https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Osiedle Złocień. Nieprzejezdna ulica Domagały utrudnia życie, a nawet wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców [ZDJĘCIA]

(krzyk)
Droga z dwoma pasami świeżo położonego asfaltu, chodnikiem i ścieżką rowerową nagle się urywa, a betonowe zapory uniemożliwiają przejazd... Mieszkańcy Osiedla Złocień domagają się pilnej interwencji od prezydenta Krakowa w sprawie niedokończonej budowy ulicy Domagały
Droga z dwoma pasami świeżo położonego asfaltu, chodnikiem i ścieżką rowerową nagle się urywa, a betonowe zapory uniemożliwiają przejazd... Mieszkańcy Osiedla Złocień domagają się pilnej interwencji od prezydenta Krakowa w sprawie niedokończonej budowy ulicy Domagały (krzyk)
Droga z dwoma pasami świeżo położonego asfaltu, chodnikiem i ścieżką rowerową nagle się urywa, a betonowe zapory uniemożliwiają przejazd... Mieszkańcy Osiedla Złocień domagają się pilnej interwencji od prezydenta Krakowa w sprawie niedokończonej budowy ulicy Domagały. "W dniach 23 oraz 24 maja tego roku, w związku z zagrożeniem powodziowym, osiedle Złocień zostało odseparowane od świata. Jedyna droga dojazdowa do oraz z osiedla (ul. Półłanki) stała się niedrożna, powodując chaos, opóźnienia i spore utrudnienia dla mieszkańców" - pisze Komitet Mieszkańców Osiedla Złocień w petycji do Jacka Majchrowskiego.

Chodzi o leżącą w południowo-wschodniej części Krakowa nową ulicę Domagały, która w zasadzie jest gotowa do eksploatacji za wyjątkiem kilkudziesięciometrowego rozgrzebanego odcinka, pod którym przebiega kabel pobliskiego zakładu Tele-Foniki Kable.

23 listopada 2018 roku Zarząd Dróg Miasta Krakowa zwrócił się do Tele-Foniki Kable "z prośbą o wydanie warunków technicznych dla przebudowy kabli kolidujących z ulicą Domagały". W odpowiedzi wysłanej 21 stycznia tego roku zawarta została zgoda na przebudowę kabli wraz z warunkami technicznymi i organizacyjnymi. Wyszczególnione też zostało zestawienie kosztów, które miałby ponieść inwestor. Dotyczą one m.in. zatrzymania produkcji zakładu na czas prac w związku z przerwaniem zasilania.

12 lutego Zarząd Dróg skierował do TFK kolejne pismo, w którym sygnalizuje kłopoty związane z weryfikacją długości kabla i zakresu jego przebudowy, argumentując, że będzie to możliwe dopiero na etapie projektowania. I formułuje kolejną prośbę o podanie szczegółowych warunków technicznych. 6 marca TFK ustosunkowuje się do tej propozycji, przesyłając kolejne warunki przebudowy i specyfikacje materiałów niezbędnych do wymiany kabla.

Mieszkańcy osiedla Złocień czują się zagrożeni

Na tym, według naszej wiedzy, korespondencja się urywa. Tymczasem od zapowiadanego terminu oddania do użytku ulicy Domagały mijają kolejne miesiące. Pod koniec maja w związku z zalaniem jedynej drogi wyjazdowej na osiedlu Złocień dochodzi do niebezpiecznej sytuacji - mieszkańcy czują się zagrożeni, gdyż wjazd i wyjazd z osiedla jest bardzo utrudniony. I mają dość biernego przyglądania się zaistniałej sytuacji.

"Przedłużający się brak dostępu do ulicy Domagały powoduje wzmagające się uczucia frustracji, niepewności i lęku wśród mieszkańców osiedla Złocień, którzy rozważają różne formy protestu" - zapowiada Komitet Mieszkańców.

I kieruje petycję adresowaną do prezydenta Jacka Majchrowskiego, publikując ją 29 maja na stronie petycjeonline.com. W ciągu dwóch dni podpisało ją blisko 500 osób. Poniżej jej treść.

Petycja do prezydenta Jacka Majchrowskiego

"W imieniu Komitetu Mieszkańców Osiedla Złocień „My, Złocień”, zwracamy się do Pana z dwiema prośbami. Prosimy o wyjaśnienie przyczyn, dla których ulica Domagały wciąż pozostaje nieprzejezdna na odcinku od skrzyżowania z ul. Agatową do skrzyżowania z ul. Nad Drwiną i podanie wiążących dat zakończenia budowy drogi. Druga prośba dotyczy awaryjnego otwarcia ul. Domagały w przypadku sytuacji kryzysowej, np. zagrożenia powodzią.

W dniach 23 oraz 24 maja tego roku, w związku z zagrożeniem powodziowym, osiedle Złocień zostało odseparowane od świata. Jedyna droga dojazdowa do oraz z osiedla (ul. Półłanki) stała się niedrożna, powodując chaos, opóźnienia i spore utrudnienia dla mieszkańców.

W związku z powyższym prosimy o odpowiedź w trybie dostępu do informacji publicznej na następujące pytania:

W piśmie z dnia 28 grudnia 2018 r. o nr OR-03.1431.273.2018, adresowanym do Komitetu „My, Złocień” Prezydent Miasta Krakowa informuje o terminie odbioru końcowego (10 grudnia 2018 r.), po którym droga winna być utrzymywana przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa (ZDMK). Czy w/w termin został dotrzymany?

Jeżeli droga jest w pełni utrzymywana i zarządzana przez ZDMK, czy cele z zadania ZDMK/T1.112/09 przypadające na rok 2018, tj. „Kontynuacja rozbudowy ulicy klasy D, o przekroju 1 x 2 (uliczny), wraz z infrastrukturą na dł. 30 m.” zostały przeniesione na rok 2019 oraz jaki jest status realizacji powyższych zadań na dzień wpłynięcia niniejszego pisma?

W piśmie OR-03.1431.273.2018, Prezydent Miasta Krakowa informuje, że ZDMK wystąpił do firmy TELE-FONIKA Kable S.A. z prośbą o wydanie warunków technicznych dla przebudowy kabli SN kolidujących z ul. Domagały. Z kolei, w odpowiedzi Prezydenta Miasta Krakowa na interpelację Radnej Miasta Krakowa, pani Grażyny Fijałkowskiej, nr pisma OR-03.0003.248.2019, dowiedzieliśmy się, że do ZDMK wpłynęło już pismo od TELE-FONIKA Kable S.A., w którym firma udostępniła warunki techniczne oraz skierowała prośbę o przekazanie informacji mających pomóc w ewentualnym wyborze jednego z wariantów i partycypacji w kosztach. Czy analiza warunków przedstawionych przez TELE-FONIKA Kable S.A. została zakończona i jakie są dalsze ustalenia?

Mając na uwadze, że TELE-FONIKA Kable S.A. wydała warunki wspomniane w pkt. 3, czy Prezydent Miasta Krakowa podjął uchwałę budżetową na realizację celów zadania ZDMK/T1.112/09, tj. Dokończenia ulicy Domagały oraz czy jest już opracowany harmonogram dalszego postępowania?

Czy Prezydent Miasta Krakowa w porozumieniu z odpowiednimi organami, przestrzegając prawa, może wydać dyspozycję, aby niedokończoną ulicę Domagały otworzyć dla ruchu?

Sytuacja opisana w preambule niniejszego pisma jest niedopuszczalna. Wydaje się, że tym razem nie doszło do bezpośredniego zagrożenia życia ludzi. Jednocześnie analizując ryzyko związane z brakiem możliwości dotarcia odpowiednich służb w krótkim czasie do potrzebujących, pragniemy zwrócić uwagę Pana Prezydenta na konieczność zaplanowania alternatywnych dróg dojazdu do osiedla Złocień. Przedłużający się brak dostępu do ulicy Domagały powoduje wzmagające się uczucia frustracji, niepewności i lęku wśród mieszkańców osiedla Złocień, którzy rozważają różne formy protestu.

Na przykładzie mieszkańców Piasków Wielkich, którzy blokowali ruch na przejściu dla pieszych przy ul. Cechowej, zauważamy, że radykalne kroki mogą zwrócić uwagę na fatalne położenie w jakim my, mieszkańcy Złocienia, się znaleźliśmy oraz przyśpieszyć realizację zadań ZDMK/T1.112/09. Dlatego wierzymy, że Pan Prezydent nada sprawie dokończenia ulicy Domagały najwyższy priorytet".

WIDEO: Trzy Szybkie. Prof. Jarosław Flis: Opozycja zrobiła wiele, by umożliwić sukces wyborczy PiS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Prawie Wenecja
Deweloper powinien tam do każdego mieszkania ponton dodawać.Ale znowu się udało,przyjdzie głupi i kupi.
G
Gość
wiedzialy galy co braly to raz a dwa jak uruchomia domagaly to zacznie sie wrzask ze ruch przez Zlocien idzie i zaczna sie domagac ograniczen w ruchu
R
Ryś
JA SIĘ DZIWIĘ ŻE, STRAŻ POŻARNA WYDAŁA ZGODĘ NA UŻYTKOWANIE TEGO OSIEDLA BO JEST TAM JEDEN ! SŁOWNIE JEDEN WJAZD! NIE CHCĘ MYŚLEĆ CO BY BYŁO GDYBY TRZEBA BYŁO EWAKUOWAĆ MIESZKAŃCÓW TEGO OSIEDLA !!! Urbanistów krakowskich wywalić i zakazać im pracować w architekturze !
W
Wkz
Półłanki codziennie korki. Jeden wjazd, jeden wyjazd. A firmy zostawiają miliony z podatków i zikit udaje że nie ma problemu.
A
Avia
A mnie się AVIA podoba - ponoć to słowa prof. Majchrowskiego....

Widziały gały co brały, co nie wiedzieli ???? Na AVI też wszyscy kupujący wiedzieli że miejsc parkingowych nie będzie dla wszystkich. Kupić za grosze a potem robić awanturę.
M
Mieszkaniec
2019-05-31T10:30:05 02:00, z okolicy:

a po ile tam były mieszkania, niech ktoś przypomni?

ile razy serafa wylewała tak w przeciągu ostatnich 20 lat?

ile dróg dojazdowych do osiedla prowadzi, czy była zmiana od 20 lat?

czy mieszkania kupowali na allegro wysyłkowo czy jak?

A co maja te głupie i bezsensowne pytania wspólnego z tym że prawie ukończona droga, która na co dzień mogła by usprawnić poruszanie się nie tylko mieszkańcom Złocienia ale też wszystkie poruszających się ul. Półłanki, stoi zamknięta przez prawie półtorej roku przez irytujące zaniedbania że strony Zikitu?

Nie rozumiem jak w ludziach takich jak ten osobnik może być aż tyle zazdrości i nienawiści do drugiego człowieka.

z
z okolicy
a po ile tam były mieszkania, niech ktoś przypomni?

ile razy serafa wylewała tak w przeciągu ostatnich 20 lat?

ile dróg dojazdowych do osiedla prowadzi, czy była zmiana od 20 lat?

czy mieszkania kupowali na allegro wysyłkowo czy jak?
K
Krakus
Mam nadzieje, że Pan Prezydent Andrzej Kulig przeczyta artykuł i "zmotywuje do działania" podległych mu pracowników.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska