W Oświęcimiu odbyły się główne obchody 79. rocznicy pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Symbolu początku tej fabryki śmierci.
Rocznica ta jest obchodzona jednocześnie jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Pierwsza część uroczystości odbyła się przed tablicą pamięci na historycznym budynku, w którym obecnie mieści się Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. Witolda Pileckiego. To tutaj 14 czerwca 1940 roku z więzienia w Tarnowie przywiezionych zostało 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758. Z tej grupy żyje dzisiaj jedynie Kazimierz Albin (numer obozowy 118), któremu stan zdrowia nie pozwala brać udziału w uroczystościach.
Ich pamięć uczcili inni byli więźniowie Auschwitz, którzy złożyli kwiaty przed budynkiem PWSZ, a potem zapalili znicze pod Ścianą Śmierci na terenie byłego obozu. W uroczystościach udział wzięli także przedstawiciele rodzin, których krewni byli więzieni w KL Auschwitz, reprezentowani przez Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych, a także m.in. przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP, który objął patronat nad obchodami - Wojciech Kolarski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski, parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, władz samorządowych, instytucji i stowarzyszeń współorganizujących obchody, dyrekcja i pracownicy Muzeum Auschwitz.
Podczas uroczystości przypomniano, że Niemcy założyli obóz Auschwitz z myślą o eksterminacji Polaków i oni byli jego pierwszymi więźniami.
Przed uroczystościami w Oświęcimiu w klasztorze franciszkanów w Harmężach odprawiona została msza św. Goście zobaczyli również wystawę „Klisze Pamięci. Labirynty” byłego więźnia Auschwitz Mariana Kołodzieja.
Z 728 więźniów deportowanych 14 czerwca 1940 r. z Tarnowa do KL Auschwitz wojnę przeżyło 298, zginęło 272, a w przypadku 158 los jest nieznany.
- Bezpieczne kąpieliska w Małopolsce Zachodniej
- Chrzanów. Większość autobusów ma klimatyzację, ale i tak jest gorąco
- Trwa walka z plagą komarów w powiecie oświęcimskim
- Chrzanów. Brutalny napad na 22-latka. Został raniony nożem
- Małopolska Zachodnia. Najdroższe domy do kupienia [TOP 12]
- Lato 2019. Gwiazdy, które zagrają w twoim mieście
WIDEO: Trzy Szybkie. Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego o skutkach wyborów do PE dla Małopolski
