Orliczki ze Staszkówki zdobyły złoto

Marek Podraza
Nie mają hali sportowej, a w piłkę halową kopią najlepiej w całym województwie małopolskim.

Kolejny wspaniały sukces zanotowały piłkarki z klubu UKS 3 Staszkówka Jelna. Podczas rozgrywanych w Łapanowie finałów Halowych Mistrzostw Małopolski w kategorii Orliczek zespół z naszego regionu bezapelacyjnie zwyciężył, uzyskując tytuł Mistrza Małopolski. W finale zagrało sześć ekip: Naprzód Sobolów, UKS 3 Staszkówka Jelna, Piast Skawina, UKS Regulice, Bronowianka Kraków i Progres Kraków. - Już sam awans do finałów to duże osiągnięcie, natomiast zwycięstwo w bardzo trudnych i wyrównanych zawodach jest jednym z największych sukcesów piłkarek ze Staszkówki Jelnej - komentuje zadowolony trener Michał Bąk.

UKS 3 Staszkówka Jelna to bardzo młody klub, który specjalizuje się w szkoleniu oraz udziale w rozgrywkach drużynowych w piłce nożnej kobiet oraz dziewcząt. Ma już na swoim koncie wiele trofeów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że w niewielkiej Staszkówce nie ma... hali sportowej. To nie przeszkadza piłkarkom i trenerowi walczyć na równi z innymi, którzy bazę sportową mają doskonałą. - Sukces naszych piłkarek jest tym większy, że w pokonanym polu pozostawiliśmy faworyzowany zespół Piasta Skawina, który w tej kategorii wiekowej w zeszłym roku wywalczył tytuł Mistrzostw Polski - dodaje zadowolony Michał Bąk.

Poza osiągnięciem zespołowym było również indywidualne wyróżnienie. Trafiło ono do Anity Romuzgi, która została Królem strzelców Mistrzostw Małopolski. Anita to bardzo utalentowana i zdolna piłkarka.

Nie tak dawno w naszym plebiscycie na Najpopularniejszego Sportowca Roku została wybrana jako Odkrycie Roku 2015. W drużynie orliczek jest kapitanem, a to wyjątkowa funkcja. Opaskę na ręce mogą bowiem nosić tylko najlepsi zawodnicy i zawodniczki. - W piłkę gram od dziecka, a zaczęłam trenować, gdy miałam sześć lat. Obecnie najczęściej gram na pozycji środkowej lub prawej pomocy - mówi Anita Romuzga.

Młoda piłkarka ma już na swoim koncie złoty medal MP U-10 i tytuł Najlepszej Zawodniczki w 2015 w Polsce, a także srebrne medale w Małopolskim Finale Wojewódzkim „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” w 2014 i 2015 r. oraz tytuł Najlepszej Zawodniczki Turnieju w 2014 roku.

W turnieju finałowym nasze piłkarki pokonały Regulice 6:1, Bronowiankę Kraków 5:0, Piasta Skawinę 1:0 i Naprzód Sobolów 4:0. - Zremisowaliśmy jedynie z AS Progres Kraków 1:1 i straciliśmy zaledwie dwie bramki - dodaje trener Bąk.

W gronie najlepszych drużyn Małopolski znalazły się też juniorki UKS 3 Staszkówka Jelna, które z mistrzostw przywiozły brązowe medale. - Już sam awans do najlepszej piątki w Małopolsce był dużym sukcesem naszego klubu. Tym bardziej że w finale byliśmy jedynym przedstawicielem trzeciej ligi. Pozostałe ekipy stanowiły czołówkę drugiej ligi kobiet. Sam turniej finałowy juniorek to znakomita gra naszych dziewcząt, zakończona wywalczeniem trzeciego miejsca i brązowych medali - wyjaśnia trener Bąk.

W każdym meczu piłkarki toczyły równorzędną grę z wyżej notowanymi przeciwniczkami, walcząc o zwycięstwo do samego końca. Juniorki w finałach zremisowały z Tarnovią Tarnów 2:2, przegrały z Bronowianką Kraków I 1:2 i Bronowianką Kraków II 1:2 oraz wygrały z Respektem Myślenice 2:0.

Trochę gorzej poszło w tegorocznych finałach halowej piłki nożnej młodziczkom UKS 3 Staszkówka Jelna, które wróciły bez medalu. Cały turniej był bardzo wyrównany i praktycznie każdy zespół mógł wygrać z każdym.

- Nasz udział w finałach to od samego początku pasmo pecha. Na początku drugiego spotkania groźnej kontuzji nabawiła się Jola Gąsior i nie wystąpiła do końca turnieju. Również w sytuacjach strzeleckich brakowało naszym dziewczynom szczęścia oraz trochę zimnej krwi - wyjaśnia trener.

Niestety, również w ostatnim meczu kontuzji nabawiła się Patrycja Owsianka. - Ostatecznie zdobyliśmy szóste miejsce. Nasze dziewczyny dały z siebie wszystko. Z trzech drużyn, które wprowadziliśmy do finałów, dwie zdobyły medale. To bardzo duży sukces i dziewczynom dziękuję za duży wkład pracy oraz wspaniałą postawę we wszystkich spotkaniach. Myślami jesteśmy już przy rundzie wiosennej, która też dla nas będzie bardzo ważna - dodaje trener Michał Bąk.