https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim w wersji PRL. Rozwijał się dzięki zakładom chemicznym, ludzie przyjeżdżali za pracą. Zdjęcia, których jeszcze nie widzieliście

Jerzy Zaborski
Mieszkańcy Oświęcimia wypoczywali nad Sołą
Mieszkańcy Oświęcimia wypoczywali nad Sołą Archiwum Dziennika Polskiego
Oświęcim z czasach PRL. Zapraszamy na piękną, sentymentalną podróż w czasie, kiedy miasto dopiero się rozbudowywało. Powstawały nowe osiedla, obiekty sportowe. Słowem, miasto się rozwijało, bo ludzie przyjeżdżali tutaj za pracą.

Oświęcim ma bolesną historię w czasów II wojny światowej, ale zakłady chemiczne, powstałe na terenach Buna Werke, wchodzącego w skład koncernu IG Farben, szybko wpływały na rozwój miasta.

Ludzie przyjeżdżali do Oświęcimia za pracą

Tutaj zakładali rodziny, więc powstawały nowe osiedla, obiekty sportowe, ośrodki kultury. Słowem, życie koncentrowało się wokół zakładów chemicznych. Nie było chyba rodziny w tym mieście, której przynajmniej jedna osoba nie była zatrudniona w kombinacie chemicznym, w którym działało dziesięć zakładów. Odpowiadające za produkcję to zakłady od numerów I do VII natomiast usługowe to od VIII do X.

Lodowisko powstało dzięki zakładom chemicznym. Na początku był odkryty obiekt.
Lodowisko powstało dzięki zakładom chemicznym. Na początku był odkryty obiekt.
Archiwum Dziennika Polskiego

Zakłady chemiczne, dbając o przyszłą kadrę, wybudowały szkołę, w której kształcili się nie tylko technicy-mechanicy, technicy-chemicy, ale także aparatowi procesów produkcji, ślusarze, spawacze, tak potrzebni przy remontach wynikających z konieczności utrzymania ruchu.

Ludzie tzw. starej daty podkreślają, że miasto wyrosło dzięki zakładom chemicznym. Dopiero później mieszkańcy szukali pracy w kopalniach (górnicy w czasach PRL mieli sporo przywilejów), czy innych zakładach miastach.

Zakłady chemiczne "Oświęcim" budowały

To zakłady chemiczne zbudowały dom kultury (obecnie Oświęcimskie Centrum Kultury), lodowisko, basen. Obiekty sportowe, w dobie przemian gospodarczych i restrukturyzacji firmy, zostały przejęte przez miasto.

Widok na ulicę Olszewskiego
Widok na ulicę Olszewskiego
Archiwum Dziennika Polskiego
Widok na osiedle Chemików.
Widok na osiedle Chemików.
Archiwum Dziennika Polskiego
od 7 lat
Wideo

Cezary Tomczyk o drugim mieszkaniu Nawrockiego

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska