Na tegoroczny konkurs prace nadesłało 101 autorów z 17 krajów na całym świecie. Odbywający się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu konkurs plakatu, jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych przedsięwzięć tego ośrodka. Od pierwszej edycji cieszy się dużym zainteresowaniem artystów z całego świata.
Zobacz także: Oświęcim: ofiarę bezlitośnie katował krzesłem
- To są również ambasadorowie Oświęcimia - mówi prof. Michał Kliś z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, przewodniczący jury. Prace nadesłano między innymi z Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Chin, Iranu, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, a nawet z dalekiego Tajwanu. - Cała prawda współczesnego świata zawiera się właśnie w tych plakatach - mówi artysta grafik Paweł Warchoł, pomysłodawca i kurator biennale. - W wielu przypadkach obraz zastępuje tysiące niewypowiedzianych słów. I tak właśnie dzieje się w tych pracach.
Krzyk, przerażenie i cierpienie człowieka z przesłoniętymi czerwoną opaską oczami zdobył najwyższe uznanie jury. Drugą nagrodę za "Coexistence" otrzymał znany polski plakacista Władysław Pluta, wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Trzecia nagroda przypadła Dmitrowi Zakharovi za pracę "No Title". Z nadesłanych 226 plakatów na wystawie znalazły się 74 prace. Można je oglądać w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu do końca roku. Warto się wybrać, bo prace są "mocne".
Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda prawda o kryminalnej Małopolscekryminalnamalopolska.pl
60 tysięcy złotych do wygrania.Sprawdź jak. Wejdź nawww.szumowski.eu