https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Piątek 13" nie wziął się z niczego. Sprawdź, kto miał największego pecha tego dnia [LISTA]

Kacper Chudzik
Marcin Banasik
Zgodnie z tradycja tego dnia trzeba uważać m.in. na czarne koty, lustra, drabiny. Jeśli nie będziemy uważni to kot przebiegające nam drogę może przynieść pecha. To jeden z przesądów, który większość z nas traktuje z przymrużeniem oka. Okazuje się jednak, że "piątek 13" to dzień, który w historii dla niektórych oznaczał dość poważnego pecha. Sprawdziliśmy przykłady, kiedy to faktycznie ta data przyniosła ludziom pecha i nieszczęścia.. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Mimowolny niepokój, jaki budzi u niektórych ta liczba, można tłumaczyć na wiele sposobów. Jednym z nich jest to, że trzynastka jest poniekąd zaprzeczeniem dwunastki, która z kolei pozostaje głęboko zakorzeniona kulturowo jako liczba doskonała, porządkująca świat. Dwanaście jest miesięcy, a dwa tuziny godzin tworzą dobę i już pierwsi starożytni astronomowie nie uznawali tego jedynie za koincydencję. Egipcjanie wierzyli w podział ludzkiego życia na dwanaście etapów. Dwunastu wreszcie było apostołów.

Istnieje pogląd, że feralność "piątku 13" bierze początek od faktu, że w ten dzień (13 października 1307) aresztowano templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo (w rzeczywistości był on u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli). Według tej hipotezy ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX w

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska