https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Patriotyczny "Dąb pamięci" przed Uniwersytetem Rolniczym ma uczyć szacunku do historii

Małgorzata Mrowiec
Fot. Adama Mróz, UR
W obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości włączył się również Uniwersytet Rolniczy. W poniedziałek przed Budynkiem Jubileuszowym UR przy al. Mickiewicza uroczyście zasadzono symboliczny „Dąb pamięci Uniwersytetu Rolniczego”. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz uczelni, pracownicy i studenci.

– W tych dniach wspólnie świętujemy stulecie odzyskania niepodległości. To wyjątkowa chwila, w której maksyma „Historia jest nauczycielką życia” nabiera szczególnego znaczenia. Oto spotykamy się w Uniwersytecie Rolniczym, którego misja badawczo-dydaktyczna jest nierozerwalnie związana z przyrodą.

„Drzewa pamięci” są nie tylko po to, żeby rosły. Drzewa te mają uczyć historii i szacunku do niej. Swoją niemą, codzienną, obecnością wołają do nas o pamięć związaną z wydarzeniami, które upamiętniają, stając się nie tylko elementem, ale i świadkiem historii - mówił podczas uroczystości rektor UR prof. dr hab. inż. Włodzimierz Sady. Jak stwierdził rektor, przeszłość Polski musi być nie tylko pamiętana, ale także nieustannie odkrywana i na nowo przywoływana, dopiero wtedy stanie się nauczycielką życia.

Wybór lokalizacji dla „Dębu pamięci Uniwersytetu Rolniczego” nie był przypadkowy. Jak tłumaczył rektor uczelni, została wybrana działka przy Alejach Trzech Wieszczów, "których twórczość w mrokach braku wolności i późniejszej okupacji wlewała w serca naszych ojców i dziadów nadzieję, dającą moc do walki – nie tylko orężem, ale także piórem". Prof. Włodzimierz Sady w swoim przemówieniu podkreślał też, że misją uniwersytetu jest nie tyko badać i kształcić, ale też wychowywać – uczyć o wartości patriotyzmu.

- Drodzy studenci! Józef Piłsudski, który do walki o wolność wyruszył z miejsca znajdującego się tuż obok nas, z ulicy Oleandry, przestrzegał, że „naród, który traci pamięć przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”. Żyjecie w wyjątkowych czasach – umiejcie być za to wdzięczni - mówił tez rektor, zwracając się do młodych ludzi.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Klimat w kraju się zmieni. Zagrożenie dla Polski i świata?

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
go
wykończy. Dęba tego w tym miejscu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska