Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Rekordowa kwota na prace konserwatorskie w Muzeum Auschwitz-Birkenau, które pozwalają zachować autentyczność Miejsca Pamięci

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Prace konserwatorskie na terenie byłego obozu Auschwitz mają bezprecedensowy charakter
Prace konserwatorskie na terenie byłego obozu Auschwitz mają bezprecedensowy charakter Muzeum Auschwitz-Birkenau (archiwum)
Rekordowa kwota 22 mln 300 tys. zł przeznaczona została w ub. roku na prace konserwatorskie na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau finansowane z zysków Funduszu Wieczystego, na który wpływają pieniądze z krajów całego świata.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Pieniądze na zachowanie autentyczności Miejsca Pamięci Auschwitz

Fundusz Wieczysty został utworzony w 2009 roku. Zarządza nim Fundacja Auschwitz-Birkenau, a ma służyć finansowaniu prac konserwatorskich i zachowaniu wszystkich autentycznych pozostałości po byłym niemieckim obozie.

Obecnie na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady realizowanych jednocześnie jest 15 projektów konserwatorskich. – Być może w 2022 r. przekroczona zostanie suma 25 milionów złotych. Wiele projektów znajduje się w głównej fazie realizacji. Konserwowane są budynki murowane, drewniane baraki oraz rowy odwadniające na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau – powiedziała Agnieszka Tanistra-Różanowska, kierująca Globalnym Planem Konserwacji, którego celem jest zachowanie autentyczności Miejsca Pamięci.

Jak dodaje, w bezpośrednim sąsiedztwie byłego obozu powstaje też zaplecze techniczne dla konserwatorów. Wśród realizowanych projektów są także konserwacja historycznych przedmiotów oraz dokumentów archiwalnych.

Dzięki tej formie finansowania, jak podkreśla z kolei dyrektor Muzeum dr Piotr M.A. Cywiński, chociaż całej placówce w związku z wybuchem pandemii groziło przerwanie płynności finansowej, to jedyne prace, jakie nie zostały zatrzymane, były działaniami konserwatorskimi. – Dodatkowo w tym trudnym okresie udało się zachować część etatów w Miejscu Pamięci, dzięki stworzeniu dodatkowego programu konserwatorskiego – zaznacza Piotr Cywiński, będący jednocześnie prezesem Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Ubiegły rok okazał się także rekordowy, jeśli chodzi o wpływy do Funduszu Wieczystego. Jak podano podczas niedawnego spotkania Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau, jego kapitał powiększył się o ponad 142 mln zł przede wszystkim dzięki ostatniej części darowizny niemieckiej, ale też zwiększeniu kwot darowizn ze Szwecji, Włoch, Turcji, Irlandii i Portugalii. Ponadto wpłynęło 190 tys. dolarów pochodzących w głównej mierze od darczyńców składających się na tak zwany Filar Pamięci z Filadelfii. Fundusz został wsparty już przez blisko 40 krajów i wynosi już 177 mln euro z docelowych 180 mln. Zyski z inwestowanego kapitału przekazywane są na konserwację Miejsca Pamięci Auschwitz.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska