Przypomnijmy, 10 stycznia 2021r. dwaj mieszkańcy miasta zbezcześcili mur frontowy okalający zabytkowy cmentarz żydowski w Oświęcimiu, umieszczając na nim symbole nazistowskie: litery SS oraz swastykę. Trzeci z oświęcimian zdewastował natomiast boczny fragment muru za pomocą umieszczonych tam napisów, a także monument upamiętniający przedwojenną Wielką Synagogę przy ul. Berka Joselewicza.
Cała trójka została szybko ujęta przez policję a ich zachowanie potępione, m.in. przez prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta. O wymalowaniu swastyki i symbolu SS na cmentarzu żydowskim rozpisywały się media krajowe i zagraniczne.
- Umieszczanie symboli nazizmu na miejscach pamięci ofiar niemieckiego ludobójstwa, a w dodatku w mieście będącym światowym symbolem masowego mordu zorganizowanego przez III Rzeszę jest aktem zasługującym na najmocniejsze potępienie - podkreśla Tomasz Kuncewicz, dyrektor Centrum Żydowskiego - Mimo tego postanowiliśmy podjąć współpracę z panami, wierząc, że ten gest pozwoli im zrozumieć co zrobili.
Na wniosek adwokatów Centrum Żydowskie przygotowało dla mężczyzn program edukacyjny. Młodzi oświęcimianie zwiedzili z muzealnym pedagogiem jedyną zachowaną w mieście synagogę oraz muzeum przy pl. Ks. Skarbka. Wspólnie z wolontariuszami Centrum Żydowskiego oraz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży trzej panowie dokonali odmalowania zdewastowanego muru cmentarza, a dodatkowo pomogli także uporządkować Park Pamięci Wielkiej Synagogi.
Nie ominie ich też sprawa karna. Dzisiaj (11 czerwca) odbyła się pierwsza rozprawa w sądzie. Zgodnie z polskim prawem Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (art. 256 par. 1 KK).
Cmentarz Żydowski w Oświęcimiu
W Centrum Żydowskim przypominają, że cmentarz żydowski przy ul. Dąbrowskiego w Oświęcimiu jest jednym z nielicznych śladów po społeczności żydowskiej, która współtworzyła miasto od XVI w. aż do tragedii Holokaustu. Podczas wojny został całkowicie zniszczony przez Niemców. Po wojnie został częściowo odbudowany przez nieliczną grupę ocalonych z Zagłady żydowskich oświęcimian. Obecnie jest własnością Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej.
- W Oświęcimiu tuż przed drugą wojną światową co drugi mieszkaniec był Żydem. W trakcie Zagłady zginęli prawie wszyscy żydowscy mieszkańcy naszego miasta. Historia Żydów oświęcimskich skończyła się z odejściem ostatniego z nich Szymona Klugera (1925-2000), który został pochowany właśnie na oświęcimskim cmentarzu żydowskim - dodają.
Dziś dziedzictwem żydowskich oświęcimian opiekuje się Centrum Żydowskie, które utrzymuje jedyną zachowaną w mieście synagogę Chewra Lomdej Misznajot, prowadzi Muzeum Żydowskie i mieszczącą się w domu rodziny Klugerów kawiarnię Cafe Bergson oraz opiekuje się Parkiem Pamięci Wielkiej Synagogi.
- Tak wyglądał handel w Kętach przed czasami supermarketów i galerii handlowych
- Na os. Stare Stawy w Oświęcimiu rozpoczęła się budowa nowych bloków przez OTBS
- Piknik na dalsze leczenie Lenki Kożuch przyniósł 21 129 zł! Zobaczcie zdjęcia
- Biskup Tadeusz Rakoczy pozostanie Honorowym Obywatelem Oświęcimia i Kęt?
- Święto strażaków w Oświęcimiu. Były odznaczenia i awanse zawodowe
- Małe domy na sprzedaż w Oświęcimiu i okolicy
FLESZ - Co zrobić, kiedy zaginęło dziecko?
