FLESZ - Znamy stawki za połączenia międzynarodowe

To w niej odbywają się msze święte za Kraków, to tutaj spotykają się królowie kurkowi - ustępujący oraz elekt - na dorocznej mszy św. intronizacyjnej. Krakowska Bazylika Mariacka, której opiekunem jest archiprezbiter ks. infułat Dariusz Raś, zawdzięcza swą sławę wielu wybitnym artystom swoich epok, m.in. Witowi Stwoszowi - autorowi słynnego na cały świat głównego ołtarza i Janowi Matejce, pod okiem którego powstały nie mniej piękne niż sam ołtarz polichromie, wykonane m.in. przez Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera.
Jubileusz 100-lecia konsekracji świątyni uświetniają również szeroko zakrojone efekty prac konserwatorskich przy ołtarzu Wita Stwosza, których efekty poznamy prawdopodobnie w święta Bożego Narodzenia, a także remont głównych organów mariackich. Monety zostały przekazane na ręce ks. Dariusza Rasia oraz ks. infułata Bronisława Fidelusa, archiprezbitera Bazyliki Mariackiej w latach 1995 - 2011, przez dyrektor krakowskiego oddziału okręgowego NBP Katarzynę Basiak-Gałę, która wraz z prezesem Narodowego Banku Polskiego prof. Adamem Glapińskim jest inicjatorką emisji wielu kolekcjonerskich monet poświęconych krakowskim instytucjom, zabytkom oraz organizacjom.
Awers bardzo ciekawej pod względem artystycznym monety o wadze ponad 60 gram i nominale 50 zł, której rzeczywista, numizmatyczna wartość sięga już dziś ponad 1200 złotych, przedstawia z prawej strony fragment okna z prezbiterium z kolorowym szklanym witrażem wtopionym w srebro. Na rewersie widnieje z prawej strony wizerunek kościoła Mariackiego w Krakowie, z lewej - kolorowy witraż.