"Pasy" kończą sezon porażką. Gwizdy na pożegnanie

Andrzej Banaś / Polska Press
W meczu kończącym sezon Cracovia przegrała z Piastem Gliwice 0:1 i kończy rozgrywki ekstraklasy na 14. miejscu. Ligę opuszczają Ruch Chorzów i Górnik Łęczna.

Na ostatni mecz sezonu trener Jacek Zieliński wystawił eksperymentalny skład. Kontuzje wyeliminowały z gry Huberta Wołąkiewicza, Jakuba Wójcickiego, Mateusza Cetnarskiego, Deleu i Diego Ferraresso (przedłużył notabene kontrakt do 2020 r.). Miejsca w „18” zabrakło dla Pawła Jaroszyńskiego i Tomasza Brzyskiego. Na ławce zasiadł Marcin Budziński, który wszedł do gry w II połowie.

Więcej dzieje się w kuluarach. Jak ujawnił przed meczem prof. Janusz Filipiak, nowym dyrektorem sportowym Cracovii został Mirosław Mosór. To były piłkarz Ruchu Chorzów (mistrz Polski z 1989 r.), który ostatnio pracował w chorzowskim klubie jako dyrektor sportowy.

Na murawę wyszła odmłodzona Cracovia z Krystianem Stępniowskim, Jakubem Cuntą, Hubertem Adamczykiem, Tomasem Vestenicky’m. W 10 min błysnął Adamczyk, który po dryblingu strzelał w „okienko”, ale piłka przeleciała nad poprzeczką. W 20 min ten sam zawodnik szarżował na bramkę Dobriwoja Rusova, po podaniu Sebastiana Stebleckiego, ale strzelił minimalnie niecelnie. W 35 min strzelał groźnie Sasa Zivec, ale Krystian Stępniowski wybił piłkę. W 41 min Gerard Badia był sam na sam z bramkarzem, ale minimalnie przestrzelił. Minutę przed końcem pierwszej połowy po rzucie rożnym główkował Piotr Malarczyk, zmuszając golkipera gości do interwencji.

II połowa zaczęła się od ataków gości. Stępniowski za krótko wybił piłkę i o mało co nie zdobył bramki Stojan Vranjes. W odpowiedzi niecelnie strzelał Krzysztof Piątek, a niebawem ten sam zawodnik główkował, też obok bramki. Z kolei w bramce „Pasów” niepewnie zachowywał się Stępniowski, jak choćby w 58 min gdy piąstkował po uderzeniu Adama Mójty. W 60 min świetnie strzelał Steblecki, byłaby piękna bramka, ale piłka minęła „okienko”. W odpowiedzi goście przeprowadzili skuteczną akcję, którą wykończył Maciej Jankowski i zdobył prowadzenie dla Piasta. Krakowianie nie mogli się obudzić, a goście mogli zdobyć drugiego gola – strzelał Dsenis Gojko, ale trafił w Stępniowskiego.

Gliwiczanie byli bliscy powodzenia w 87 min. Vranjes puścił piłkę koło nóg Stępniowskiego i ta zmierzała do bramki, ale w ostatniej chwili wybił ją sprzed linii Damian Dąbrowski.

Cracovia – Piast Gliwice 0:1 (0:0)
Bramka: 0:1 Jankowski 63.
Cracovia: Stępniowski – Malarczyk, Kanach, Polczak, Cunta (78 Pestka) – Szczepaniak, Dąbrowski, Steblecki, Adamczyk (73 Dimun), Vestenicky (58 Budziński) – Piątek.
Piast: Rusov – Pietrowski, Korun, Sedlar, Mójta – Badia (87 Krakowczyk), Dziczek, Vranjes, Bukata, Zivec (62 Gojko) - Jankowski (87 Papadopulos).
Sędziował: Dominik Sulikowski (Gdańsk). Żółte kartki: Malarczyk (74, faul), Piątek (79, faul). Widzów: 7311.