Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Tunele pod zamkiem będzie można zwiedzać od 1 lipca. Już można zarezerwować sobie termin [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Muzeum Zamek w Oświęcimiu
Od 1 lipca zostaną udostępnione do zwiedzania tunele pod zamkiem w Oświęcimiu. To nowa atrakcja turystyczna miasta. W związku z pandemią będą obowiązywać limity zwiedzających. Można już jednak rezerwować sobie terminy na zwiedzanie.

Tunele pod wzgórzem zamkowym w Oświęcimiu zostaną udostępnione od 1 lipca. W ich wnętrzach na zwiedzających czeka specjalnie przygotowana wystawa.

Na szczególnych zasadach

W związku z pandemią zwiedzanie będzie odbywać się na szczególnych zasadach. Wejście do tuneli będzie odbywać się w małych grupach, 3-5 osobowych. W przypadku rodziny tych osób może być więcej.

- Zwiedzanie zajmie około 1,5 godziny. Zaczyna się na zamku projekcją filmu, przedstawiającego oświęcimską rodzinę, której członkowie biorą aktywny udział w toczących się konfliktach zbrojnych związanych z historią Polski

- mówi Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu.

Po jego obejrzeniu zwiedzający zejdą do tuneli, gdzie czeka na nich także specjalnie przygotowana wystawa na 20 multimedialnych stanowiskach. Każdy zwiedzający będzie m.in. mógł wziąć udział w "Grze o Niepodległość".

- Tak nazwaliśmy interaktywną trasę historyczną, która związana jest z okresem I wojny światowej. Obejmuje przebieg działań, jak Polska odzyskała niepodległość. Mamy też elementy związane z historią ziemi oświęcimskiej. Uczestnicy zobaczą, jak wyposażyć legionistę, zrobić zwiad nad Oświęcimiem, czy dotrzeć do twierdzy w Przemyślu - wylicza dyrektor Oleś.

W dużej części będzie to wiedza ukryta w formie zagadek i niespodzianek. Wykorzystano również znane oświęcimianom elementy jak „Pieśń Legionowa” Aleksandra Orłowskiego czy tarczę legionową.

FILM WPROWADZAJĄCY DO WYSTAWY

Rezerwacje terminów

Tunele pod zamkiem to mało znana część historii Oświęcimia. Starszy „austriacki” datowany jest na przełom XVIII i XIX w. Drugi „poprzeczny” został wydrążony w latach 1940 – 44 w czasie II wojny światowej.

- Już od kilku miesięcy czekam na otwarcie tych tuneli. Z pewnością będzie to duża atrakcja dla mieszkańców i turystów

- mówi Mariusz Janik z Oświęcimia.

W związku ze sporym już zainteresowaniem muzeum umożliwiło rezerwację terminów zwiedzania. Zgłoszeń można dokonywać telefonicznie pod numerem 33 842 44 27.

Udostępnienie podziemi turystom jest częścią większego projektu, którego celem było także wzmocnienie wzgórza zamkowego od strony Soły, uszkodzonego w czasie powodzi w 2010 roku.

Całość prac obejmujących zabezpieczenie wzgórza zamkowego i przygotowanie do zwiedzania podziemnych tuneli zamknęło się kwotą ponad 4 mln. Miasto ponad 2,8 mln zł na ten cel pozyskało z pieniędzy unijnych.

Od 1 lipca także wznawia działalność Muzeum Ratusz na Rynku Głównym. Wcześniej, bo już od 15 czerwca, można zwiedzać Muzeum Zamek i wieżę zamkową. I w tym przypadku obowiązują jednak ograniczenia związane z pandemią, czyli m.in. noszenie maseczek oraz zachowanie dystansu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska