Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Powiat oświęcimski szykuje się na przyjęcie uchodźców z Ukrainy
Eskalacja działań wojennych związanych z agresją Rosji na Ukrainę powoduje, że do Polski dociera coraz więcej uciekinierów z tego kraju, głównie kobiet i dzieci. Wojewoda Małopolski poprosił starostów o przygotowanie bazy danych z miejscami dla uchodźców. Do ich dyspozycji mają być lokale z dostępem do energii, wody i węzła sanitarnego.
W związku z tym z kolei starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński wystąpił do włodarzy miast i gmin w powiecie o zabezpieczenie takich miejsc.
- Wojewoda przekazał, że docelowo możemy się spodziewać nawet miliona uchodźców w naszym kraju. Z myślą o tych biednych ludziach musimy im zapewnić godne warunki, w tym niezbędną pomoc medyczną, szczególnie dla osób poszkodowanych przez rosyjskiego agresora - stwierdził starosta Andrzej Skrzypiński.
Miejsca dla uchodźców w Oświęcimiu
Kilkadziesiąt miejsc noclegowych z myślą o uchodźcach zabezpieczyło już miasto Oświęcim.
– Jesteśmy z mieszkańcami Ukrainy, którzy walczą w słusznej sprawie, o suwerenność swojej ojczyzny. W tej trudnej dla nich sytuacji chcemy być solidarni i udzielać im wsparcia. Na Ukrainie w partnerskim Samborze mamy wielu przyjaciół, którym też chcemy pomóc – mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.
Pomieszczenie, które można wykorzystać na potrzeby osób przybywających z Ukrainy zadeklarowała również oświęcimska Ochotnicza Straż Pożarna.
Ponadto szpitale w Oświęcimiu i Chrzanowie zabezpieczyły po 30 miejsc dla osób potrzebujących pomocy medycznej.
Pomoc dla rodzin Ukraińców pracujących w powiecie oświęcimskim
Pomoc ze strony władz centralnych i samorządów ma być zorganizowana także dla rodzin Ukraińców pracujących w powiecie oświęcimskim, którzy w obliczu zagrożenia zechcą ściągnąć do Polski swoich najbliższych.
Przedstawiciele służb, w tym komendanci powiatowi Policji i Państwowej Straży Pożarnej poinformowali, że oprócz bieżących zadań obie formacje objęły szczególnym monitoringiem strategiczne miejsca. Kompleksową ochronę wzmocnił Synthos.
Uruchomiona została specjalna linia telefoniczna wojewody małopolskiego dla Ukraińców szukających schronienia w Małopolsce: 12 210 20 02. Kontakt mailowy: info@[email protected].
Jednocześnie powstaje aplikacja, w której będzie można umieścić dane na temat bazy mieszkaniowej dla uchodźców.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Zakonnica na rowerze stała się inspiracją dla grupy rockowej
- Stary kopalniany szyb może stanąć na Pustyni Błędowskiej. Po co?! Intrygujący pomysł
- Niezwykła mozaika ze skóry w dawnej fabryce butów w Chełmku
- Powiaty, miasta i gminy Małopolski zachodniej przygotują wspólną ofertę turystyczną
- Zapomniany dowódca Armii Krajowej w Oświęcimiu. Nigdy nie doczekał się honorów
- Gdzie jeszcze mogą wystąpić zapadliska? ZGH wskazały takie miejsca
FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA
