Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie to hucpa. Placówka nie działa, bo nie ma kontraktu z NFZ

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Podczas "otwarcia" Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie
Podczas "otwarcia" Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie Biuro Prasowe UMWM/ŁP
Była cała małopolska "wierchuszka" Prawa i Sprawiedliwości, przecinanie wstęgi i pamiątkowe zdjęcia z otwarcia Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie. Dlaczego więc otwarta w miniony poniedziałek (19 lutego 2024 roku) przychodnia nie działa? Bo nie ma kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia i nie wiadomo, czy go dostanie. Po co więc było to "otwarcie"?

Utworzenie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży na terenie Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Andrychowie kosztowało 3,4 mln zł, z czego ponad 2,7 mln zł pochodziło z Funduszy Europejskich, 600 tys. z budżetu województwa, a 40 tys. to środki własne szpitala.

Powstało w budynku byłej pralni. Jest tu sala edukacyjna, gabinet zabiegowy, recepcja, poczekalnia, przestrzeń odpoczynku, gabinet terapii zbiorowej, pokój terapeutyczno-edukacyjny, pomieszczenie socjalne personelu, pokoje terapeutyczne i pokój lekarza. Centrum jest wyposażone w nowoczesny sprzęt, w tym urządzenia do badań EEG i urządzenia sensoryczne. Placówka jest tak przygotowana, by pomóc około 40 pacjentom dziennie. Kiedy? Nie wiadomo.

Huczne otwarcie - tylko czego?

19 lutego w "otwarciu" tego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży brali udział politycy i samorządowcy z Prawa i Sprawiedliwości. Do przecinania wstęgi ustawili się m.in. marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka, Iwona Gibas z zarządu województwa oraz radni województwa Danuta Kawa i Rafał Stuglik. Był też poseł Filip Kaczyński.

W czasie przemówień można było usłyszeć, jak ważny jest to dzień dla młodych mieszkańców regionu, dotkniętych zaburzeniami psychicznymi. Zaproszeni porobili sobie zdjęcia i rozjechali do domów. Teraz powinni tu przyjmować terapeuci, którzy zajmują się dziećmi i młodzieżą z problemami psychicznymi. Nic z tego. Wyremontowane i umeblowane budynki pozostają puste.

Część z obecnych na "otwarciu" przyznaje, że czuje się teraz głupio. Zapraszał ich dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Andrychowie Piotr Kopijasz, prywatnie brat Iwony Gibas. - Byłem przekonany, że ta placówka za kilka dni ruszy - mówi jeden z zaproszonych.

Rafał Struglik, radny Sejmiku nie wie za bardzo, jak wytłumaczyć, w otwarciu czego brał udział. - Nie byłem świadomy tej sytuacji - mówi bezradnie.

Co dalej z Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie?

Bez kontraktu z NFZ centrum nie zostanie uruchomione
Bez kontraktu z NFZ centrum nie zostanie uruchomione Biuro Prasowe UMWM/ŁP

Placówka, by funkcjonować musi uzyskać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, a wcześniej NFZ musi ogłosić konkurs na takie zapotrzebowania. Tylko, że takiego konkursu nie ogłoszono.

- W tej chwili nie podjęliśmy decyzji o ogłoszeniu konkursu - twierdzi Aleksandra Kwiecień, rzecznika prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie, ale jak dodaje, nie wykluczają, że ogłoszą go w tym roku. - Dodatkowe postępowanie konkursowe w tym zakresie jest uzależnione od poziomu dostępności do świadczeń - mówi rzeczniczka.
Tłumaczy też, że w powiecie wadowickim od 1 listopada 2022 r. funkcjonuje już centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży – II poziom referencyjny opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w Wadowicach przy ul. Konstytucji 3 Maja 4, a także ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży - I poziom referencyjny. Co ważne, z analiz NFZ wynika, że pomoc zarówno na I poziomie referencyjnym jak i II jest udzielna pacjentom na bieżąco, więc są małe szanse na kontrakt dla Andrychowa.

Dyrektor andrychowskiego szpitala nie odpowiedział na pytania "Gazety Krakowskiej", a chcieliśmy ustalić, po co było to przecinanie wstęgi i jak teraz da rozwiązać się ten problem. Temat będziemy kontynuować.

Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Andrychowie - co tu ma być wg. obietnic

Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży powstało w ramach reformy systemu opieki psychiatrycznej w Polsce. Jego celem jest zapewnienie kompleksowej i łatwo dostępnej pomocy młodym osobom z problemami zdrowia psychicznego. Dzieci i młodzież mają tu otrzymać nie tylko leczenie psychiatryczne, ale również terapię psychologiczną, rehabilitację i wsparcie psychospołeczne. CZPDiM ma być przyjaznym i otwartym, gdzie osoby z problemami zdrowia psychicznego mogą uzyskać pomoc bez poczucia wstydu lub dyskryminacji.

Placówka ma oferować kompleksową i łatwo dostępną pomoc dzieciom i młodzieży z pow. wadowickiego i okolic.
Ma tu być oferowane:

  • Poradnictwo psychiatryczne i psychologiczne: Dzieci i młodzież będą mogły skorzystać z pomocy psychiatry i psychologa w celu diagnozy i leczenia problemów zdrowia psychicznego.
  • W centrum będą dostępne różne formy terapii, w tym terapia indywidualna, rodzinna i grupowa.
  • Dzieci i młodzież będą mogły skorzystać z różnych form rehabilitacji, które pomogą im w powrocie do zdrowia i funkcjonowania w społeczeństwie.
  • Centrum będzie oferować wsparcie psychospołeczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin.

Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska