Byłaś (-eś) świadkiem ciekawego wydarzenia? Daj nam znać! Czekamy na informacje, zdjęcia i nagrania wideo! Przyślij je na adres [email protected]. Do Twojej dyspozycji są też nasze profile na Facebooku: Mój Reporter Kraków | Gazeta Krakowska
Dotychczas zostało bowiem zinwentaryzowanych zaledwie ponad tysiąc nieruchomości na terenie Starego Miasta, w których stwierdzono 5891 palenisk węglowych. Obszar wewnątrz tzw. II obwodnicy to jednak zaledwie niewielka część Krakowa. - Dopiero w marcu otrzymaliśmy pieniądze z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Wtedy zapadła decyzja, żeby inwentaryzacją objąć całe miasto - tłumaczy Tadeusz Trzmiel, wiceprezydent Krakowa ds. inwestycji i infrastruktury.
Jak w takim tempie władze miasta zamierzają policzyć wszystkie piece na terenie osiemnastu dzielnic do czerwca przyszłego roku? To obszar ponad 32,5 tys. hektarów. W dodatku wiele peryferyjnych osiedli ma zabudowę jednorodzinną. Tam do policzenia będzie wiele pieców.
- Inwentaryzacja trwa za długo. Najbardziej czasochłonny etap, czyli przygotowanie inwestycji, jest przed nami - alarmuje Andrzej Guła ze Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy.
Prezes MPEC Zdzisława Głód podkreśla niewielkie zainteresowanie mieszkańców w likwidacji pieców węglowych i przyłączaniu się do sieci ciepłowniczej. - Spośród właścicieli i zarządców 126 budynków, do których rozesłaliśmy oferty, odpowiedziało zaledwie kilkunastu twierdzi prezes Głód. Takim tłumaczeniem są oburzeni działacze społeczni. - Przedstawiciele MPEC nie mogą ograniczać się do wysyłania informacji. Powinni bardziej aktywnie zachęcać do przyłączenia do sieci cieplnej - uważa Andrzej Guła.
Paweł Ścigalski, przewodniczący Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza Rady Miasta Krakowa, ostrożnie podchodzi do postulatów podłączania wszystkich budynków w mieście do sieci. Zauważa, że każda inwestycja ciepłownicza musi mieć uzasadnienie ekonomiczne. - Na terenach, gdzie budynki są w dużym rozproszeniu, plany rozbudowy sieci może zablokować Urząd Regulacji Energetyki - wyjaśnia.
Szacuje się, że tylko rozbudowa sieci w obrębie II obwodnicy ma pochłonąć ok. 175 mln złotych. W połowie maja uruchomiony zostanie trzeci już mobilny punkt Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Krakowianie mogą w nim dopytać m.in. o dotację na remont instalacji, dofinansowanie podłączenia budynku do miejskiej sieci cieplnej, pomoc na pokrycie kosztów ogrzewania z miejskiej sieci cieplnej czy wreszcie dopłatę do rachunków za ciepło.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
