Pijany kierowca z Tarnowa stracił samochód
Od czwartku 14 marca policjanci mają możliwość konfiskaty samochodu kierowcy, który prowadzi osoba w stanie nietrzeźwości. Tarnowscy mundurowi z tego uprawnienia skorzystali zaledwie kilka godzin po wejściu w życie nowych przepisów. Pierwszej konfiskaty dokonali bowiem jeszcze w nocy ze środy na czwartek (13/14 marca) około godziny 2.
Policjanci z Tarnowa otrzymali wtedy zgłoszenie o mężczyźnie, który przywiózł do Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie swoje 3-letnie dziecko. Manewrując pod lecznicą, wjechał w ogrodzenie i było duże prawdopodobieństwo, że jest mocno pijany. Potwierdziło to badania alkomatem.
- Miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie - mówi asp. sztab. Paweł Klimek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.
Policjanci zdecydowali o konfiskacie nissana, którym przyjechał 42-letni mieszkaniec Tarnowa i zabezpieczeniu go na policyjnym parkingu.
- Na mocy tych nowych przepisów auto musi być zabezpieczone. Na chwilę obecną prowadzone jest postępowanie, o dalszych decyzjach będzie decydował sąd - zaznacza rzecznik prasowy tarnowskiej policji.
Mężczyźnie grozi do 2 lat więzienia, minimum 3-letni zakaz prowadzenie pojazdów, a także wysoka grzywna, która może wynieść równowartość zabezpieczonego samochodu, który wyceniono na 15 tysięcy złotych.
Kiedy kofiskata samochodu?
Tarnowska policja nie odnotowała na razie kolejnych przypadków konfiskaty samochodów należących do pijanych kierowców. Funkcjonariusze przypominają jednak i przestrzegają, że według nowych przepisów konfiskacie będzie podlegał pojazd stanowiący własność kierującego w przypadku popełnienia następujących przestępstw drogowych:
- Prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego (art. 178a § 1 k.k.), w przypadku gdy zawartość alkoholu będzie wynosić co najmniej 1,5 promila we krwi (0,75 mg/l).
- Sprowadzenia katastrofy (art. 173§1 lub 2 k.k.), sprowadzenia katastrofy z następstwem w postaci śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób (art. 173§ 3 lub 4 k.k.), sprowadzenia bezpośrednio niebezpieczeństwa katastrofy (art. 174 k.k.) lub wypadku komunikacyjnego (art. 177 § 1 k.k.), albo wypadku komunikacyjnego z następstwem w postaci śmierci osoby lub ciężkiego uszczerbku na jej zdrowiu (art. 177 § 2 k.k.): znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, w przypadku ucieczki z miejsca zdarzenia, nawet w przypadku gdy kierujący jest trzeźwy, w przypadku gdy kierujący spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu wyżej opisanych przestępstw natomiast przed poddaniem go badaniu przez uprawniony organ na zawartość alkoholu lub obecność środka odurzającego.
- W przypadku popełnienia tzw. recydywy drogowej polegającej na ponownym popełnieniu przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego oraz pozostałych wyżej wymienionych przestępstw, bez względu na ilość posiadanego alkoholu we krwi.
W przypadku gdy sprawca kieruje pojazdem, którego nie jest jedynym właścicielem, sąd będzie orzekał przepadek równowartości pojazdu, którym kierował w chwili popełnienia przestępstwa. Taka sama sytuacja będzie w przypadku gdy po popełnieniu przestępstwa, sprawca sprzeda lub daruje komukolwiek swój pojazd albo go ukryje.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Tak wyglądał Tarnów w czasach naszego dzieciństwa. Sentymentalny powrót w lata 90-te
- Świąteczne balowanie w Alfie było wyśmienite. Tłumy imprezowiczów na parkiecie!
- To już nie ruiny, a prawdziwa zamkowa wieża. Region zyskał piękną atrakcję
- CenterMed świętował swoje urodziny w Centrum Sztuki Mościce na rockowo
- Miasto ma pomysł na wykorzystanie ruin przy Wielkich Schodach. To miejsce wstydu!
W Tarnowie przy ruchliwych ulicach posadzone zostaną sporych rozmiarów drzewa
