Oświęcim. Muszą wzmocnić wzgórze, by ochronić zamek z basztą

Bogusław Kwiecień
Sześć lat temu zabezpieczono część wzniesienia, które zaczęło się osuwać. Teraz potrzebne są dalsze prace. Przy tej okazji przewidziano także przygotowanie do zwiedzania dla turystów podziemnych tuneli

Wzgórze zamkowe w Oświęcimiu, na którym stoi średniowieczna baszta i XVI-wieczny zamek muszą zostać wzmocnione. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Szczeliny po powodzi

Problemy z rozwarstwieniem wzgórza zaczęły się wkrótce po powodzi w 2010 roku. – Wtedy u jego podnóża od strony Soły pojawiły się szczeliny od 10 do 15 centymetrów – przypomina Bogusław Sobala, przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.
Było poważne zagrożenie, że wzgórze może się osunąć. – Sytuację pogarszał fakt, że kilka lat wcześniej wycięto tutaj część drzew, których korzenie stanowiły naturalną siatkę ochronną przez erozją wzgórza – dodaje szef Rady Osiedla Stare Miasto.

Wówczas częściowo zostało ono zabezpieczone, ale okazuje się, że potrzebne są szybko dalsze wzmocnienia. – To miejsce, wieża i zamek są symbolami naszego miasta. Nie wyobrażam sobie, żeby coś im mogło zagrażać – mówi Ewa Pyrek, mieszkanka Oświęcimia.

Sześć lat temu w miejscach, gdzie istniało największe zagrożenie osunięcia, czyli od strony Soły wprowadzono do ziemi specjalne kotwy i maty przeciwerozyjne. Teraz prace mają objąć kolejną część wzniesienia, co wiąże się także z planami oddania do zwiedzania dla turystów podziemnych tuneli.

Jak na kopcu Kościuszki

– Przewidujemy zastosowanie 400 gwoździ gruntowych o długości od 2,5 do 15 metrów – przedstawia szczegóły planowanych prac Iwona Stępień, wiceprezes firmy Soley z Balic, która wygrała przetarg na zabezpieczenie oświęcimskiego wzgórza.
W wywiercone od góry dziury wprowadzone zostaną stalowe żerdzie, za pomocą których do środka wpuszczona zostanie następnie zaprawa cementu z wodą, której parametry wytrzymałościowe zbliżone są betonu.

Niezależnie od tego planowane jest również położenie stalowej siatki, która będzie zapobiegać obsunięciom ziemi.
Ponadto w sąsiedztwie istniejącego muru u podnóża wzniesienia od strony ul. Dąbrowskiego wykonana zostanie specjalna ukryta konstrukcja oporowa. – Ta część muru okalającego wzgórze zamkowe pochodzi jeszcze z okresu przedwojennego – zaznacza Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu.

Roboty przygotowawcze mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Zasadnicza część będzie wykonana już w przyszłym. – Metoda, którą chcemy tutaj zastosować jest bardzo skuteczna. W ten sam sposób zabezpieczaliśmy kopiec Kościuszki w Krakowie – dodaje Iwona Stępień z firmy Soley. Koszt planowanych prac to ponad 2,2 mln zł.

Tunele dla turystów

Cały projekt poza pracami zabezpieczającymi wzniesienie obejmuje również przygotowanie do zwiedzania podziemnych tuneli przecinających wzgórze. Tunele powstały w pierwszej połowie XX wieku. Jeden z nich jest dziełem austriackich zaborców, a drugi powstał podczas niemieckiej okupacji miasta w latach 40. Prace w tunelach będą polegały m.in. na odtworzeniu otworów wejściowych i połączeniu ich z istniejącym wokół wzgórza układem dróg publicznych.

Muzeum Zamek planuje ulokować w ich wnętrzu trasę historyczną, która przybliży wydarzenia w mieście z okresu pierwszej wojny światowej w mieście. Do zwiedzania mają być udostępnione w drugiej połowie 2019 roku.
Koszt całego projektu wyniesie ponad 4 mln zł, w tym jest dotacja uzyskana przez miasto z funduszy unijnych w wysokości 1,3 mln zł.

Fakty

Część zabrała Soła

- Historyczna budowla na zamkowym wzgórzu składa się z XIII-wiecznej wczesnogotyckiej wieży obronnej i XVI-wiecznego budynku.
Grubość ścian wieży u podstawy wynosi ok. 4 metrów. Z najstarszego okresu zachowały się dwa piętra. W latach 1929–1931 na miejscu starszej zabudowy wybudowano łącznik między wieżą a skrzydłem zamkowym. Badania wskazują, że znaczną część fortyfikacji zabrała zmieniająca przez wieki swój bieg rzeka Soła.

Podwyższyli wieżę

- W latach 2007 – 2010 oświęcimski zamek wraz z basztą był remontowany.
Samą wieżę podwyższono wówczas o dwa i pół metra i odtworzono gotyckie sklepienia. Na szczycie wieży znalazł taras widokowy o powierzchni 70 metrów kwadratowych. Średniowieczny obiekt wzmocniono w 35 miejsach stalowymi prętami. Został również położony nowy dach.
- Wcześniej prace archeologiczne i konserwatorskie były prowadzone na zamku już w latach 80. ubiegłego wieku.
Prace, które prowadziło Przedsiębiorstwo Robót Górniczych, objęły także zabezpieczenie wzgórza. Wtedy m.in. wybudowany został mur oporowy od strony ul. Zamkowej.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie odcinek 27

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie