Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: czas na inżynierów

Bogusław Kwiecień
Studenci filologii angielskiej z PWSZ uważają, że kierunki techniczne to dobry pomysł
Studenci filologii angielskiej z PWSZ uważają, że kierunki techniczne to dobry pomysł Bogusław Kwiecień
Nawet dwie średnie krajowe pensje, czyli w tej chwili ponad siedem tys. zł, może wynieść wynagrodzenie dobrego inżyniera w zachodniej Małopolsce. Taka perspektywa rysuje się przed przyszłymi absolwentami studiów inżynierskich, które od października br. rozpoczną się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Oświęcimiu. Rektor uczelni zapowiedział właśnie ich uruchomienie.

Na początek uczelnia proponuje młodym ludziom studia informatyczne. To pierwszy techniczny kierunek w tej uczelni, który ruszy. Jeśli się sprawdzi, to od początku bieżącego roku akademickiego (lub w lutym 2014 r.) otwarty zostanie drugi kierunek - zarządzanie i inżynieria produkcji. Absolwenci będą kończyć trzyipółletnie studia z tytułami inżynierów.

PWZS to jedyna szkoła wyższa zachodniej Małopolsce, która daje możliwość zdobycia inżynierskiego wykształcenia bezpłatnie.
Na informatyce ma studiować 50 osób w trybie stacjonarnym i drugie 50 zaocznie, a w przypadku zarządzania i inżynierii produkcji ze specjalizacją w procesach chemicznych, odpowiednio 60 i 30.

Patronat nad tym drugim kierunkiem objęła spółka Chemoservis-Dwory, z którą uczelnia podpisała porozumienie. Rektor prof. Witold Stankowski przyznaje, że taka umowa jest argumentem w staraniach o uzyskanie akceptacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla nowego kierunku. Najlepsi absolwenci mają szansę znaleźć zatrudnienie w spółce i zaczną dobrze zarabiać.

- Podczas praktyk w naszej firmie studenci będą mieli okazję, by wykazać się wiedzą i umiejętnościami. To będzie podstawą do złożenia zdolnym studentom ofert zatrudnienia - podkreśla Beata Różycka, dyrektor ds. prawno-administracyjnych Chemoservis-Dwory SA.

Przedsiębiorca, Arkadiusz Noworyta z firmy Argo-Hytos, budującej kolejną siedzibę w Zatorze, jest przekonany, że nadchodzi czas inżynierów, ale tych naprawdę dobrych w swoim fachu. - Nasza firma przyciąga na praktyki studentów już trzeciego roku - twierdzi Noworyta. Według niego, dobremu inżynierowi dużo łatwiej znaleźć pracę. Nie od razu może jednak liczyć na wysoką gażę. Na początek wynagrodzenie może być niższe od średniej krajowej. - Oprócz wiedzy potrzebne jest jeszcze doświadczenie w danej branży, którego zdobycie zabiera co najmniej pięć lat. Wtedy na pewno jego pensja zostanie podniesiona - uważa oświęcimski przedsiębiorca.

Z jego rozeznania wynika, że na lokalnym rynku pracy wynagrodzenia fachowców z tytułami inżynierów mogą sięgnąć wysokości dwóch przeciętnych średnich krajowych (w tej chwili wynosi ona ok. 3,8 tys. zł). Obecni studenci PWSZ uważają, że kierunki techniczne to dobry pomysł i będą cieszyć się wzięciem. - W tej chwili studiuję filologię angielską, ale informatyka też mnie interesuje. Może wybiorę drugi kierunek? - zastanawia się Marek Kwiatek, student PWSZ.

Rozmowa z prof. Witoldem Stankowskim, rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu

Uczelnia w Oświęcimiu zmienia charakter na techniczny?
Obejmując w ub. roku stanowisko rektora powiedziałem, że naszej uczelni potrzebne jest drugie płuco, mając na myśli właśnie uruchomienie kierunków technicznych - i powoli staje się to faktem.

Skąd wybór informatyki oraz zarządzania i inżynierii produkcji ze specjalizacją w procesach chemicznych?
Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku. W drugim przypadku dochodzi nawiązanie do tradycji w regionie, gdzie branża chemiczna zawsze była bardzo mocna i dzisiaj także się rozwija. Podpisanie porozumienia ze spółką Chemoservis-Dwory świadczy, że takie są również oczekiwania przedsiębiorców.

Jakie znaczenie ma to poszerzenie oferty dla uczelni?
Jest to dla nas przełom, otwarcie nowego, ważnego rozdziału. Z jednej strony daje to szansę młodym ludziom na podjęcie studiów technicznych blisko domu, które na dodatek dają możliwość znalezienia pracy, a z drugiej rośnie konkurencyjność PWSZ wobec innych uczelni.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska