https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Palenie śmieciami w Zakopanem. Będą kontrole popiołu, władze liczą na donosy

Łukasz Bobek
Popiół ma pobierać straż miejska, którą mieszkaniec będzie musiał wpuścić do domu.
Popiół ma pobierać straż miejska, którą mieszkaniec będzie musiał wpuścić do domu. fot. Andrzej Wiśniewski
Palisz śmieci - spodziewaj się kontroli. Władze miasta chcą pobierać próbki popiołu z domowych pieców i badać w laboratorium. Liczą na donosy.

Walka z zakopiańczykami palącymi w piecach centralnego ogrzewania odpadami ma ruszyć od stycznia 2015 roku. - Pomogą nam w tym naukowcy z Politechniki Krakowskiej - zapowiada Wojciech Solik, wiceburmistrz Zakopanego.

Władze miasta podpiszą porozumienie, na podstawie którego krakowska uczelnia będzie analizować próbki zawartości palenisk w prywatnych domach.

- Chodzi o popiół z pieca, jak i osady, które powstają w kominie. Na podstawie takich próbek naukowcy są w stanie dokładnie powiedzieć, co było w piecu spalane - zaznacza wiceburmistrz Solik.

Próbki do badań będą pobierane i umieszczane w specjalnym pojemniku. Potem trafią do laboratorium. Jeśli wyniki wskażą, że w piecu właściciel palił np. plastikami, musi liczyć się z karą finansową.

Akcja kontroli palenisk ma rozpocząć się 1 stycznia 2015 roku, kiedy nad Zakopanem wisi zazwyczaj gęsta chmura smogu. Powstaje on w wyniku ogrzewania domów węglem i zwykłymi śmieciami.

- To czasami widać i czuć aż nadto - zauważa pan Andrzej, kierowca busa z Zakopanego. - Są ulice, po których nie da się przejechać, ponieważ tak śmierdzi. Dym z komina leci czarny, jakby palono w nim opony. Problem jest m.in. na Olczy. Tam sporo osób ładuje do pieców co popadnie.

Na takich spostrzegawczych mieszkańców liczy zakopiański magistrat. Wojciech Solik nie ukrywa, że popiół będzie pobierany z palenisk w domach, na które - mówiąc wprost - ktoś doniesie.

- A takich telefonów nie brakuje - zaznacza Wiesław Lenard, rzecznik prasowy straży miejskiej w Zakopanem. - Co roku mamy zawiadomienia z całego miasta. Dzwonią mieszkańcy Bulwarów Słowackiego, ulicy Nowotarskiej, Kasprowicza, a także z rejonu Olczy. Jeździmy na kontrole - i, co ciekawe, ludzie bez problemów pokazują nam swoje kotłownie.

W minionych latach zdarzały się przypadki, że udawało się straży miejskiej łapać mieszkańców palących śmieci. Większość tłumaczyła się, że z komina leci gęsty dym i nieprzyjemny zapach, bo taki akurat mają węgiel.

- Teraz badania laboratoryjne potwierdzą, czy to był rzeczywiście węgiel niskiej jakości, czy zwykłe śmieci - dodaje wiceburmistrz Solik.

Wskazane przez mieszkańców domy mają odwiedzać strażnicy miejscy. Mają oni prawo wejść do prywatnej kotłowni, co do której jest podejrzenie, że spalane są niewłaściwe rzeczy. - Mieszkaniec musi nas wpuścić. Nie ma wyjścia - zapowiada rzecznik zakopiańskich strażników.

Właściciel domu, przyłapany na paleniu śmieciami, musi liczyć się z mandatem w wysokości 500 zł. - Nie będzie żadnej pobłażliwości. Palić śmieci nie wolno - zapowiada Wiesław Lenard.

Zakopiańczycy, z którymi rozmawialiśmy, przyklaskują pomysłowi. - Bardzo dobrze, niech karzą trucicieli, zimą są dni, gdy nie ma czym oddychać - mówi Maria Gawlak z Zakopanego. - Pytanie tylko, czy ludzie nie będą czasem donosić na sąsiadów nie dlatego, że palą w piecach śmieciami, ale dlatego, by im dogryźć. W sezonie, kiedy chałupa pełna jest turystów, taka kontrola to duży kłopot. a

Wymień piec za dopłatą
Zakopiańskie władze chcą rozszerzyć program dopłat do wymiany najgorszych pieców w mieście. - Obecnie piece węglowe starej generacji stanowią około 20 procent wszystkich w naszym mieście. Chcemy jeszcze mocniej zachęcić ludzi do wymiany - wylicza wiceburmistrz Wojciech Solik. - Urząd Miasta dopłaca do wymiany pieca na ekologiczny do ośmiu tysięcy złotych. Za te pieniądze nie wolno kupić pieca węglowego czy na pellet. Są jednak teraz produkowane nowoczesne piece na węgiel, które tak mocno nie zanieczyszczają środowiska. Dlatego chcemy te dopłaty rozciągnąć również na tego typu paleniska - zapowiada Solik.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 22

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andrzej
A gówno byś wiedział kto na ciebie doniósł, jakby dostali anonim. A na popiół to spal sobie swój głupi łeb bo i tak nie masz z niego pożytku. Jakby tam coś było to nie paliłbyś śmieciami i stać by cie było na węgiel. Na takich jak ty to ORMO potrzebne, a nawet ZOMO by się przydało. Może by cię spałowali to by głupotę ze łba wybili.
M
Mathiu
Ja też uważam że pellet to ekologiczne opał więc sam go używam i palę u siebie olimpem se stelmetu, a Wy u siebie jakich producentów pelletów używacie ?
T
Tytusek
Jak dla mnie warto postawić na certyfikowane pellety - takie jak ma Stelmet. Przynajmniej wiem, że palę właściwym i nieoszukanym pelletem.
M
Michał
Na właśnie Lavą też ze Stelmetu. Czysty nie kopcący dobrze zabezpieczony przed wilgocią . Na dodatek pod dom mi przywożąo
T
Tytusek
A konkretnie czym palisz? Ja u siebie wrzucam do kotła Olimp ze Stelmetu.
M
Michał
Jakim pelletem opalasz? Z początku opalałem z pestek, niestety był mało kaloryczny. Teraz tylko i wyłącznie z drewna, prasowane czyste trociny z drzew.
T
Tytusek
Jakimi opalasz u siebie Michał?
M
Michał
Popieram przedmówcę. Pellet to ekologiczny opał. Zapewniający optymalna temperaturę oraz nie kopcący. Sprawdziłem to już dawno i od przeszło 4 sezonów opalam tym produktem
p
pellety
Dlatego pora przejść na palenie np. pelletami - to jest ekologiczne opalanie i nie powoduje smogu. Ja zmieniłem węgiel na pellet i nie żałuję, bo mam czystą kotłownię i wiem, że nie truję siebie i okolicy.
T
Tez Krakus
W USA kaucja za opakowania jest od 5centow do 10 centow za sztuke,i plastikowej butelki czy puszki po napojach,a nawet butelek po polskim piwie nie uswiadczy,nawet z workow na odpadki sa wybierane,a w Krakowie butelki po piwie,kaucja 35gr,oraz puszki walaja sie w wielu miejscach
P
Palacz
Niech zaczną od siebie. Jasny Pałac kopci zimą i nie tylko, jak huta.
t
turysta 123
Powrót do ORMO i GORALENVOLK . osobiście jakby na mnie kto doniósł , to spaliłbym mu budę na popiół
N
Nie puszczać
Do mnie też strażnicy przyszli, kiedy sąsiad doniósł, że spalam śmieci. Tylko zapomniał dodać, że mam kocioł na olej. No, ale tego nie powiedziałem dzielnym strażnikom, którzy mi się pchali do środka. Wezwałem policję, ale patrol stwierdził, że nakazu żadnego nie ma, nic się w środku nie dzieje wię powodu do wejścia nie ma. Policja odjechała, a strażnikom kazałem spadać. I tyle ich widziałem
L
Lili
Nikt nie da Ci jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie bo prawo swoje a strażnicy swoje. Jeżeli chodzi o prawo to wygląda to tak:SM funkcjonuje na podstawie ustawy o strażach gminnych i miejskich i ta ustawa nie daje im prawa do wejścia na Twoją posesję ; jeżeli przychodzą z niesprecyzowanym celem kontroli możesz pokazać im drzwi. Jeżeli przychodzą powiedzmy skontrolować piec to prawo do wejścia na posesję daje im ustawa Prawo Ochrony Środowiska oraz ustawa O Odpadach. Zaznaczam że jest to nie do końca zgodne z konstytucją, ponieważ każdy ma prawo chronić swój mir domowy. Więc jest tak mają prawo kontrolować ale teoretycznie nie mają prawa wejść na teren posesji bez zgody właściciela. Najlepiej jest zadzwonić na policję i poprosić o ich asystę. I w tym momencie dochodzimy do absurdu. Policja według swoich uprawnień może wejść na posesję bez zgody właściciela w przypadku: posiadania stosownego nakazu sądowego/prokuratorskiego, zagrożenia zdrowia i życia. Koniec końców jeśli uprzesz się że nie mogą wejść na teren posesji dostaniesz oficjalne wezwanie na komendę SM w celu złożenia wyjaśnień.
m
mara
Uprzejmie donosze ,że mają burdel w papierach w um
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska