Choć w Oświęcimiu przestał już działać masowy punkt szczepień w hali lodowej, to jednak wciąż można się zaszczepić przeciwko COViD-19 w czterech punktach ZLA oraz Multimedzie i w punkcie Atma Rescuers, a dawnym budynku dworca PKS.
- Mimo, że chętnych do szczepienia przeciwko COViD-19 jest mniej niż kilka miesięcy temu, to jednak wciąż nie narzekamy na brak pracy – usłyszeliśmy w punkcie Atma Rescuers, gdzie „od ręki” można się zaszczepić przeciwko COViD-19 preparatami Pfizer i Johnson&Johnson. Dzieci w wieku od 12 do 15 lat są szczepione po rejestracji telefonicznej i w towarzystwie osoby dorosłej.
Wśród mieszkańców Oświęcimia dominuje przekonanie, że warto się szczepić, aby dbać o zdrowie swoje i innych
- Zbliża się sezon hokejowy, więc nie wyobrażam sobie, aby po raz kolejny mecze rozgrywano bez udziału kibiców. Właśnie poprzez masowe szczepienia możemy być nie tylko z ukochaną drużyną, ale także wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa, restauracje, kina, muzea czy siłownie, żeby ich znowu nie pozamykano. Czy ludzie tego nie rozumieją? – pyta 30-letni Mirosław, mieszkaniec Oświęcimia, zagorzały kibic hokeja.
Rządzący już przestrzegają, że ewentualne restrykcje związane z nasileniem czwartej fali koronawirusa będą dotykać regiony o niskim stopniu wyszczepienia.
Zarząd województwa małopolskiego, chcąc docenić starania małopolskich gmin, których mieszkańcy wykażą się największą przeszczepialnością, przyjął zasady naboru wniosków dotyczących przyznania dotacji celowej z budżetu województwa w formie pomocy finansowej dla małopolskich gmin z najwyższym odsetkiem mieszkańców zaszczepionych przeciw COVID-19 w ramach konkursu „Małopolska ZAszczepiona!”.
Wyróżnionych zostanie 10 gmin w Małopolsce, które do 15 września 2021 roku osiągną najwyższy odsetek mieszkańców zaszczepionych przeciw COVID-19 w regionie. W nagrodę województwo przekaże zwycięskim gminom środki finansowe - po 50 000 zł dla każdej z gmin – z przeznaczeniem na sfinansowane zadań własnych w zakresie ochrony zdrowia. Osobami uznanymi za zaszczepione będą ci mieszkańcy, którzy otrzymali pełny cykl szczepień szczepionką przeciw COVID-19 zarejestrowaną w Unii Europejskiej.
- Akcja ma na celu zachęcenie samorządów lokalnych do zmobilizowania Małopolan, aby jak najliczniej zaszczepili się przeciwko COVID-19 jeszcze przed nadejściem sezonu zimowego. Mimo, że obecnie notujemy mniej zakażeń koronawirusem, to walka z pandemią nadal trwa i powinniśmy być czujni. To od nas samych w dużej mierze zależy, jaki przebieg będą miały kolejne fale zakażeń koronawirusem. Pamiętajmy, że szczepionki to nasza najskuteczniejsza ochrona przed chorobami zakaźnymi. Szczepiąc się przeciw COVID-19 wybieramy zdrowie – przypomina marszałek Małopolski Witold Kozłowski.
Czołowa „dziesiątka” z najwyższym wyszczepieniem w Małopolsce:
- 1. Kraków – 59,9%
- 2. Zielonki, powiat krakowski – 56,2%
- 3. Michałowice, powiat krakowski – 54,8%
- 4. Przeciszów, powiat oświęcimski – 54,6%
- 5. Wielka Wieś, powiat krakowski – 54,5%
- 6. Skała, powiat krakowski – 53,6
- 7. Zabierzów, powiat krakowski – 53,1%
- 8. Oświęcim– 52,7%
- 9. Książ Wielki – 52,5%
- 10. Mogilany – 52,3%
- Trudno te miejsca w Oświęcimiu poznać choć minęło ledwie 20 lat. Zdjęcia
- Domy z ogrodem w Oświęcimiu i okolicy do zamieszkania od zaraz
- Nowe centrum handlowe w Oświęcimiu otwarte. Pierwsi byli "łowcy okazji" [ZDJĘCIA]
- W szpitalu w Oświęcimiu rusza program rehabilitacji dla osób, które przeszły Covid-19
- Pieniądze na konta salowych z oświęcimskiego szpitala powinny już docierać
- Mieszkańcy Broszkowic (gm. Oświęcim) odetchnęli. Wieś przed Wisłą chronią nowe wały
