FLESZ - Bon turystyczny obejmie przyszłe wakacje

Bł. Michael McGivney, niezwykły kapłan, wyprzedził swoją epokę, szeroko angażując ludzi świeckich w życie parafii. Był parafialnym księdzem, który w 1882 roku w USA założył katolicką wspólnotę bratnią dla mężczyzn - Rycerzy Kolumba. Obecnie organizacja ta zrzesza już ponad 2 miliony mężczyzn na całym świecie.
Do Polski Rycerze Kolumba przybyli w 2006 roku, odpowiadając na zaproszenie papieża Jana Pawła II. Wspólnota działa już przy około 200 parafiach na terenie całego kraju (pięciu w Archidiecezji Krakowskiej, z czego cztery w samym Krakowie), gromadząc w swoich szeregach ponad 6,5 tysiąca mężczyzn.
Ksiądz McGivney został beatyfikowany 31 października 2020 roku, po zatwierdzeniu przez Watykan cudu okrzykniętego „cudem pro-life” - za wstawiennictwem ks. McGivneya nastąpiło cudowne uzdrowienie śmiertelnie chorego chłopca w łonie matki.
Trwająca peregrynacja relikwii bł. ks. McGivneya jest ogólnopolską inicjatywą, poprzez którą Rycerze Kolumba chcą uczcić beatyfikację swojego założyciela. Od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu relikwie nawiedzają liczne kościoły, przy których działają Rycerze oraz inne parafie na terenie całego kraju. Peregrynacja w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Sanktuarium św. Jana Pawła II otwiera miesięczny czas peregrynowania relikwii w Archidiecezji Krakowskiej, który potrwa do 9 października.
- Dla rady Rycerzy Kolumba działającej przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i każdego Rycerza, czas peregrynacji będzie na pewno czasem łaski, jedności i braterstwa. Jako jedna z najmłodszych rad w Polsce, mamy możliwość spotkania przy naszym Założycielu i umocnienia na wspólnej drodze formacji, działalności i czynienia miłosierdzia - mówi Tomasz Konturek, Wielki Rycerz rady lokalnej w Krakowie-Łagiewnikach. - W czasie codziennej wieczornej modlitwy różańcowej będziemy prosić o łaski dla nas i naszych bliskich, ale też w intencjach powierzanych nam i składanych w tych dniach w Bazylice Bożego Miłosierdzia.
W programie peregrynacji przewidziano m.in. modlitwy i nabożeństwa ku czci błogosławionego, okolicznościową wystawę na temat jego życia i dziedzictwa oraz zbiórkę na Dzieło Miłosierdzia - Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, którego Rycerze z Łagiewnik obrali na patrona swojej lokalnej wspólnoty. W Bazylice w Łagiewnikach został wystawiony specjalny koszyk do składania intencji za wstawiennictwem błogosławionego, które następnie zostaną przekazane do Gildii ks. McGivneya w New Haven, gdzie znajduje się jego konfesja.
W niedzielę (12 września) o godz. 16.30 Andrzej Anasiak, przedstawiciel Gildii ks. Michaela McGivneya w Polsce, wygłosi w Auli św. Jana Pawła II w sanktuarium w Łagiewnikach prelekcję pt. „Błogosławiony Michael McGivney - wzór dla współczesnego mężczyzny”.
W poniedziałek modlitwa indywidualna przy relikwiach będzie możliwa w godz. 9-17.30 w Kaplicy Klasztornej w Łagiewnikach. Z kolei we wtorek relikwie znajdą się w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Całość obchodów zakończy msza św. w środę (15 września) o godz. 15.20 w Bazylice Bożego Miłosierdzia, po której będzie odmawiana litania do błogosławionego oraz modlitwa o jego kanonizację.
- Co można kupić w sklepie EKIPY? Złoty łańcuszek za 1700 zł, bluzy i gadżety
- Luksusowe dzielnice w Krakowie. Życie tutaj może kosztować fortunę
- Wojsko sprzedaje atrakcyjne nieruchomości w Małopolsce. Zobacz, co oferuje AMW
- Suknia z orłem szokuje na Miss Supranational MEMY Internautów też
- Rząd szykuje nas na czwartą falę. Niedzielski: Maseczki zostaną z nami na dłużej
- Jak zadbać o ładny zapach w domu? 12 sposobów, aby w mieszkaniu pięknie pachniało