Po raz trzeci będzie można podziwiać operę na dziedziniec Zamku w Czorsztynie. Pierwszy pokaz miała miejsce w lipcu 2016, a drugi w 2019 roku. Obie edycje odniosły wielki sukces. Nowatorski pomysł wystawienia opery w autentycznym miejscu odbił się szerokim echem w całym regionie. Były to pierwsze w historii takie wykonania tej opery.
W tegorocznym projekcie zaproszeni zostali wybitni artyści, muzycy. Na czorsztyńskim zamku zagra Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod batutą Agnieszki Kreiner, która dyrygowała m.in. w Operze Krakowskiej i Śląskiej, Teatrze Wielkim w Warszawie, pełniła także funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Lubelskiej.
Spektakl wyreżyserował Błażej Peszek, aktor Teatru Starego w Krakowie i wykładowca tamtejszej Akademii Muzycznej. Zaśpiewają młodzi śpiewacy, którzy mogą pochwalić się już współpracą z największymi instytucjami muzycznymi i zespołami w Polsce m.in. Ewa Walkowska ze Szczawnicy (w operze, jako solistka, mezzosopran), Maria Małgorzata Złotek z Krakowa (w projekcie solistka, sopran), Krzysztof Michalski, Krzysztof Czok oraz Klaudiusz Leśniak.
Do udziału w wydarzeniu zostały również zaproszeni podopieczni szczawnickiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI), którzy wykonają krótkie przedstawienie „Legenda o zamku czorsztyńskim”, będącym wstępem do opery.
Wystąpią również dzieci i młodzież pochodzące z okolic Czorsztyna, z zespołu wokalnego „Muzyczny Przystanek” pod opieką Ewy Walkowskiej.
- Dzieci stanowić będą chór, który wykona kilka utworów o tematyce związanej z duchami i straszydłami, autorstwa polskich kompozytorów - zapraszają Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny” oraz artyści.
Zgodnie z obecnie panującymi restrykcjami związanymi z trwającą pandemią COVID-19 wydarzenia na świeżym powietrzu odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
