Perseidy - czym są?
Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca - 24 sierpnia.
Najlepiej widoczne są pomiędzy 12 a 13 sierpnia - wtedy to obserwuje się maksimum roju. O perseidach mówiono już 2000 lat temu. Najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Perseidy nazywa się również "łzami świętego Wawrzyńca" - 10 sierpnia bowiem jest dniem jego męczeńskiej śmierci.
Perseidy najlepiej obserwować w drugiej połowie nocy i nad ranem. Zazwyczaj są widoczne na całym niebie, jednakże najlepiej na półkuli północnej.
Ich nazwa pochodzi od gwiazdy eta Persei. Kometa, od której pochodzą perseidy – 109P/Swift-Tuttle, przemieszczając się obok eta Persei, dochodzi do maksimum swojej aktywności.
Perseidy 2019 - kiedy obserwować?
- W tym roku rój ma być najlepiej widoczny między 11 a 14 sierpnia - wtedy będzie można się spodziewać nawet 100 zdarzeń na godzinę każdej nocy.
- Obserwacja deszczu meteorów nie wymaga specjalistycznego sprzętu - warto jednakże pamiętać, że perseidy są najlepiej widoczne w zacienionych miejscach.
Najlepiej więc oddalić się od jakichkolwiek źródeł światła i obserwować niebo za miastem, na leśnych polanach czy wzniesieniach. W tym roku zapowiadają się prawie idealne warunki do obserwacji, ponieważ księżyc znajduje się w okolicach nowiu, co oznacza, że jego blask nie będzie przeszkadzał. Utrudnieniem mogą okazać się chmury. Najwięcej wrażeń prognozuje się na noc między 12 a 13 sierpnia, wtedy to ma wystąpić maksimum roju.
Perseidy - co to takiego?
Perseidy to tak naprawdę pozostałości materii po komecie Swift-Tuttle. Meteory, które wpadają do atmosfery, spalają się tworząc ładny efekt. Przypominają spadające gwiazdy. Radiant roju Perseidów przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza i Żyrafy. Maksimum aktywności przypada wtedy, gdy radiant znajduje się w pobliżu eta Persei. To gwiazda z gwiazdozbioru Perseusza. Właśnie dlatego rój meteorów po Swift-Tuttle został określony jako Perseidy.
Źródło: echodnia.eu
Perseidy 2018 w Krakowie. Mieszkańcy podziwiali noc spadając...
