Pierwowzorem ołówka był metalowy rysik, który pozostawiał subtelny jasny ślad na pergaminie. Używano go w starożytnym Rzymie do przepisywania manuskryptów.
Taki ołówek, który przypomina znany nam współczesny przedmiot codziennego użytku, narodził się w XIV wieku. Miał postać pręcika wykonanego z cyny i ołowiu, który dodatkowo owijano kawałkiem skóry. Używano go do szkicowania, a rysunki poprawiano kawałkiem… chleba.
Kiedy w połowie XVI wieku w Anglii odkryto bogate złoża grafitu, okazało się, że jest on znacznie lepszym narzędziem piśmienniczym. Zostawiał ciemniejszy ślad, ale miał też pewną wadę: wymagał większej ochrony, gdyż łatwo kruszył się i rozpadał w rękach. Dlatego postanowiono grafitowe serce oprawiać w drewnianą obudowę. I w ten sposób narodził się ołówek, który znamy dzisiaj. I chociaż z ołowiem nie ma już nic wspólnego, ślady historii pozostały w nazwie, którą ołówek zawdzięcza swojemu ołowiowemu praprzodkowi.
Na masową skalę ołówki zaczęto produkować w XVII wieku, a pierwsze, które miały drewniany korpus były niemalowane.
Współcześnie wkłady ołówków są wykonane z mieszanki grafitu i kaolinu (glinki). Im więcej w składzie grafitu, tym ołówek jest bardziej miękki, a im więcej kaolinu, tym jest twardszy. Kierując się oznaczeniami na ołówkach, łatwo można dobrać odpowiedni dla swoich potrzeb.
Podstawowe ołówki to:
- Ołówki twarde oznacza się literą H. Najczęściej używane są do rysunku technicznego, kreślenia konturów czy szkicowania.
- Ołówki o pośredniej twardości są najbardziej popularne i uniwersalne. Ich oznaczenia to HB i F. Łatwo je zetrzeć gumką, są odpowiednie zarówno do pisania, jak i rysowania.
- Ołówki miękkie są oznaczone literą B. Najczęściej wykorzystywane są do cieniowania i rysowania grubszych linii.
Ołówek twardy wyróżnia cienka i jasna linia. Dla tej zalety wykorzystuje się go zazwyczaj do pisania lub tworzenia rysunków technicznych, które wymagają dużej czytelności oraz dbałości o szczegóły.
W ołówkach miękkich grafit łatwo się kruszy i rozciera. Podatny na kruszenie rdzeń zmusza nas do częstego ostrzenia. Taki ołówek zużywa się bardzo szybko, ale daje w zamian grubą, wyraźną kreskę.
Tak więc dzisiaj możemy przebierać w różnych wersjach i kolorach tego popularnego narzędzia piśmienniczego. Drewniany korpus to tylko jedna z opcji. Bardziej ekologicznym wyborem są przyjazne dla środowiska, bezdrzewne ołówki grafitowe wykonane w większości z materiałów z recyklingu. A Wy, czym robicie notatki?
FLESZ - Najbardziej poważne zawody według Polaków ZOBACZ RANKING

- Blok jak zamek w Krakowie! "Najoryginalniejszy" w mieście! Kto jeszcze nie widział?
- Bierzemy je na potęgę! Oto efekty uboczne popularnych leków bez recepty.
- Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego
- Te znaki zodiaku to najlepsze żony
- Z aptek zniknęło kilkanaście popularnych leków. Wycofał je GIF
- "Perły Śródmieścia" usunięte. To kolejna akcja krakowskiej straży miejskiej