Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto wspaniała dwudziestka - Ludzie Roku 2015 Gazety Krakowskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]

Teresa Brandys, Paulina Piotrowska
Gala Ludzie Roku 2015.
Gala Ludzie Roku 2015. fot. Anna Kaczmarz
– Człowiek Roku musi cechować się odwagą, skupieniem, mądrością ale i skromnością. Takich właśnie ludzi wyłoniliśmy w tym roku, ludzi godnych podziwu – powiedział przewodniczący Kapituły Plebiscytu "Człowiek Roku", prof. Józef Lipiec.W Małopolskim Ogrodzie Sztuki. „Gazeta Krakowska” nagrodziła tegorocznych laureatów plebiscytu Człowiek Roku 2015. Wśród nagrodzonych znaleźli się lekarze, profesorowie, znawcy sztuki, studenci, ludzie którzy uratowali czyjeś życie. Wszyscy swoimi działaniami zasłużyli na zaszczytny tytuł „Człowieka Roku 2015”. „Gazeta Krakowska” od prawie ćwierćwiecza honoruje niezwykłych Małopolan.

Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

Najpierw nagrodzono laureatów, którzy otrzymali najwięcej głosów od naszych Czytelników w I etapie plebiscytu. To dziewięć osób, mogących pochwalić się tytułem Człowieka Roku 2015 przyznanym w poszczególnych regionach. Są to :

Anna Badzińska-Chojnacka
Człowiek Roku 2015 Gazety Krakowskiej i Tygodnika Kraków Piątek Wieczorem - za wrażliwość na potrzeby innych i wspieranie w różny sposób mieszkańców Domów Pomocy Małopolski

Bizneswomen z Krakowa, współwłaścicielka firmy Hygieia. Z zaangażowaniem dba o rozwój firmy i o pracujący z nią zespół. Pomaga i współorganizuje szkolenia kadr pomocy społecznej nakierowane na pracę z osobami niepełnosprawnymi. M.in. wspiera grupy terapeutyczne, funduje nagrody w konkursach - przykładem jest turniej szachowy w DPS Wadowice czy olimpiada sportowa w DPS w Izdebniku, promuje twórczość osób niepełnosprawnych.

Jan Burkat
Człowiek Roku 2015 Gazety Krakowskiej i Tygodnika Małopolskiego nad Sołą i Skawą - za inicjatywy na rzecz lokalnej przedsiębiorczości, za umiejętne łączenie biznesu z otwartym sercem dla ludzi

Przedsiębiorca z Wadowic, właściciel sieci lokalnych sklepów „Jan”. Dobry gospodarz, dba o lokalne społeczności, niesie pomoc potrzebującym, interesuje się zarówno losem dzieci, jak i dorosłych. To społecznik z urodzenia. Jako przedsiębiorca stawia na rozwój przede wszystkim lokalnej przedsiębiorczości. Dobry szef, ceniony przez pracowników.

Stanisław Ciuba
Człowiek Roku 2015 Gazety Krakowskiej - za troskę o stadninę na co dzień i otwarcie jej na kulturę, za stworzenie amfiteatru, na deskach którego co roku w lipcu goszczą soliści najlepszych polskich scen operowych

Kierownik Stadniny Koni Huculskich w Regietowie. To jedyna taka stadnina na świecie, gdzie latem ze sceny rozbrzmiewa "Wielka sława to żart". Do tej pory w Regietowie wystawiono "Skrzypka na dachu", "Napój miłosny", "Straszny dwór", "Księżniczkę Czardasza", "Barona cygańskiego" i "Halkę".

Krzysztof Globisz
Człowiek Roku 2015 Gazety Krakowskiej - za całokształt pracy teatralnej i filmowej, za wszystkie wspaniałe kreacje, jakie mogliśmy oglądać, a także za upór i niepoddawanie się chorobie

Krakowski aktor teatralny i filmowy. Wykładowca krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, dziekan Wydziału Aktorskiego. W 1981 roku, zaraz po ukończeniu studiów aktorskich, związał się na stałe z krakowskim Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej. Po raz pierwszy trafił na mały ekran w serialu kostiumowym Andrzeja Wajdy.

Dr Janina Kokoszka-Paszkot
Człowiek Roku 2015 Gazety Krakowskiej i Gazety Gorlickiej - za obronę godności seniorów i prace na rzecz rozwoju oddziału geriatrii, za propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci, młodzieży i osób starszych

Diabetolog, geriatra, pracownik oddziału geriatrycznego w Szpitalu Specjalistycznym w Gorlicach. Nazywają ją gorlicką „siłaczką” - jest niestrudzona w swoich działaniach na rzecz godnego życia najstarszych mieszkańców powiatu gorlickiego. Wyróżnia ją otwartość, prosty i humorystyczny sposób przekazywania wiedzy medycznej. W ubiegłym roku otrzymała nagrodę Bene Meritus Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

Krzysztof Piecuch
Człowiek Roku 2015 Gazety Krakowskiej -za nieobojętność wobec drugiego człowieka, za uratowanie życia mieszkańca Brzezinki, który zasłabł za kierownicą samochodu

Kierowca Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Oświęcimiu. Wspólnie z Krzysztofem Matyszkiewiczem i innymi przypadkowymi kierowcami, którzy zareagowali na prośbę o wsparcie, uratował w lecie 2015 r. życie 52-letniego mężczyzny, który miał zawał. Było kilka minut po piątej rano, gdy zobaczył w przydrożnym rowie opla. Zatrzymał autobus. Kierowca był nieprzytomny. Wisiał na pasie.

Krzysztof Matyszkiewicz
Człowiek Roku 2015 Gazety Krakowskiej - za nieobojętność wobec drugiego człowieka, za uratowanie życia mieszkańca Brzezinki, który zasłabł za kierownicą samochodu

46-letni mieszkaniec Zasola w Oświęcimiu. Jechał do pracy w jednym z zakładów górniczych w Bieruniu, ale również bez wahania zatrzymał się i pospieszył z pomocą. Gdy dwaj inni kierowcy, którzy pomogli przesunąć opla i wydobyć 52-latka na zewnątrz oraz podjęli akcję reanimacji, odjechali, tłumacząc, że spieszą się do pracy, to właśnie Krzysztof Matyszkiewicz prowadził akcję reanimacyjną do czasu przybycia karetki pogotowia.

Dr Maria Molenda
Człowiek Roku 2015 Gazety Krakowskiej - za pasję i wypełnianie białych plam w naszej historii, za ocalenie od zapomnienia i rekonstrukcję strojów historycznych, za Dom Historii i Sądecki Sztetl.

Założycielka i prezes Fundacji Nomina Rosae z Nowego Sącza, historyk i kostiumolog. Odkrywa historię Polski i Nowego Sącza. Rekonstruuje stroje historyczne. Współtworzy teatr Storia w Starym Sączu.

Dr Adam Pajor
Człowiek Roku 2015 Gazety Krakowskiej - za skromność i profesjonalizm, za troskę o pacjentów i przywracanie ich do normalnego życia

Mieszkaniec Męciny, specjalista chorób płuc i alergologii, ordynator Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy Szpitala Wojskowego w Krakowie

Leszek Pierzchała
Człowiek Roku 2015 Gazety Krakowskiej - za zaangażowanie w pomoc rodzinie i inicjatywy na rzecz profilaktyki uzależnień, za "Prawdziwy świat".

Pracownik socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Osieku, asystent rodziny GOPS w Polance Wielkiej. Jego działalność i pomoc innym ludziom nie kończy się na pracy zawodowej. Stworzył program profilaktyki uzależnień dla dzieci i młodzieży, jest też liderem inicjatywy społecznej „Potencjał” - grupy ludzi, którzy angażują się w różnoraki sposób dla innych - organizują zbiórki zabawek, słodyczy czy wypoczynek dla dzieci.

Prof. Walery Pisarek
Człowiek Roku 2015 Gazety Krakowskiej - za całokształt, za wiele lat pokazywania Polakom, jak używać ojczystej mowy, za dyktanda

Językoznawca i prasoznawca, strażnik języka polskiego, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Najwyższy autorytet w zakresie kultury języka - założył Radę Języka Polskiego i był jej pierwszym przewodniczącym (1996-2000). Autor wielu tekstów cieszącego się wielką popularnością konkursu ortograficznego pn. „Ogólnopolskie Dyktando”. Bardzo skromny człowiek.

Paulina Smagacz
Człowiek Roku 2015 Gazety Krakowskiej - za odruch serca, za bohaterstwo chwili i uratowanie życia młodszej siostrze przed rozpędzonym samochodem.

Ks. Stanisław Wątroba
Człowiek Roku 2015 Gazety Krakowskiej - za szacunek dla każdego człowieka, za pokazanie, że nie ma rzeczy niemożliwych do osiągnięcia i troskę o to, by ludziom żyło się lepiej.

Proboszcz Parafii Chrystusa Króla na os. Gotyk w Krakowie. Ksiądz- społecznik, który troszczy się nie tylko o sprawy wiary mieszkańców osiedla, ale zabiega także o sprawy istotne dla mieszkańców na co dzień, m.in. o komunikację, drogi, szkołę, przedszkole i wiele innych. Jako człowiek jest niezwykle skromny i z dużym szacunkiem traktuje innych ludzi bez względu na ich relacje z kościołem czy wiarą.

Tadeusz Wrześniak
Człowiek Roku 2015 Gazety Krakowskiej i Gazety Tarnowskiej- za zaangażowanie w akcje charytatywne, za ufundowanie pomnika Jana Pawła II w Skrzyszowie.

Właściciel huty szkła w Ładnej koło Tarnowa. Daje zatrudnienie wielu osobom z regionu tarnowskiego. Angażuje się w liczne wydarzenia charytatywne na rzecz potrzebujących. Pomnik, który ufundował, stanął przed Zespołem Szkół w Skrzyszowie.

Olga Ziopaja
Człowiek Roku 2015 Gazety Krakowskiej - za umiejętność łączenia nauki z pasją życia i zarażanie tym innych

Tancerka, choreograf, studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, w 2015 r. znalazła się w trójce najlepszych studentów w Polsce. Jest autorką licznych publikacji naukowych, projektów, prelegentką wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konferencji. Prowadzi badania naukowe, współpracuje z organizacjami naukowymi, jest też działaczką Samorządu Studentów UJ. Ma na swoim koncie liczne sukcesy sportowe i artystyczne. Inspiruje i motywuje innych do działania.

Piotr Gamrot
Człowiek Roku 2015 Tygodnika Małopolskiego Chrzanów-Olkusz - za wielkie zaangażowanie, za inicjatywę i przekształcenie domu kultury w nowoczesną placówkę

Dyrektor Domu Kultury w Wolbromiu. Sprawił, że stary Dom Kultury tętni życiem. Wyremontował budynek, unowocześnił kino, ściąga do miasta znane kabarety i muzyków. Na modernizację obiektu pozyskuje nieustannie dotacje z zewnątrz. Przejął pod swoje rządy także basen, którego oblicze także już odmienił i w którym powstanie między innymi grota solna.

Tymoteusz Mróz
Człowiek Roku 2015 Gazety Podhalańskiej - za pasję i entuzjazm, za promocję swojej małej ojczyzny bez oglądania się na innych

Zakopiańczyk, twórca stowarzyszenia „Made in Zakopane”, które w 2015 roku uruchomiło darmowy hotspot na Krupówkach i stworzyło świetny film promujący Tatry i Zakopane. Profesjonalny film powstał bez udziału środków miejskich.

Weronika Odziomek
Człowiek Roku 2015 Tygodnika Ziemia Limanowska - za empatię, za serce i uśmiech dla chorych, za niespotykany hart ducha.

Limanowianka, dla której niepełnosprawność nie jest przeszkodą, by pomagać innym. Wolontariuszka oddziału paliatywnego Szpitala Powiatowego w Limanowej. Od dziecka choruje na rdzeniowy zanik mięśni typu pierwszego i porusza się na wózku inwalidzkim. Mimo nieuleczalnej choroby, pomaga innym potrzebującym, wspiera na duchu pacjentów limanowskiej placówki. Od zawsze chciała pomagać ludziom.

Łukasz Połomski
Człowiek Roku 2015 Gazety Nowosądeckiej - za zaangażowanie na rzecz wielokulturowej tradycji Nowego Sącza, za propagowanie wśród młodzieży tolerancji dla innych kultur.

Historyk, współtwórca inicjatywy Sądecki Sztetl, dzięki której historia sądeckich Żydów jest dokumentowana. Pisze artykuły, organizuje konferencje naukowe i spotkania z ostatnimi sądeckimi Żydami. To on po raz pierwszy zorganizował rocznicowe obchody likwidacji sądeckiego getta. Jest współautorem projektu ,,Młodzi ambasadorzy tolerancji”, który uczy młodych szacunku i zrozumienia dla innych kultur.

Luiza Sawicka-Hofstede
Człowiek Roku 2015 Tygodnika Brzesko-Bochnia - za serce dla chorych i niepełnosprawnych dzieci z Bochni.

Prezes bocheńskiej Fundacji Auxilium, która pomaga osobom chorym i niepełnosprawnym. Angażuje się również w organizację imprez kulturalnych w Bochni ściągając do niej ciekawych artystów i wyjątkowych muzyków nie tylko z Polski.

Później na scenę zaproszono laureatów wyłonionych w II etapie plebiscytu. O ich zwycięstwie zdecydowały nie tylko głosy Czytelników, ale także głosy Kapituły Plebiscytu. I tak oto, wśród nagrodzonych znaleźli się :
Anna Badzińska-Chojnacka
Jan Burkat
Stanisław Ciuba
Krzysztof Globisz
Dr Janina Kokoszka-Paszkot
Krzysztof Piecuch
Krzysztof Matyszkiewicz
Dr Maria Molenda
Dr Adam Pajor
Leszek Pierzchała
Prof. Walery Pisarek
Paulina Smagacz
Ks. Stanisław Wątroba
Tadeusz Wrześniak
Olga Ziopaja

– Wspaniale jest zobaczyć ludzi niezwykłych, zdolnych do pięknych, wzniosłych czynów, którzy swoją pasją zarażają innych, pokazują, że warto jest żyć dla innych. Takich właśnie ludzi po raz kolejny nagrodziliśmy w naszym plebiscycie – powiedział Wojciech Harpula, redaktor naczelny „Gazety Krakowskiej” i członek Kapituły.

Laureaci i zebrani na widowi nie kryli wzruszenia. – Chciałabym podziękować moim rodzicom i przyjaciołom, gdyby nie oni nie byłabym teraz tu gdzie jestem – powiedziała Weronika Odziomek, którą oprócz tytułu, nagrodzono też owacjami na stojącą i gromkimi brawami.

Wiele emocji wywołało również przybycie na uroczystość znanego aktora, Krzysztofa Globisza, który mimo problemów zdrowotnych zaszczycił zebranych swoją obecnością.

Wielu z nagrodzonych, podobnie jak pani Weronika, dziękowało za wsparcie najbliższym. Wielu przyznawało, że nagrodzenie jest dla nich wielkim zaskoczeniem. – Paulina ciągle powtarza, że nie zrobiła niczego niezwykłego. Każdy postąpiłby tak jak ona – mówiła w imieniu naszej laureatki, Pauliny Smagacz, jej ciocia. 23 – latka nie mogła sama odebrać nagrody, ucierpiała w wypadku ratując życie swojej młodszej siostry przed pędzącym samochodem.

– Ratowanie ludzkiego życia unosi, to tak jakby stracić kilka kilogramów – powiedział Krzysztof Piecucha. – pan, którego uratowaliśmy czuje się dobrze i wraca do zdrowia – dodał jego imiennik, Krzysztof Matyszkiewicz. Panowie zostali nagrodzeni za uratowanie życia kierowcy, który zasłabł w czasie prowadzenia samochodu.

Historie wszystkich nagrodzonych są niezwykłe, każdy z nich otrzymał tytuł „Człowieka Roku 2015” nie z przypadku, ale dlatego, że w zupełności na niego zasłużył.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska