Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Strażnicy w granatowych mundurach pojawili się na ulicach Oświęcimia w 1991 roku
Straże gminne (miejskie) w Polsce, wcale nie są nowym tworem. Powstawały one wraz z tworzeniem się miast już w średniowieczu. Spoczywał na nich obowiązek zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w mieście. Współcześnie Straże Miejskie były zakładane w okresie przemian ustrojowych w latach 1989 – 1990. W Oświęcimiu Rada Miasta przyjęła uchwałę o utworzeniu Straży Miejskiej 1 lipca 1991 r.
- Pozwalał na to rozdział czwarty ustawy o policji
– wspomina Piotr Ichniowski, pierwszy komendant Straży Miejskiej w Oświęcimiu, który pełnił tę funkcję przez 20 lat. - To i brak rozwiązań prawnych powodowało szereg nieporozumień. Było ich mnóstwo, podobnie jak - mitów. Choćby ten o ściganiu babć handlujących pietruszką i mandatach dla kierowców – dodaje.
Oświęcimska Straż Miejska była taka, jak nowy system polityczny w naszym kraju. Z problemami, ale i z sukcesami. Strażnicy byli bardzo aktywni podczas powodzi w latach 90. XX w. Zajęli się też uporządkowaniem spraw związanych z targowiskiem miejskim, które w pewnym momencie sięgało Placu Kościuszki. Przez lata działali na rzecz najmłodszych, organizując m.in. konkurs rysunkowy „Bezpieczna droga do szkoły”. Wielu dorosłych już mieszkańców Oświęcimia z rozrzewnieniem wspomina czas, kiedy uczestniczyli w tych konkursach.
- Pamiętacie, jak wyglądał plac Pokoju długo przed remontem? Ławki opanowane przez wielbicieli taniego piwa, to był codzienny widok
– wspomina Piotr Ichniowski. - To właśnie strażnicy miejscy we współpracy z oświęcimską policją oczyścili to miejsce z osób nadużywających alkoholu. Dziś? No cóż, czasy się zmieniają – dodaje z nostalgią.
- Pionierska metoda diagnostyczna w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu
- Oto zdawalność matur 2021 w szkołach w powiecie oświęcimskim
- To były wyjątkowe udane Dni Kęt. Dużo się działo!
- Park Pokoju w Oświęcimiu już otwarty. To istny raj dla najmłodszych!
- Od rozbiórki dachu rozpoczął się remont zrujnowanych kamienic w centrum Oświęcimia
- Kiedy zacznie się budowa w Oświęcimiu nowej obwodnicy do S1? Na Śląsku już budują
To dzięki strażnikom w mieście działa system monitoringu wizyjnego. Co roku przed 1 listopada, na drogach dojazdowych do cmentarza komunalnego zmieniana jest organizacja ruchu. Dzięki mundurowym stosunkowo płynnie przemieszczają się samochody główną arterią miasta.
- Zresztą, gdyby bardzo uważnie prześledzić historię miasta w ciągu ostatnich 30 lat, mogłoby się okazać, że takich „drobiazgów” było znacznie więcej
– mówi Piotr Ichniowski. - Dziś jest trudniej, bo i straż dysponuje mniejszą ilością etatów a oczekiwania, z jednej strony jakby większe, z drugiej hejt dużo większy - dodaje.
Strażnicy kontrolują przestrzeganie przepisów, pomagają i wspierają mieszkańców w ich codziennych sprawach.
- Niektórym mogą one wydawać się mało ważne w skali całego miasta, jednak my staramy podchodzić się do każdego zgłoszenia z należytym szacunkiem i powagą
– mówi Joanna Brania, komendant Straży Miejskiej w Oświęcimiu. - Wszystkie sygnały jakie docierają do Straży Miejskiej są sprawdzane i podejmowane są stosowne działania. Oczywiście zdarzają się zgłoszenia, których nie można załatwić „od ręki”. Nasza praca polega przecież przede wszystkim na współpracy z innymi jednostkami. Staramy się udzielić każdemu pomocy czy jest to osoba bezdomna, czy np. ranny pies. W naszej pracy nie brakuje interwencji związanych z ratowaniem ludzkiego życia, szczególnie w sezonie zimowym, czy obezwładnianiem osób agresywnych. Pomagaliśmy również np. w „ujarzmieniu” muflona, który wybrał się na spacer po oświęcimskich plantach – dodaje.
Jubileusz Straży Miejskiej w Oświęcimiu okazją do refleksji i życzeń
Przez wiele miast przetoczyła się już dyskusja o potrzebie jej funkcjonowania i ewentualnej likwidacji.
- Dzisiaj, z 30 - letniej perspektywy, uważam, że decyzja o powołaniu Straży Miejskiej była słuszna
– mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia. - Straż jest potrzebna, aby zadbać o porządek w mieście. Praca strażników różni się od pracy policjantów. Strażnicy zajmują się szeroko pojętymi sprawami porządkowymi, które przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu mieszkańcom. I jak się okazuje z każdym rokiem przybywa im obowiązków, chociażby związanych z walką ze smogiem – dodaje.
- Życzę sukcesów, tak zawodowych jak i prywatnych. Przełożonych, którzy rozumieją, że Straż Miejska w Oświęcimiu jest potrzebna i może dać dużo dobrego. Ale też, pewnej wyrozumiałości ze strony mieszkańców – dodaje.
Aktualnie w Straży Miejskiej pracuje 15 osób w tym jedna osoba cywilna. Pracują od niedzieli do czwartku w godz. 7 do 19, a w pozostałe dni w systemie całodobowym.
- Elektryczne hulajnogi wróciły na ulice Oświęcimia. 80 pojazdów już dostępnych
- "Kierunek Przyszłość". Objazdówka parlamentarzystów KO dotarła do Oświęcimia
- Dwa medale Unii Oświęcim na otwarcie MP juniorów 15-letnich. Zobaczcie zdjęcia
- Niespokojna noc w powiecie oświęcimskim po przejściu burzy
- Miejsca na ulicach w Oświęcimiu, gdzie jest niebezpiecznie. Ma to się zmienić
- Dla muzyków "Garażu" z Brzeszcz wiek nie gra roli. Liczy się pasja
FLESZ - Będą ostrzejsze kary dla pijanych kierowców
