Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto najlepsza gmina wiejska w Polsce!

Anna Koział-Ogorzałek
Stołówka szkolna w Zespole Szkół w Chełmcu każdego dnia jest pełna uczniów. Dzięki programom wsparcia dzieci jedzą za darmo.
Stołówka szkolna w Zespole Szkół w Chełmcu każdego dnia jest pełna uczniów. Dzięki programom wsparcia dzieci jedzą za darmo. fot. Anna Koział-Ogorzałek
Gmina Chełmiec po raz trzeci z rzędu zajęła pierwsze miejsce w kategorii "Najlepszej gminy wiejskiej w kraju". Jednocześnie uplasowała się na trzecim miejscu w rankingu gmin stawiających na energię odnawialną. Obydwie klasyfikacje zostały przeprowadzone przez Związek Powiatów Polskich. Czy rankingi odzwierciedlają rzeczywistą siłę naszych gmin? Wyraź swoje zdanie na forum pod artykułem!

- Ranking skierowany jest do wszystkich gmin i powiatów, które są najbardziej aktywne w tej materii - mówi Rafał Rutkowski ze Związku Powiatów Polskich. Gminy oceniane są przez ekspertów ZPP w aż 10 grupach tematycznych, m.in. promocji ochrony zdrowia i działań proekologicznych.

Gmina Chełmiec została najlepiej oceniona za działania inwestycyjne. W tym roku zdobyła 38970 punktów, to o 5,8 tys. punktów więcej niż rok wcześniej.

- Maksymalną liczbę punktów otrzymaliśmy za ilość wydanych pieniędzy pochodzących z funduszy krajowych - mówi Bernard Stawiarski, wójt gminy Chełmiec. - W tej dziedzinie pieniądze idą między innymi na pomoc społeczną, drogi i oświatę. Darmowe posiłki w szkole otrzymuje niemal 1000 uczniów. Dzieciaki, które nie spełniają kryterium dochodowego, mogą z kolei wykupić obiad dwudaniowy za jedyne 5 złotych. - Obiadek jak w domu - cieszy się Piotr Tymbarski, uczeń Szkoły Podstawowej w Chełmcu. - Mnie bardzo smakuje.

Duże znaczenie w punktacji miała również realizacja programów dla osób wykluczonych cyfrowo np. "Internecik też dla dzieci". Swoje zrobiła budowa nowych boisk w Paszynie, Chomranicach, Kunowie. - Są orliki, sale gimnastyczne w każdej miejscowości, coś dla dzieci i dorosłych. Widać, że gmina się zmienia - mówi Stanisław Kuzak z Chomranic. - Dla emerytów specjalne wyjazdy do teatrów i do Bukowiny. Dużo się buduje. To widać.

W 2013 roku zakończono budowę 400 przydomowych oczyszczalni ścieków. - Przyszłość widzimy w energii odnawialnej - mówi wójt Stawiarski.

W najbliższym czasie powstanie farma solarna wybudowana przez Kopalnię Surowców Skalnych w Klęczanach. Gmina dopłaca mieszkańcom dwa tysiące złotych do zakupu i montażu kolektorów słonecznych. Jest to dodatkowa dopłata poza dotacją z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Dlatego z kolektorów korzysta już około 1000 mieszkańców.

Krzysztof Michalik ze Świniarska otrzymał właśnie tę dotację. - W takie słoneczne dni jak dziś nie muszę palić w piecu, żeby mieć ciepłą wodę - podkreśla pan Krzysztof. - U nas co trzeci mieszkaniec ma solary i jest z nich zadowolony. Myślę, że nasza gmina zasłużyła sobie na wyróżnienie w tym konkursie.

Ale nie tylko Chełmiec bryluje w statystyce. W rankingu Związku Powiatów Polskich 5. pozycję zajęła Korzenna z 24140 punktami, a 9. lokatę gmina Limanowa, zdobywając 15045 punktów.

WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE "CZY JESTEŚ PRAWDZIWYM KRAKUSEM?"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska