https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Rekordowa kwota na prace konserwatorskie w Muzeum Auschwitz-Birkenau, które pozwalają zachować autentyczność Miejsca Pamięci

Bogusław Kwiecień
Prace konserwatorskie na terenie byłego obozu Auschwitz mają bezprecedensowy charakter
Prace konserwatorskie na terenie byłego obozu Auschwitz mają bezprecedensowy charakter Muzeum Auschwitz-Birkenau (archiwum)
Rekordowa kwota 22 mln 300 tys. zł przeznaczona została w ub. roku na prace konserwatorskie na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau finansowane z zysków Funduszu Wieczystego, na który wpływają pieniądze z krajów całego świata.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Pieniądze na zachowanie autentyczności Miejsca Pamięci Auschwitz

Fundusz Wieczysty został utworzony w 2009 roku. Zarządza nim Fundacja Auschwitz-Birkenau, a ma służyć finansowaniu prac konserwatorskich i zachowaniu wszystkich autentycznych pozostałości po byłym niemieckim obozie.

Obecnie na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady realizowanych jednocześnie jest 15 projektów konserwatorskich. – Być może w 2022 r. przekroczona zostanie suma 25 milionów złotych. Wiele projektów znajduje się w głównej fazie realizacji. Konserwowane są budynki murowane, drewniane baraki oraz rowy odwadniające na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau – powiedziała Agnieszka Tanistra-Różanowska, kierująca Globalnym Planem Konserwacji, którego celem jest zachowanie autentyczności Miejsca Pamięci.

Jak dodaje, w bezpośrednim sąsiedztwie byłego obozu powstaje też zaplecze techniczne dla konserwatorów. Wśród realizowanych projektów są także konserwacja historycznych przedmiotów oraz dokumentów archiwalnych.

Dzięki tej formie finansowania, jak podkreśla z kolei dyrektor Muzeum dr Piotr M.A. Cywiński, chociaż całej placówce w związku z wybuchem pandemii groziło przerwanie płynności finansowej, to jedyne prace, jakie nie zostały zatrzymane, były działaniami konserwatorskimi. – Dodatkowo w tym trudnym okresie udało się zachować część etatów w Miejscu Pamięci, dzięki stworzeniu dodatkowego programu konserwatorskiego – zaznacza Piotr Cywiński, będący jednocześnie prezesem Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Ubiegły rok okazał się także rekordowy, jeśli chodzi o wpływy do Funduszu Wieczystego. Jak podano podczas niedawnego spotkania Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau, jego kapitał powiększył się o ponad 142 mln zł przede wszystkim dzięki ostatniej części darowizny niemieckiej, ale też zwiększeniu kwot darowizn ze Szwecji, Włoch, Turcji, Irlandii i Portugalii. Ponadto wpłynęło 190 tys. dolarów pochodzących w głównej mierze od darczyńców składających się na tak zwany Filar Pamięci z Filadelfii. Fundusz został wsparty już przez blisko 40 krajów i wynosi już 177 mln euro z docelowych 180 mln. Zyski z inwestowanego kapitału przekazywane są na konserwację Miejsca Pamięci Auschwitz.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska