Z małej Czyrnej na siatkarskie salony
Urodzona w 2003 roku Martyna pochodzi z miejscowości Czyrna koło Krynicy-Zdroju. Tam też zaczynała swoją przygodę z siatkówką, w UKS Dwójka, a jej pierwszym trenerem był Krzysztof Poprawa.
Później występująca na pozycji przyjmującej siatkarka grała w młodzieżowych drużynach Elite Volley Kraków i Energi MKS SMS Kalisz. W barwach tej drugiej ekipy zdobywała złote medale mistrzostw Polski kadetek i juniorek, zbierają w turniejach także indywidualne laury.
Martyna Czyrniańska trafił do polskiego giganta. Teraz gra w Turcji
Na szczeblu centralnym pochodząca z Sądecczyzny siatkarka występowała w I-ligowym SMS PZPS Szczyrk. Jej talent i umiejętności docenili działacze Chemika Police, czołowej drużyny w kraju. Trafiła tam w 2021 r. i już w pierwszym sezonie uzupełniła kolekcję tytułów mistrzowskich o ten z "dorosłej" siatkówki.
Miała spory udział w tym sukcesie, wówczas została wybrana Odkryciem sezonu na gali Tauron Ligi.
Świetna gra dość szybko zaprocentowała transferem za granicę. Rok temu przeniosła się do Turcji, do Eczacibasi Stambuł, z którym wygrała m.in. Klubowe MŚ. W zbliżającym się nowym sezonie (2024-2025) będzie grać w Bahcelievler Belediyespor.
Czyrniańska gra reprezentacji Polski siatkarek i walczy o olimpijski medal
W tym roku kończy dopiero 21 lat, a ma już za sobą trzy sezony w seniorskiej reprezentacji Polski. Debiutowała w kwietniu 2021 r., mając niespełna 18 lat, występowała też w Lidze Narodów i mistrzostwach Europy (5. miejsce).
– Przyznam, że powołanie było dla mnie czymś zaskakującym. Wcześniej tylko grałam w Szczyrku, nie pokazałam się światu, nie wystąpiłam w telewizji, a nagle moje nazwisko pojawiało się na liście powołanych - przyznała w rozmowie z TVP Sport, nawiązując do decyzji ówczesnego selekcjonera Jacka Nawrockiego.
W kolejnych sezonach wraz z koleżankami z kadry odnosiła duże sukcesy, zdobyła brązowe medale Ligi Narodów (2023, 2024). Znalazła też uznanie w oczach obecnego trenera naszej reprezentacji Stefano Lavariniego, który młodą przyjmującą powołał do kadry na igrzyska olimpijskie w Paryżu.
Zawodniczka spod Krynicy wystąpiła już na olimpijskim parkiecie i jeśli spojrzeć na jej grę i statystyki, to dopiero się rozkręca. W Paryżu w pierwszym meczu, z Japonią, jej wejście z ławki do gry w IV secie pomogło Polkom przełamać rywalki (3:1, Czyrniańska zdobyła 2 pkt). Później w wygranym 3:0 spotkaniu z Kenią (zagrała w II i III secie) zdobyła 6 pkt. Przeciw Brazylii (0:3) też nie była w pierwszym składzie, ale okazała się skuteczną zmienniczką - 11 pkt.
W ćwierćfinale Polski przegrały 6 sierpnia z USA i odpadły z turnieju.
W rodzinie Martyny Czyrniańskiej jest z kim porozmawiać o siatkówce
Jej rodzina związana jest z siatkówką. Tę dyscyplinę uprawiała jej mama - Marta. Później siostra Aneta, z którą kilkuletnia Martyna wożona była na treningi do Krynicy-Zdroju.
Większą karierę zrobił brat Patryk, miał sukcesy, został mistrzem Polski młodzików, kadetów i juniorów, występował w młodzieżowych reprezentacjach kraju. Trafił nawet do ekstraklasowego Jatrzębskiego Węgla, ale tam się nie przebił. Ostatnio grał w I lidze (drugi poziom), w Astrze Nowa Sól. Jego żona - Adrianna Rybak-Czyrniańska - też jest siatkarką.
Uczyła się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku, maturę zdała w LO w Policach, gdy przeniosła się do Chemika.
Co ciekawe, Martyna bywała na meczach jednej z najlepszych polskich drużyn, Muszynianki. W hali w pobliskiej Muszynie jako dziecko podawała piłki w trakcie spotkań
Największe sukcesy Martyny Czyrniańskiej w siatkówce
- mistrzostwo Polski (2022)
- Puchar Polski (2023)
- Brązowe medale Ligi Narodów (2023, 2024)
- Klubowe mistrzostwo świata (2024)
- brązowy medal Ligi Mistrzyń (2024)
