Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. W PWSZ rozstrzygnięto konkurs "Śladami żołnierzy wyklętych" [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Zbiory PWSZ w Oświęcimiu
Ponad 80 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Małopolski wzięło udział w drugiej edycji Małopolskiego Konkursu „Śladami żołnierzy wyklętych".

Ponad 80 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Małopolski wzięło udział w drugiej edycji Małopolskiego Konkursu „Śladami żołnierzy wyklętych. Pułkownik Witold Pilecki w panteonie polskiej historii” organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.
Do oświęcimskiej uczelni przyjechali m.in. uczniowie z nauczycielami z: Krakowa, Gorlic, Nowego Targu, Nowego Sącza, Starego Wiśnicza, Andrychowa, Pcimia, Stryszawy, Gorzowa, Zakrzowa, Stryszawy, Ryglic, Jadowników, Dąbrowy Tarnowskiej, Chełmka, Brzeszcz, Kęt, i in., by wziąć udział w etapie wojewódzkim konkursu.

Etap wojewódzki składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Autorem wszystkich pytań był dr Krzysztof Małysa z Instytutu Nauk Politycznych im. Jana Karskiego oświęcimskiej uczelni, a przygotowaniem i koordynacją konkursu zajmowała się Joanna Karp - starszy wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach oraz Monika Bartosz i Bernadeta Sędrak-Legut z Działu Promocji i Projektów PWSZ Oświęcim.

Zebranych w auli Kazimierza Piechowskiego uczniów i ich nauczycieli powitał uroczyście rektor, prof. zw. dr hab. Witold Stankowski, który nie krył wzruszenia, dziękując, iż tylu młodych ludzi zdecydowało się wystartować w tym trudnym konkursie, którego celem jest propagowanie patriotyzmu, popularyzację osoby pułkownika Witolda Pileckiego, upowszechnienie wiedzy o bohaterach Polski Podziemnej i powojennego podziemia niepodległościowego, ale również zainteresowanie młodych ludzi najnowszą historią Polski, z zachowaniem szczególnej pamięci o bohaterskiej walce Polaków w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. - Jestem Wam wdzięczny, że przywracacie pamięć o naszych Bohaterach i ideałach, które przyświecały ich życiu – powiedział.

Następnie 54 uczniów gimnazjów, 30 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa małopolskiego otrzymało prace i przystąpiło do wypełniania testu wiedzy złożonego z kilkunastu pytań. Ten etap trwał 45 minut. Po części pisemnej, gdy komisja konkursowa pod przewodnictwem Joanny Karp z Delegatury Kuratorium w Wadowicach, oceniała konkursowe prace, młodzi ludzie wraz z przewodnikami zwiedzili Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Test wiedzy, pozwolił wyłonić finałowe piątki w dwóch kategoriach: uczniowie gimnazjów i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Dziesięcioro finalistów stanęło przed Komisją, aby w konkursie wzorowanym na teleturnieju „1 z 10” zawalczyć o miano najlepszego w części ustnej konkursu.

Wszystkim gorąco gratulował Małopolski Kurator Oświaty mgr Aleksander Palczewski, który wspólnie z rektorem PWSZ prof. dr. hab. Witoldem Stankowskim, dyrektor Delegatury Kuratorium w Wadowicach Elżbietą Kowalczyk oraz dr. Adamem Cyrą, autorem biografii Rotmistrza Witolda Pileckiego przysłuchiwał się odpowiedziom ustnym udzielanym przez finalistów.

Po części ustnej odbył się niezwykle ciekawy wykład dr. Adama Cyry, kustosza Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau autora książki „Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz”, który od lat działa na rzecz upamiętniania oraz utrwalania w świadomości zbiorowej Polaków poprzez liczne artykuły i publikacje, które ukazywały się na przestrzeni lat 1989-2009, postaci i dokonań rtm. Witolda Pileckiego.

Wyniki konkursu:

Kategoria – uczniowie gimnazjów: 1. Kacper Put, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Jadownikach, opiekun naukowy: Bartłomiej Turlej, 2. Damian Gęgotek, Gimnazjum nr 28 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie, opiekun naukowy: Bogusław Wróbel, 3. Antoni Kużdżał, Gimnazjum nr 72 Zgromadzenia Sióstr Augustianek w Krakowie, opiekun naukowy: Katarzyna Piekarz, 4. Szymon Jarosz, Miejskie Gimnazjum nr 3 im. Klementyny Tańskiej - Hoffmanowej w Oświęcimiu, opiekun naukowy: Grzegorz Olszewski, 5. Karolina Paździor, Gimnazjum w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Brzeźnicy, opiekun naukowy: Zenon Piotrowski

Kategoria – szkoły ponadgimnazjalne: 1. Mariusz Fornagiel, II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Nowym Sączu, opiekun naukowy: Krzysztof Siemion, 2. Rafał Gadzina, Zespół Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Nowym Sączu, opiekun naukowy: Andrzej Pajur, 3. Angelika Twaróg, I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie, opiekun naukowy: Anna Żak, 4. Józef Dylik, Powiatowy Zespół nr 1 Szkół Ogólnokształcących im. ks. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu, opiekun naukowy: Elżbieta Tymińska, 5. Radosław Potempa, I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie, opiekun naukowy: Joanna Kogut.

Laureaci pierwszych trzech miejsc otrzymali nagrody finansowe (kolejno: 600 zł; 400 zł; 250 zł) ufundowane przez PKO Bank Polski SA Oddział w Oświęcimiu oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Oświęcimiu.

Dziesięciu finalistów otrzymało paczki ze słodkościami ufundowane przez Market „Kaufland” w Oświęcimiu oraz piernikowe biało-czerwone serca z napisem „Niezłomny Bohater” wykonane przez Cukiernię „Kołaczek” w Oświęcimiu.

Laureaci otrzymali również nagrody książkowe ufundowane przez wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, wydawnictwo RM w Warszawie, które wydało książkę Pana dra Adama Cyry pt. „Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschtwitz” (książkę wraz z dedykacją wręczył finalistom jej autor), księgarnię e- Oświęcim, której właścicielem jest Pani Dorota Żak oraz Instytut Pamięci Narodowej, który także ufundował gry dydaktyczne i pendrivy.

Opiekunowie naukowi, którzy przygotowywali swoich wychowanków, otrzymali książki ufundowane przez wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, IPN oraz piernikowe serca.

Opiekunowie laureatów I, II, III miejsca otrzymali książkę Adama Cyry „Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz”.
Laureaci konkursu w grupie uczniów szkół ponadgimnazjalnych, jeśli tylko spełnią kryteria rekrutacyjne, w nagrodę będą mogli podjąć studia w naszej Uczelni na wybranym przez siebie kierunku, bez wnoszenia opłaty rekrutacyjnej.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska