Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i prezes IPN dr Jarosław Szarek, który poprowadzi panel dyskusyjny, poświęcony działaniom pro-life w czasach PRL (godz. 14.10-15.30). Wezmą w nim udział m.in. Teresa Król, dr Wanda Półtawska i o. prof. Jacek Salij OP.
W imieniu prezesa IPN, konferencję otworzył dyrektor Oddziału w Krakowie, dr hab. Filip Musiał. Następnie ks. dr Paweł Gałuszka, kierujący Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej odczytał posłanie skierowane przez metropolitę krakowskiego do uczestników spotkania.
„Zagadnienie [będące przedmiotem konferencji] wydaje się być wyjątkowo istotne, gdyż pokazuje, jak wymagające w realizacji były wskazania Soboru Watykańskiego II, który w Polsce – biorąc pod uwagę niezależność wspólnoty politycznej i Kościoła – wzywał do rozsądku i zdrowej współpracy” – napisał abp Jędraszewski. „Jednym z obszarów, gdzie ta współpraca okazywała się szczególnie ważna w drugiej połowie XX wieku była polityka populacyjna państwa. W komunistycznej Polsce polityka ta była wypaczona przede wszystkim przez przepisy legalizujące aborcję oraz marksistowski postulat zniesienia rodziny. […] Jestem przekonany, że naukowa refleksja nad tymi zagadnieniami nie tylko zaowocuje pełniejszą oceną tamtych zjawisk, ale również przyczyni się do rozwoju zdrowej współpracy między Kościołem i państwem w zakresie kształtowania polityki prorodzinnej”.
Tematyka krakowskiej konferencji obejmuje m.in. spór komunistycznego państwa i Kościoła o obronę życia, małżeństwa i rodziny zarówno przed, jak i po ogłoszeniu „Humanae vitae”, stosunek władz PRL do encykliki oraz wkład środowiska skupionego wokół kard. Karola Wojtyły w przygotowanie papieskiego dokumentu. Prelegentami są naukowcy z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Instytutu Pamięci Narodowej, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Akademii Ignatianum w Krakowie.
W pierwszej części referaty wygłosili: ks. dr Wojciech Kućko (UKSW), który mówił o rewolucji 1968 roku oraz kontekście historycznym i politycznym encykliki Pawła VI; dr Katarzyna Jarkiewicz (AIK) – przedstawiła politykę populacyjną w PRL, w latach 50. i 60. XX wieku oraz ks. dr Paweł Gałuszka (UPJPII), który skupił się na postawie Kościoła w Polsce wobec papieskiej encykliki.
Organizatorem naukowego spotkania jest Oddział IPN w Krakowie we współpracy z Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie.