Trwają przygotowania do obchodów 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Patronat nad uroczystościami, które odbędą się 27 stycznia 2019 roku objął prezydent RP Andrzej Duda, a ich wizualnym symbolem będzie praca byłego więźnia obozu Jerzego Adama Brandhubera.
Rysunek wykonany ołówkiem, przedstawia wjeżdżający na rampę wewnątrz obozu Birkenau transport. Przy torach na przywiezionych oczekują już esesmani, którzy przeprowadzą selekcję. Jest to nawiązanie do obchodzonej także w przyszłym roku 75. rocznicy uruchomienia wewnątrz obozu Auschwitz II-Birkenau bocznicy kolejowej wraz z rampą wyładowczą, która docierała niemal do komór gazowych i krematoriów II i III.
Od połowy maja 1944 r. przyjeżdżały tam transporty Żydów kierowanych przez Niemców na natychmiastową Zagładę, m.in. z Węgier i Słowacji. Tu także zatrzymywały się transporty Polaków z powstańczej Warszawy.
Kim był Jerzy Adam Brandhuber, autor rysunku zatytułowanego „Przybycie transportu na rampę"? - Z naszym miastem wiązały go nie tylko traumatyczne obozowe wspomnienia - podkreśla dr Adam Cyra, wieloletni pracownik Muzeum Auschwitz.
Urodził się 23 października 1897 roku w Krakowie. Po ukończeniu studiów w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych pracował jako nauczyciel w Jaśle. Do KL Auschwitz trafił w styczniu 1943 roku po kilku miesiącach spędzonych w więzieniach w Tarnowie, a wcześniej w Jaśle, gdzie w 1942 roku został aresztowany przez Niemców za działalność konspiracyjną w strukturach Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej oraz pomoc Żydom.
W październiku 1944 r. przeniesiono go z KL Auschwitz do Sachsenhausen, z którego uwolniony został 3 maja 1945 roku przez wojska amerykańskie. Po wojnie w 1947 roku swoje losy związał z Muzeum Auschwitz i Oświęcimiem. - Tworzył grafiki i rysunki dokumentujące życie w niemieckich obozach - dodaje Adam Cyra.
W Oświęcimiu przebywał aż do śmierci, 19 czerwca 1981 roku.
KONIECZNIE SPRAWDŹ: