Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orkiestra Miejska w Starym Sączu ma już sto lat. Miała swoje wzloty i upadki, kilku patronów i wiele sukcesów na koncie

Janusz Bobrek
Grająca pod patronatem Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu orkiestra obchodzi w tym roku jubileusz 100-lecia istnienia. To jedna z najdłużej grających orkiestr w regionie z bogatą tradycją.

Dawno temu na kolei...

W rok po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu niepodległości grupa miłośników muzyki, skupionych w Związku Bratnia Pomoc Pracowników Kolejowych, powołała do życia w Starym Sączu orkiestrę, której pierwszym dyrygentem był Jerzy Malec, a prezesem Antoni Borkowski. Grupa spotykała się i koncertowała do wybuchu II wojny światowej. Okupację i pierwsze po niej lata instrumenty przeczekały u jednego z muzyków, Walentego Wajmana.

W 1949 roku zarząd Związku Bratnia Pomoc Kolejarzy reaktywował orkiestrę, a jej pierwszy występ przypadł na 1 maja 1950 roku. W ciągu następnych lat często zmieniali się dyrygenci, a orkiestra miała kłopot, aby skompletować pełny skład muzyków. Bywały okresy, że członków orkiestry rekrutowano np. z uzdolnionych muzycznie uczniów Technikum Kolejowego. Okazją do występów dla nich były przeróżne akademie z okazji rocznic państwowych, ale także np. uroczystości związane z 700-leciem Starego Sącza. W 1976 roku orkiestra wystąpiła w programie telewizyjnym „Bank 440”, w którym rywalizowały ze sobą miasta.

Lata 80. to m.in. sukcesy orkiestry w konkursach w Nowym Sączu i Nowym Targu, gdzie zajmowała drugie miejsca. Po 1989 roku grupa muzyków przeszła pod opiekę Miejsko-gminnego Ośrodka Kultury w Starym Sączu, zaś później pod OSP. W 2000 roku podjęto decyzję o przekształceniu jej w orkiestrę młodzieżową.

Międzyszkolna Orkiestra Dęta

Przez następne 24 lata starosądecką orkiestrą kierował Stanisław Dąbrowski. Jej skład wyłonił się z uczniów starosądeckich szkół, którym zapewniono liczne kursy muzyczne. Młody skład zaczął koncertować nie tylko w Starym i Nowym Sączu, ale także na Słowacji, a w 2004 roku orkiestra wyjechała do Włoch, gdzie podczas prywatnej audiencji zagrała Janowi Pawłowi II z okazji imienin. Obok wyróżnień na takich festiwalach jak Echo Trombity w Nowym Sączu, starosądeczanie w węgierskim Keszthely zdobyli brązowy medal na Festiwalu Helikońskim.

Miejska Orkiestra Stary Sącz

Od 2014 roku orkiestra działa przy Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu i tworzy ją grupa około sześćdziesięciu instrumentalistów. Jej dyrygentem został Georg Weiss, który po latach spędzonych w Niemczech i Szwajcarii zamieszkał w Nowym Sączu. Pod jego kierownictwem w ciągu tych kilku lat starosądeczanie przygotowali rozległy repertuar, nabrali doświadczenia i osiągnęli sporo sukcesów. Występowali w wielu koncertach, uświetniali noworoczne gale w rodzinnym mieście. Z Rybnika przywieźli Grand Prix Festiwalu Złota Lira, uznanie zdobyli w Pitesti w Rumunii i Dunakeshi na Węgrzech. W pamięci starosądeczan wciąż są dwa koncerty sprzed roku: „Star Wars” i koncert poświęcony Adzie Sari. Ostatnio Miejska Orkiestra stary Sącz dała popis swoich możliwości podczas koncertu „My, Małopolanie” w MCK SOKÓŁ.

Majka Jeżowska: Bardzo kibicuję nauczycielom. To jeden z najtrudniejszych zawodów i jest niedoceniany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska