Przygotowanie projektów poprzedziły badania społeczne dotyczące ewentualnego utworzenia parku leśnego przy stawie przy ul. Tetmajera. Studenci architektury krajobrazu PK przeprowadzili ankiety wśród mieszkańców krakowskich Bronowic, rozmowy z radą dzielnicy, a także warsztaty w Szkole Podstawowej nr 50. Rozmawiali też na ten temat z Zarządem Zieleni Miejskiej. Następnie pracowali nad projektami możliwego zagospodarowania tego miejsca. W środę zaprezentowano efekty tej pracy - odbył się wernisaż wystawy studenckich projektów semestralnych.
- Woda przyciąga, teren jest interesujący, mieszkańcy chętnie użytkowaliby go jako rekreacyjny. Dostrzegana jest też jego olbrzymia wartość jako terenu cennego przyrodniczo, m.in. z siedliskami ptaków - mówi dr inż. arch. Anna Staniewska z Instytut Architektury Krajobrazu PK, pod której okiem powstawały studenckie prace. - Największe wyzwanie, jakie stało przed studentami, to stworzenie projektu, który godziłby dość sprzeczne cele: z jednej strony chęć użytkowania stawu jako zbiornika rekreacyjnego, z drugiej - zachowanie możliwości zachowania wędkowania, a ponadto uszanowania istniejącej wokoło przyrody i terenów o charakterze leśnym - wyjaśnia.
Część studentów starała się położyć nacisk na wartości przyrodnicze i odsuwali wtedy od samego brzegu stawu funkcje przyciągające dużą liczbę ludzi i generujące hałas, a byli też tacy, którzy stawiali na użytkowanie rekreacyjne tego terenu. W pracach można znaleźć ścieżki ekologiczne, ogrody sensoryczne, miejsca do obserwacji ptaków i zwierząt (np. w postaci pawilonów ukrytych w zieleni), projekty kąpielisk, miejsca zabaw dla dzieci - w tym np. szałasy.
Prace studenckie poświęcone parkowi w Bronowicach powstały w efekcie zawartego w 2015 r. porozumienia z Zarządem Zieleni Miejskiej. W ramach tej współpracy powstają na PK opracowania studialne, projekty i analizy, a także prace semestralne i dyplomowe, dla których tematy wskazywane są przez ZZM. Projekty studentów mają być inspiracją, giełda pomysłów, z której można zaczerpnąć.
Trzech autorów najlepszych projektów dla parku w Bronowicach zostało zaproszonych na miesięczny staż w ZZM, przy pracach projektowych.
Nad projektami dla parku w Bronowicach pracowało 30 studentów, na wystawie - która ma być prezentowana przez dwa tygodnie - można zobaczyć prace 15 z tych osób. Wystawa ta jest jednym z wydarzeń zorganizowanych w ramach Światowego Miesiąca Architektury Krajobrazu, który jest obchodzony w kwietniu.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poważny program - odc. 22: Kraków zatracony w zieleni. Serio?
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto