Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. W księganiach ruch przed rozpoczęciem roku szkolnego

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Marta Szklarska pomaga wybrać odpowiednie książki
Marta Szklarska pomaga wybrać odpowiednie książki Sławomir Bromboszcz
Pod koniec sierpnia w księgarniach można spotkać wielu rodziców przychodzących z listami podręczników, które muszą kupić swoim dzieciom. - Sprawdzam ceny. Jak będzie drogo, kupię książki przez internet - mówi Kinga Łopińska, która podręczników dla córki szuka w Oświęcimiu.

Tutejsi rodzice posyłający swoje dzieci do szkoły po raz pierwszy, nie mogą liczyć na dodatkowe wyprawki ze strony gminy, jak to jest np. w Olkuszu. Najbiedniejsi natomiast mogą uzyskać pomoc w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Powodów do większych narzekań nie mają. - Jest teraz program Rodzina 500 plus i to w zupełności wystarcza na książki - uważa Piotr Sobczyk, którego córka chodzi do gimnazjum.

W księgarniach po wprowadzeniu programu nie odczuwają na razie wzrostu sprzedaży książek. - Przychodzi tyle samo osób co w ub. roku. Ostatnie dwa tygodnie sierpnia i dwa pierwsze września to okres, w którym sprzedajmy ich najwięcej - mówi Marta Szklarska, ekspedientka w księgarni przy ul. Mickiewicza. W sklepach papierniczych jest trochę inaczej. Jak tłumaczą sprzedawczynie, najwięcej osób robi zakupy po 1 września, gdy nauczyciele powiedzą dzieciom, jakie przybory i zeszyty będą im potrzebne.

Część uczniów podręczniki dostanie za darmo. Rządowy program, który to zapewnia, wprowadzany jest stopniowo. Za książki nie muszą w tym roku płacić dzieci w podstawówkach w klasach od I do V oraz I i II klasy gimnazjum.

Jeszcze w tym roku rodzice uczniów z klasy VI szkoły podstawowej i III gimnazjum muszą sięgnąć do portfeli. A

Programy pomocy uczniom

Dwa tygodnie pozostały do rozpoczęcia roku szkolnego. Rodzice ruszyli na zakupy. Zaopatrują dzieci w podręczniki, zeszyty kupią później.

Poza programem 500 plus, który ma pomagać wszystkim dzieciom bez względu na sytuację materialną, jest też szereg innych programów, które skierowane są do rodzin najbardziej potrzebujących.

W urzędach gmin można ubiegać się o stypendia szkolne o charakterze socjalnym dla uczących się dzieci i młodzieży.

Stypendium szkolne może być przyznane uczniom, którzy zamieszkują na terenie danej gminy i pochodzą z rodzin, w których miesięczna wysokość dochodu na osobę nie przekracza 514 zł netto. Stypendium obejmuje uczniów do 24 roku życia.

Stypendium może być przeznaczone na zakup przyborów szkolnych, pokrycie kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkołach w ramach planu nauczania, oraz sprzętu wspomagającego ucznia w nauce, np. komputera (w tym są także opłaty za internet).

Program „Wyprawka szkolna” obejmie uczniów z niepełnosprawnościami.

Dofinansowanie może być przeznaczone na zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego lub do kształcenia w zawodach.

Program dotyczy uczniów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową i autyzmem. Osoby te muszą posiadać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Wniosek składa się do dyrektora szkoły, do której będzie uczęszczał uczeń w roku szkolnym 2016/2017

Dodatkowe informacje na temat poszczególnych programów oraz na temat terminów składania wniosków o pomoc można uzyskać w poszczególnych urzędach gmin oraz ośrodkach pomocy społecznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska