
Wilk od początku był i jest nadal obecny w naszej kulturze. Na ogół w kontekście negatywnym, jako drapieżca, zabójca lub wcielone zło. Z drugiej strony, podziwiana jest wilcza niezależność, siła i wytrwałość. Ostatnio, na skutek wzrostu świadomości ekologicznej, postrzeganie wilka ulega stopniowej poprawie. Miejsce strachu zaczyna zajmować zrozumienie jego roli w ekosystemie. Wilkom zdarza się napadać na zwierzęta gospodarskie, zagryzać owce i jagnięta. Należy zaznaczyć, że wilki z reguły unikają jakiegokolwiek kontaktu z ludźmi.

Żmija zygzakowata to jedyny jadowity gad żyjący na terenie naszego kraju. Występuje na całej powierzchni Polski. Uwielbia kraje lasu, poręby, podmokłe polany. Jest pod ochroną.
Jak rozpoznać żmiję:
- Masywna, krępa sylwetka z wyraźnie oddzieloną od ciała trójkątną głową.
- Ma tzw. wstęgę kainową, czyli charakterystyczną zygzakowatą linię, widoczną na grzbiecie.
- Ma pionową źrenicę – żaden inny wąż w Polsce nie ma pionowej źrenicy.
- Widoczny na głowie, charakterystyczny znak przypominający literę „X".
Jad żmii zygzakowatej jest mieszaniną kilku toksyn o różnorakim działaniu. Po ukąszeniu na skórze poszkodowanego pozostają dwie charakterystyczne ranki.
By uniknąć ukąszenia przez żmiję, wystarczy na wycieczkę do lasu założyć wysokie buty. Co jednak zrobić, gdy zostaniemy ukąszeni?
- Jeśli jesteśmy w górach sami, powinniśmy zadzwonić po pogotowie
- Ważne jest, by nie biec, nie krzyczeć, nie pić alkoholu! Chodzi o to, by nie przyspieszać krążenia krwi, bo wówczas jad szybciej rozchodzi się po całym organizmie.
- Założyć opaskę uciskową powyżej ugryzienia. W żadnym wypadku nie wycinać ani nie wysysać jadu. Można podać środki przeciwbólowe i uspokajające.

Szerszenie budzą grozę. Wielkością, liczbą i agresją. Z trzech twierdzeń tylko jedno jest prawdziwe. To o rozmiarach ciała. Reszta to przesada.
Kiedyś mieszkały w starych, dziuplastych drzewach i nikomu nie wadziły. Drzewa wycięto, a szerszenie przeprowadziły się blisko człowieka.
Zakorzenione przeświadczenie o potencjalnie groźnym dla ludzi jadzie szerszeni oraz rozmiary tego owada powodują, że obecność szerszeni budzi strach. Zazwyczaj jednak szerszenie są mniej agresywne od os i trudniej je sprowokować do ataku. Szerszenie głównie używają jadu do polowania na owady. Użądlenie człowieka będzie bolesne, ale może być niebezpieczne tylko dla osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych - może wywołać wstrząs anafilaktyczny. Dla zdrowej osoby kilkanaście ukąszeń jest bolesne, ale na pewno nie grozi śmiercią. Wbrew utartym poglądom jad szerszeni jest słabszy od jadu pszczół.

Osa pospolita ma charakterystyczne żółto-czarne zabarwienie. Występuje powszechnie od kwietnia do października. Buduje gniazda w ziemi. Panuje opinia, że jaskrawy kolor lub słodki zapach może sprowokować je do ataku. Użądlenie osy pospolitej jest bolesne, ale nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jednak u osób uczulonych może dojść nawet do zatrzymania akcji serca na skutek wstrząsu anafilaktycznego.