a jedyne 400 lat...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Egzamin gimnazjalny - jak się do niego przygotować?

  Egzamin gimnazjalny - jak się do niego przygotować?

  Szukamy maluchów na okładkę

  Szukamy maluchów na okładkę "Gazety Krakowskiej"! [GŁOSOWANIE]

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych!

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych!

  Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

  Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?