W Parku Złocień przygotowano atrakcje dla mieszkańców w każdym wieku, od dzieci i młodzieży, po dorosłych i seniorów. Nowa przestrzeń będzie podzielona na siedem stref: wypoczynkową z hamakami, wielofunkcyjną z górkami EPDM (wykonanymi z bezpiecznej, gumowej nawierzchni) oraz zjeżdżalniami, sportową ze stołami do gry w ping-ponga, piknikową, street workoutu, wypoczynkową z huśtawko-ławkami, obszar dla dzieci m.in. z placem zabaw (nietypowym, urządzenia dla najmłodszych wykonano przede wszystkim z drewna).
Inwestycja realizowana na terenie mającym blisko 2 ha, na podłużnym obszarze w pobliżu skrzyżowania ul. Domagały z ulicami Agatową i Nefrytową, jest prowadzona z inicjatywy mieszkańców, w ramach krakowskiego budżetu obywatelskiego. Wartość robót sięga 3,5 mln zł.
Pierwsza na Złocieniu enklawa zieleni miała być pierwotnie parkiem tzw. kieszonkowym (niewielkim), a wartość prac (projektowych plus budowlanych) szacowano na 630 tys. zł. Jednak w 2022 roku, podczas przygotowywania dokumentacji dla inwestycji, projekt znacząco poszerzono.
- Motywem przewodnim parku jest przełęcz górska, czyli forma ukształtowania terenu charakteryzująca się najwygodniejszym przejściem z jednej „doliny” do drugiej. Dlaczego akurat przełęcz? W przypadku parku Złocień rolę szczytów pełnić będą usypane pagórki z nawierzchnią trawiastą. Ich lokalizacja nie jest przypadkowa, bo ich zadaniem stanie się izolacja terenu parku od sąsiadującej zabudowy wielorodzinnej w północnej i południowej części parku. Natomiast „przełęczą” będzie ścieżka prowadząca między pagórkami. Na terenie parku posadzono ponad 150 drzew, a pagórki ozdobi łąka kwietna. Zieleń niską dopełni kilkaset metrów kwadratowych krzewów oraz różnokolorowych rabat bylinowych – podaje Zarząd Zielni Miejskiej w Krakowie, który sprawuje pieczę na inwestycją przy ulicy Domagały.
Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat
