W niedzielę 27 stycznia odbyły się uroczyści w 74. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Główne obchody, na które przybyło ponad 50 byłych więźniów tego i innych obozów, odbyły się w budynku tzw. Centralnej Sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie od grudnia 1943 r. Niemcy przyjmowali więźniów do obozu. W uroczystości uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, duchowni różnych religii, dyplomaci m.in. z Rosji i Izraela. Patronował im prezydent Andrzej Duda.
27 stycznia na świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Przed oficjalnymi uroczystościami około dwustu narodowców przemaszerowało od oświęcimskiego dworca kolejowego do byłego obozu Auschwitz I. Przeciwko nim protestowało kilka osób z transparentem "Faszyzm stop!" i flagą Izraela.
Przedstawiciel jednego ze środowisk narodowych Piotr R., będący inicjatorem marszu, mówił, że "patrioci polscy, narodowcy, nacjonaliści" upomnieli się o najwyższe wartości: Boga, Honor, Ojczyznę. R. wykrzykiwał, że "trzeba powiedzieć najeźdźcom żydowskim (…) że my jesteśmy panami w tym kraju". Pytał także: "Gdzie są rządzący tym krajem? Pilnują swojego koryta".
W akcie oskarżenia zarzucono Teodorowi K., że 27 stycznia br.,
w Oświęcimiu w czasie zgromadzenia odbywającego się przy ul. Wyzwolenia i Jaracza, publicznie nawoływał do nienawiści na tle różnic narodowościowych, tj. o przestępstwo z art. 256§1 kk.
że, w tym samym dniu na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz –Birkenau, publicznie nawoływał do nienawiści na tle różnic narodowościowych, tj. o przestępstwo z art. 256§1 kk.
w tym samym miejscu i czasie na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau, znieważył Dyrektora tego Muzeum, tj. o przestępstwo z art. 216§1 kk.
Piotrowi R., w akcie oskarżenia zarzucono, że 27 stycznia br.,:
w Oświęcimiu w czasie zgromadzenia odbywającego się przy ul. Wyzwolenia i Jaracza, publicznie nawoływał do nienawiści na tle różnic narodowościowych, tj. o przestępstwo z art. 256§1 kk.
w tym samym miejscu i czasie na terenie parkingu Państwowego Muzeum Auschwitz –Birkenau, publicznie nawoływał do nienawiści na tle różnic narodowościowych, tj. o przestępstwo z art. 256§1 kk.
Przesłuchani w charakterze podejrzanych, Teodor K. i Piotr R., nie przyznali się do popełnienia zrzucanych im czynów.
Dowody oparto na podstawie oględzin z nagrań oraz przesłuchań świadków.
Za te czyny grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Więzienie za fałszowanie przebiegu. Są zmiany w prawie