Minister Jabłoński zwrócił uwagę, że format współpracy krajów Trójmorza na szczeblu samorządowym sprawdził się szczególnie w chwili agresji Rosji na Ukrainę:
- To właśnie na samorządy spadł w ogromnym stopniu ciężar przyjęcia uchodźców z Ukrainy i udzielenie im pomocy we współpracy z rządem. Samorządy były na pierwszej linii – mówił.
Minister zwrócił uwagę, że Inicjatywa Trójmorza bardzo dobrze sprawdziła się w obliczu zagrożeń ze wschodu, które państwa naszego regionu najlepiej identyfikowały. Zapytany o wpływ wydarzeń w Afryce Północnej na sytuację za naszą wschodnią granicą, minister odpowiedział, że jest to ogromna rola do odegrania dla Inicjatywy Trójmorza:
- W krajach Bliskiego Wschodu i Afryki bardzo silnie działa Rosja. Silna jest w tych regionach rosyjska propaganda tłumaczył i podkreślił, że państwa naszego regionu mogą odegrać dziś większą rolę w Afryce i na Bliskim Wschodzie niż kraje Europy Zachodniej, ponieważ nie są obciążone kolonialną przeszłością.
- Nie byliśmy kolonizatorem, sami byliśmy poddani kolonizacji i obcej władzy, zatem doskonale rozumiemy to, co rozumieją państwa w Afryce i na Bliskim Wschodzie, co znaczy nie mieć własnego państwa i niepodległości. Daje nam to ogromny kapitał i szansę na to, że będziemy tam skuteczniejsi mówił Jabłoński.
Pełnomocnik rządu ds. Inicjatywy Trójmorza zapowiedział, że kraje Inicjatywy podejmą w najbliższym czasie wspólne działania dyplomatyczne w Afryce:
- Rozmawiamy o wspólnych działaniach dyplomatycznych nie tylko między sobą, ale w najbliższych miesiącach podejmiemy takie działania także w Afryce.
Zapytany o niebezpieczeństwo kolejnej fali migrantów i uchodźców w związku z sytuacją w Sudanie, która destabilizuje Afrykę Północną, minister odpowiedział, że siatki przemytników ludzi działają zarówno w Afryce jak i na Bliskim Wschodzie, jednak obecnie na granicach jesteśmy obecnie dobrze chronieni, jednak ważne jest, by działać u źródła:
- Dlatego tak ważne jest, by z Afryką rozmawiać w sposób partnerski, czyli taki, który pozwoli państwom afrykańskim budować własne, jak najsilniejsze instytucje, żeby ich organizmy państwowe dobrze działały – mówił Jabłoński. - Te działania mają pozbawiać argumentów przemytników, którzy zachęcają do emigracji. Jednym z elementów, które Polska w tej chwili prezentuje jest oparte na własnych doświadczeniach formowanie systemów podatkowych. Osiągnęliśmy duży sukces, szczególnie w ostatnich siedmiu latach, uszczelnianie podatków, wielki program premiera Mateusza Morawieckiego, przyniósł nam ogromne dochody do budżetu. I my to tłumaczymy państwom afrykańskim. Jeżeli będziecie tworzyć nowoczesny system podatkowy w oparciu o tak nowoczesne rozwiązania, które Polska wprowadziła, możecie rozwijać się dużo lepiej. Będziecie mieć więcej pieniędzy na inwestycje, na programy społeczne. To się cieszy bardzo dużym zainteresowaniem i to może być bardzo silna polska marka w Afryce.
Minister Paweł Jabłoński na Samorządowym Kongresie Trójmorza brał udział w panelu: Przyszłość Inicjatywy Trójmorza – szanse i wyzwania w nowym kontekście regionalnym.
- W Lublinie trwają targi "Militaria Pro ARMA". Zobacz zdjęcia
- Leśnicy świętowali w nowym nadleśnictwie
- Wiatr, woda i żagle. Za nami regaty o puchar rektora Politechniki Lubelskiej. Zdjęcia
- Straż pożarna w Lublinie dba o nasze bezpieczeństwo już od 150 lat. Zobacz zdjęcia
- Noc Muzeów 2023 w Lublinie. Zobacz zdjęcia
- IPN odnalazł szkielety ludzkie na górkach czechowskich. To jest przełom. Zdjęcia