Nowotarski MPEC obecnie ogrzewa ponad 6000 gospodarstw domowych, co stanowi ok. 40 proc. mieszkańców stolicy Podhala, w tym w ostatnich latach podłączonych ponad 400 obiektów – domów jednorodzinnych i kamienic oraz budynków użyteczności publicznej, w tym m.in. trzy szkoły. MPEC ogrzewa m.in. nowotarskie osiedla z blokami wielomieszkaniowymi. Dotychczas firma ogrzewała mieszkańców kotłami zasilanymi węglem. Rocznie zużywała ok. 8000 ton tego opału – na okres zimowy, ale i letni – m.in. do produkcji ciepłej wody użytkowej. Przedsiębiorstwo chce jednak do 2030 roku całkowicie zrezygnować z wykorzystywania węgla. Ma w tym pomóc podłączenie miasto do ciepła geotermalnej (z drążonego właśnie odwiertu w Szaflarach na głębokość 7 km). Rurociąg którym popłynie ciepło z geotermii ma już prawomocne pozwolenie na budowę. Zanim jednak to się stanie, MPEC postawił na silniki kogeneracyjne – urządzenia zasilane gazem, które produkują energię cieplną i elektryczną.
W maju 2022 roku MPEC uzyskał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na to zdanie – w wysokości ponad 40 mln zł. Docelowo w Nowym Targu mają stanąć cztery silniki – w różnych częściach miasta.
Właśnie udało się zakończyć montaż pierwszego z nich. - Znajduje się on na ul. Powstańców Śląskich, przy naszym grupowym węźle ciepła. Obecnie jesteśmy w fazie 720-godzinnego ruchu próbnego, pomiarów gwarancyjnych. Urządzenie ma moc 1 megawata. Jest wyposażone w pompę ciepła o mocy ponad 100 kilowatów – mówi Grzegorz Ratter.
Obecnie uruchomiony silnik jest w stanie wyprodukować energię potrzebną do ogrzania ok. 10 bloków mieszkalnych. Zakładając, że w każdym bloku jest ok. 60 mieszkań, to oznacza, że wyprodukowana energia wystarczy do ogrzania do 600 mieszkań.
Dodatkowo silnik produkuje energię elektryczną. Cztery planowane silniki będą w stanie wyprodukować energię, która mogłaby zabezpieczyć zapotrzebowanie indywidualnych mieszkańców z terenu całego miasta.
- MPEC w energię elektryczną będzie zaopatrywał obiekty miejskie: urząd miasta, halę lodową oraz pięć szkół szkoły. Pozostała energia będzie sprzedawana do sieci dystrybucyjnej. Mieszkańcy nie będą mogli liczyć na darmowy prąd. Ale ci co są podłączeni do naszej sieci ciepłowniczej, i tak skorzystają na tym. W tej sposób, że dzięki pieniądzom zarobionym na sprzedaży energii, firma nie będzie musiała drastycznie podnosić cen energii cieplnej – mówi prezes MPEC.
Finalnie cena takiej energii elektrycznej od MPEC-u – dostarczanej do miejskich obiektów - może być niższa o 10-15 proc. Pierwszym miejskim obiektem, który będzie w całości zaopatrywany w energię przez MPEC będzie Miejska Hala Lodowa.
Silnik kogeneracyjny, a także uruchomiony na ten sezon grzewczy nowy kocioł szczytowy gazowo-olejowy o mocy 4,5 megawatów (który zastąpił jeden z kotłów węglowych) pozwolą ograniczyć zużycie węgla przez MPEC. Już teraz firma szacuje, że spali ok. 2000 ton węgla mniej niż w poprzednich latach.
Plac w Kuźnicach w Zakopanem w remoncie. Jest jeszcze sporo ...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
