Klaudia Zwolińska na otwarciu toru kajakowego w Nowym Sączu
W niedzielę oficjalnie do użytku został oddany tor do slalomu kajakowego na rzece Dunajec w Nowym Sączu. Było bardzo uroczyście, bo także tego dnia odbywał się 63. Puchar Ziemi Sądeckiej z udziałem młodych adeptów. Mogli oni osobiście przetestować to co w Nowym Sączu powstało. Na wydarzeniu oprócz najlepszych kajakarzy jak Klaudia Zwolińskiej, Grzegorz Hedwig oraz Dariusz Popiela było też młodsze pokolenie jak Hanna Danek, mistrzyni Europy w slalomie kajakowym juniorek.
- Ta instalacja, ten tor kajakowy to efekt bardzo dobrej współpracy miasta, klubu sportowego START oraz Polskiego Związku Kajakowego. Wspólnie wykonaliśmy to dzieło, to pierwszy krok, bo już planujemy następne instalacje. Teraz sztuczny tor, ale cieszymy się tym co mamy, mam nadzieję, że ta dyscyplina nadal będzie rozwijała się w Nowym Sączu. Kajaki są na najwyższym poziomie. Mamy też w tej chwili taką wisienkę na torcie, ten medal olimpijski. To pokazuje, że decyzja o budowie tego toru była słuszna - mówił prezydent Ludomir Handzel.
Na tym torze mają być rozgrywane Mistrzostwa Polski, jeżeli tor będzie udoskonalony, o czym wspominał prezydent to będą mogły się w Nowym Sączu odbywać nawet mistrzostwa świata czy Europy. To także szansa na rozwój miasta.
- Kolejnym etapem ma być sztuczny tor kajakowy usytuowany w korycie rzeki plus zabezpieczenie brzegów Dunajca wraz z wykonaniem specjalnych trybun i oczywiście zaplecze dla klubu sportowego Start na ul. Rybackiej. Ten krok będzie wielomilionowy, bo szacujemy całość na 60 mln zł - dodaje Ludomir Handzel.
Pierwszy etap toru kajakowego w Nowym Sączu
Umowę z generalnym wykonawcą firmą Erbet została podpisana w marcu bieżącego roku. Koszt prac to 2,25 mln zł.
Na ponad 300 metrowym odcinku Dunajca – powyżej i poniżej mostu heleńskiego w Nowym Sączu, wykonane zostały dwa odcinki instalacji toru kajakowego w oparciu o istniejące naturalne koryto rzeki. Bramki zostały zamocowane na linkach przeprowadzonych ponad korytem, w poprzek rzeki.
Całość instalacji zamontowana jest na słupach zlokalizowanych na lewym i prawym brzegu Dunajca w ilości 34 sztuk, osadzonych na fundamencie w formie pala betonowego. System pozwoli na podnoszenie i przesuwanie bramek w zależności od aktualnego poziomu wody w Dunajcu.
Pierwszy etap budowy toru kajakowego będzie służył nie tylko do treningów. Przeprowadzać będzie można w Nowym Sączu zawody w dwóch konkurencjach olimpijskich: w slalomie kajakowym i w kayak crossie. Bogusław Popiela, prezes Klubu Sportowego Start Nowy Sącz, podkreślił, że na tą inwestycję środowisko kajakarskie czeka od lat.
- Hotel milionera nad Jeziorem Rożnowskim przyciąga celebrytów
- To miejsce nad Jeziorem Rożnowskim zmieniło się nie do poznania
- To tutaj uczestnicy "Sanatorium miłości" balowali. Jest jak w pałacu
- Park Terapeutyczny z amfiteatrem i tężnią solankową. To będzie turystyczny hit
- Remont ratusza pochłonie około 20 milionów złotych i potrwa do 2025 roku
- Wspaniałe krynickie wille. To prawdziwe perełki architektoniczne w szwajcarskim stylu
