https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pan Ryszard spod Myślenic dobrze wie, jak stworzyć gwiazdę. Dzięki niemu tradycja kolędnicza wciąż jest żywa

Marcin Banasik
Wideo
od 12 lat
Pan Ryszard gwiazdy dla kolędników robi już około 30 lat. W przydomowym warsztacie na początku powstaje drewniana konstrukcja, później dochodzą mechanizmy dzięki, którym gwiazda się kręci i świeci, a na koniec jej ramiona wyklejane są kolorową taśmą, w której wcześniej ludowy artysta wycina zdobienia.

Kolędowanie pod oknami

W części powiatu myślenickiego zamieszkałej przez Górali Kliszczaczkach najczęściej można spotkać kolędników z gwiazdą. Ale bywały i nadal pojawiają się kolędnicy z turoniem albo z szopką. Rzadziej można spotkać grupy z Dziadem, albo przedstawiające jasełka grupy z Herodem.

Pan Ryszard na długo zanim zajął się wytwarzaniem gwiazd, szopek i turoni, jako dziecko, a potem młody chłopak kolędował pod oknami.

- Jak szliśmy to nie mijaliśmy nikogo, szło się do każdego, bo by była obraza - mówi.

Kolędnicy składający życzenia urodzaju, zdrowia i powodzenia byli pożądanymi gośćmi w każdym domu. Kolęda zaczynała się pod oknami, ale często kończyła się w domach gospodarzy. - Dawniej często chodziło się z kapelą. Instrumenty marzły na mrozie, bo wtedy zimy były inne niż teraz - wspomina pan Ryszard.

Jedyny w swoim fachu

Już w tamtych czasach złapał bakcyla podpatrując wujka, który wykonywał gwiazdy kolędnicze. Ale dopiero w latach 90-tych, kiedy ożenił się i poszedł na swoje zaczął poświęcać temu hobby więcej czasu.

Podzierałem wujka, choć gwiazdę co się w dwie strony obraca sam sobie umyślałem - mówi.

Jest z niej dumny do dziś, choć od czasu kiedy wyszła spod jego ręki minęło już grubo ponad 30 lat.

Z jakiego drewna zrobić turonia?

Ale gwiazdy to nie wszystko, bo od kilku lat pan Ryszard robi także bożonarodzeniowe maszkary, a dokładnie turonie. Używa do tego drewna lipowego, bo jak tłumaczy, po pierwsze - jest lekkie, a po drugie - daje dobry głos, kiedy turoń „kłapie” paszczą. Oprócz drewnianej konstrukcji, potrzebne są jeszcze rogi i uszy oraz kożuch lub koc, pod który chowa się kolędnik.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska