https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To nie zdjęcia pożarów w Kalifornii, to płonie Winna Góra w Nowym Sączu. Łuna widziana z daleka. Takie są skutki wypalania traw

Piotr Rąpalski
Ochotnicza Straż Pożarna w Starym Sączu
W Nowym Sączu przy ulicy Winna Góra, doszło do pożaru nieużytków rolnych oraz zarośli. Na miejscu pracują strażacy i patrol policji. Duże siły. Występują utrudnienia w ruchu! Jak widać ciągle wielu właścicieli gruntów pozostaje obojętna na apele, by nie wypalać traw na nadchodzącą wiosnę. Takie pożary to zagrożenie dla zwierząt, ale też ludzi i ich domostw jeśli się rozprzestrzenią. A ponadto koszty akcji strażackich.

Winna Góra (353 m) – wzniesienie na terenie Nowego Sącza, na osiedlu Biegonice, przy ulicy nazwanej od wzniesienia. W północno-zachodniej części wzgórza Winna Góra, w pobliżu ujścia rzeki Poprad do Dunajca funkcjonował gród. Działalność rolnicza niemal doszczętnie zatarła jego ślady, stąd duże trudności w prawidłowym rozpoznaniu i datowaniu części składowych.

Winna Góra jest punktem obserwacyjnym, z którego dobrze widać pasmo Beskidu Sądeckiego, Pasmo Radziejowej i cały Nowy i Stary Sącz.

Dlaczego nie wolno wypalać traw?

  • Zagrożenie pożarowe – Ogień łatwo wymyka się spod kontroli, zwłaszcza w suchych i wietrznych warunkach, powodując groźne pożary lasów, pól, a nawet budynków.

  • Śmierć zwierząt – W płomieniach giną owady, ptaki, płazy, małe ssaki i inne organizmy niezdolne do ucieczki. Niszczy się także miejsca ich życia.

  • Zniszczenie gleby – Wysoka temperatura zabija mikroorganizmy odpowiedzialne za żyzność gleby, prowadząc do jej degradacji i erozji.

  • Zanieczyszczenie powietrza – Spalanie roślinności uwalnia szkodliwe substancje, takie jak tlenki azotu i pyły, co przyczynia się do smogu i problemów zdrowotnych.

  • Surowe kary – W Polsce wypalanie traw jest zabronione i grozi za nie mandat, kara grzywny, a nawet więzienie do 10 lat, jeśli ogień spowoduje duże straty.

Alternatywy dla wypalania traw:

  1. Koszenie łąk i pozostawianie ścinków jako naturalnego nawozu.

  2. Wspieranie naturalnych procesów rozkładu roślinności, co poprawia żyzność gleby.

  3. Tworzenie łąk kwietnych zamiast wypalania, co sprzyja bioróżnorodności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska