https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park Krakowski po remoncie zaprosi nas w czerwcu [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Traktor, wieże z mostkiem linowym, zjeżdżalnie, huśtawki – atrakcje dla dzieci są już praktycznie gotowe
Traktor, wieże z mostkiem linowym, zjeżdżalnie, huśtawki – atrakcje dla dzieci są już praktycznie gotowe Aneta Żurek
Wkrótce do parku trafią ulepszone ławki, już przetestowane przez seniorów. Wierzba z sadzawki nie zniknie, lecz zyska potomka

Ponieważ odpuściły mrozy, w tym tygodniu mają trwać intensywne prace w parku Krakowskim. Przechodzi on metamorfozę od wiosny zeszłego roku. Zima „zamroziła” część prac.

Jeśli chodzi o alejki, gotowe są ich obrzeża i podbudowa, a teraz, przy odpowiedniej temperaturze i wilgotności, jedne będą asfaltowane, a inne zyskają nawierzchnię mineralną (wodoprzepuszczalną, w kolorze beżowym). Wykonawca ma czas na położenie nawierzchni do końca kwietnia.

W parku po rewitalizacji nie będzie zakazany ruch rowerowy. Dostępne będą dla rowerzystów wszystkie alejki (zapewne tradycyjnie przede wszystkim będzie wykorzystywana asfaltowa główna alejka równoległa do Alej Trzech Wieszczów), pojawią się stojaki dla rowerów.

W tym tygodniu m.in. będą trwały dalsze prace przy ogrodzeniu placu zabaw przy ul. Szymanowskiego, który jest już niemal gotowy. Obok m.in. huśtawek, traktora, koparek do przesypywania piasku, konstrukcji umożliwiającej zabawę z wodą, wież z mostkiem linowym, są tu też pagórki i dolinki do wbiegania i zbiegania, pokryte bezpieczną nawierzchnią.

Jeszcze w marcu do parku przyjadą ławki i kosze na śmieci. Ławki zostały ulepszone w porównaniu do wcześniejszych. Są m.in. wyższe, a z udziałem seniorów już przetestowano, że wygodnie się na nich siedzi. Wprowadzono dodatkowe wzmocnienia konstrukcyjne oraz postanowiono o zastosowaniu drewna egzotycznego (jest lepsze gatunkowo, ma mniej sęków) zamiast sosnowego, dzięki czemu ławki będą trwalsze.

Prace dotyczące trawników były częściowo wykonywane jesienią, teraz trzeba zrobić przegląd – czy nasiona się przyjęły.
– Mieliśmy też duży problem z gołębiami, które permanentnie wydziobywały nasiona. A nie chcieliśmy stosować nieprzyjaznych dla środowiska rozwiązań. Więc teraz potrzebne będą uzupełnienia – mówi Iwona Kluza-Wąsik z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Trawa będzie siana w kwietniu. W parku jest już posadzona większość zaplanowanych roślin, a więc m.in. 100 tys. bylin czy ok. 4 tys. krzewów.

Od strony AGH posadzony został żywopłot, który wraz z istniejącymi w tym miejscu grabami wydzieli tzw. gabinet grabowy. Będzie to kącik czytelniczy, pojawią się tam siedziska – fotele i biblioteczka.

W parku powstaje bulodrom, czyli miejsce do gry w bule. Ma na razie podbudowę i obrzeża, wkrótce zyska nawierzchnię.
Kontynuowany będzie teraz remont fontanny, przerwany na okres zimowy. Przy wyższych całodobowych temperaturach misa fontanny zyska wierzchnią warstwę i oraz nowy kolor – odtąd w środku zamiast niebieska będzie szara.

Przy okazji remontu przeprowadzono fachowe oględziny wierzby rosnącej na środku sadzawki. Niestety ma dziurę na wylot u nasady pnia i duże wypróchnienie. Dokonana została też symulacja dużego nacisku silnego podmuchu wiatru. Okazało się, że statyka tego drzewa jest bardzo zaburzona i nadaje się ono do wycinki.

– Jednak nie chcemy go usuwać, bo silnie jest związane z tym miejscem – zaznacza Iwona Kluza-Wąsik. ZZM zamierza obok zasadzić potomka wierzby, namnożonego z jej fragmentu, z tego samego materiału genetycznego. Stara wierzba pozostanie na miejscu do czasu, gdy samoistnie się zwali.

Nadal będą teraz oczyszczane kamienne murki wokół parku. W najbliższych dniach rozstrzygnie się kwestia zlecenia renowacji rzeźb z parku. Dotąd w ręce konserwatorów trafiła tylko jedna rzeźba, „Para”. Zajęto się nią w pracowni Muzeum Narodowego.
Zakończenie prac w parku przewidziane jest do 18 maja. W styczniu ZZM deklarował, że chciałby go otworzyć po remoncie już na majówkę, a jeśli pogoda nie pozwoli, to na Dzień Dziecka. Dziś wiadomo, że ten pierwszy termin jest nieosiągalny. Do parku wejdziemy w czerwcu. Koszt remontu to niespełna 8 mln zł.

ZOBACZ KONIECZNIE:

[a]WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 13. "Cymbergaj"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Aga
Na placu zabaw jest zakaz używania rowerów i innych sprzętów jeżdżących , małe dzieci chcą sobie pobiegać szczególnie po tej specjalnej nawierzchni a nie mogą bo zderzenie gwarantowane . Dobrze byłoby zamieścić wielki napis zakaz jazdy na rowerach , hulajnogach itp
m
mar.
Czy to jest skład drewna na opał? i w dodatku ogrodzony koszmarnym płotem...
Interesujące jest, który z urzędników ZIKiT miał taką "wizję" placu zabaw w Parku Krakowskim.
Haniebne jest to, że wydawane są publiczne pieniądze na takie kiczowate koszmarki i niszczony jest wygląd tego miejskiego parku, który mógłby być wizytówką Krakowa.
A
Agnieszka
Dlaczego to musi wyglądać jak chaty w Biskupinie? Dlaczego nie może to być dobra mała architektura tylko takie koszmarki?
d
dth
drewniane zabawki jak na odpuście. Ale czego się spodziewać po wiejskich urzędosach. Na place zabaw mają kasę ale na plany zagospodarowania miasta jakoś dalej nie ma, tylko WZ-tki i WZ-tki.
A
AP
No i po co, to ogrodzone płotem drewniane badziewie?, wyłączające sporą część parku z normalnego parkowego użytkowania. Potrzebne jest więcej dobrze skomponowanej i różnorodnej zieleni, a mniej badziewia. Szutrowe alejki nie wytrzymają zimowego odśnieżania sprzętem mechanicznym. Po każdej zimie trzeba je będzie odnawiać, a to generuje dodatkowe koszty utrzymania parku, podobnie jak konserwacja tych drewnianych potworków, które z tradycją Parku Krakowskiego nie mają nic wspólnego!
G
Gość
Park Reduta na granicy Prądnika i Mistrzejowic.
W 2015 roku pani p. Koterba i szef zieleńców ogłosili hucznie wybór najlepszego projektu Parku i potwierdzili zapowiedzi o jego realizacji począwszy od 2016 roku. Fachowcy z Magistratu przerobili przemyślany i spójny projekt "Tajemniczy Ogród" dokładając między innymi boisko asfaltowe (?!) i pawilon gastronomiczny (?!). Marzec 2018, a urzędnicy nie dość, że nie wbili nawet jednej łopaty, to nadal nie wiedzą, która firma ma zakończyć wykonanie poważnej inwestycji jeszcze w bieżącym roku. Dla kontrastu do "zbiegu okoliczności" , które powodują, że Park jest ciągle tylko na papierze i w przedwyborczych bajaniach - ulica Reduta! Tu w bezpośrednim sąsiedztwie papierowego parku wszystko poszło błyskawicznie. Aby umożliwić deweloperom zabudowę Miasto błyskawicznie wykonało drogę, wzdłuż której wyrosły kolejne biedabloki, ogrodzone parkanami uniemożliwiającymi dostęp do chętnie odwiedzanych pól, na których ma być Park. Co ciekawe, przez ponad rok droga publiczna była nieudostępniona dla ruchu i służyła jedynie budowniczym, choć mogłaby rozładować korki towarzyszące budowie Serenady..
s
senior
Niestety nie pomyślano o siłowni pod chmurką. Wg projektantów senior ma tylko siedzieć na ławce, grać w szachy lub w boulle - polski narodowy sport seniorów. Popularność siłowni można sprawdzić przy Młynówce Królewskiej i obok Skałki choć w tym drugim przypadku przy dobrze dobranych przyrządach są źle zamontowane i toną w błocie.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska